Hypoteční trh se otřásá v základech: Hypotéky dál zlevňují!

Publikováno 21.03.2016 Aktualita | Hypotéky

Hypoteční trh se otřásá v základech: Hypotéky dál zlevňují!

A je to tu zase! To, na co se obávali i ti největší finanční optimisté pouze pomyslet, se opět stává skutečností! Ještě koncem minulého roku odborníci tvrdili, že úrokové sazby hypoték sice zůstanou nízko, ale jejich snižování už nadobro skončilo. Světe – div se, není tomu tak! Leden opětovně pokořil všechny dosavadní rekordy a potvrdil, že i špičky finančního sektoru nedokáží věštit z křišťálové koule. Hypotéky opět zlevnily a ti, kdo s vysněným bydlením doposud otáleli, si mohou vzít hypoteční úvěr se sazbou, která se drží těsně pod hranicí dvou procent!

Úrokové sazby od 1,49 %

Pryč jsou doby, kdy jsme hypoteční úvěr sjednávali se standardní úrokovou sazbou oscilující někde okolo 5 procent! Pryč jsou také časy, kdy byly hypotéky dostupné pouze hrstce nejmajetnějších. Dnes na hypotéku dosáhne kde kdo a to s úrokem, který přepisuje hypoteční historii. No jen řekněte – pamatujete si dobu, kdy by úrok spadl pod 1,5 procent? Nebo průměrnou úrokovou sazbu, která by se pohybovala okolo hranice 2 procent? My ne! Variabilní hypotéku (hypotéku s proměnnou úrokovou sazbou) můžete v dnešní době získat již od 1,49 %. A klasickou hypotéku s předem dohodnutou délkou fixace jen o desetinu procenta dráže! Úrok 1,59 % získáte ale jen v případě, že splníte všechny podmínky dané banky, kterých není zrovna málo. Ale nezoufejte, celých 9 z 15 tuzemských bank vám může nyní nabídnout hypotéku za méně, než 2 procenta. A to je výzva!

Nečekaný pokles úroků

Za pouhopouhých 29 dnů zahýbalo s úrokovými sazbami 10 z 15 bank, které operují na tuzemském hypotečním trhu. Nutno podotknout, že drtivá většina z nich srazila úrok směrem dolů. Výjimkou nejsou ani 3 největší hypoteční giganti u nás - Hypoteční banka, Česká spořitelna nebo Komerční banka (porovnejte si výhodné hypotéky zde). Největších změn doznaly hypoteční úvěry s fixací na 5 let do 70 % hodnoty nemovitosti (LTV), které patří u nás obecně k těm nejžádanějším. V této kategorii jsme se dočkali poklesu průměrné sazby hypoteční nabídky o celé 4 setiny procentního bodu. Za tento nečekaný pokles může zejména situace na evropském finančním trhu. Evropská centrální banka totiž razí expanzivní měnovou politiku, díky níž klesl průměrný úrok, jenž je vlastně cenou, za kterou si banky mohou opatřit peníze pro financování hypotečních úvěrů. Tlak na snižování tuzemských hypoték tedy doslova visel ve vzduchu a musel se někde projevit.

Zemětřesení na hypotečním trhu ve zkratce:

  • S úrokovou sazbou hýbalo 10 z 15 tuzemských bank
  • Průměrná únorová sazba činí 2,10 %
  • U 9 bank z 15 je možno sjednat hypotéku s úrokem pod 2 %
  • Úrokové sazby variabilních hypoték začínají na 1,49 %
  • Úrokové sazby s fixní sazbou začínají na 1,59 %
  • O 4 setiny procentního bodu se zvýšily úroky 100 % hypoték
  • Průměrně půjčená částka činí aktuálně 2,1 milionu korun
Náš tip: Narazíte-li na hypotéku s „úrokem od…“, vždy je potřeba počítat s jistými podmínkami (například nutnost sjednat pojištění, založit spořicí účet apod.). Proto je dobré důkladně propočítat celkové náklady, jež se k dané hypotéce vážou a tomu následně přizpůsobit své rozhodnutí.

Pozor na 100 % hypotéky

Zcela opačná situace ovšem během prvních měsíců nového roku panovala v oblasti hypoték v nejvyšším pásmu LTV (90 – 100 % hodnoty nemovitosti), které vystoupaly o 4 procentní body vzhůru na současných 3,19 %. Díky tomu se tak naplnily prognózy finančních analytiků, kteří prorokovali, že 100 % hypotéky dosáhly svého minima v lednu letošního roku. Nízký úrok 100 % ovšem již dlouhodobě zvyšoval objem průměrně půjčené částky, která vystoupala na 2,1 milionu korun. Jestliže bude tento rostoucí trend i nadále pokračovat hrozí, že se do situace opět vmísí Česká národní banka, jež bude tlačit na regulaci hypoték v nejvyšším pásmu LTV. Nově by tak z celkového počtu hypoték, které banky uzavřou, mohlo 100 % hypoteční úvěry činit pouhopouhých 10 procent.

Dejte vědět o extrémně nízkých sazbách hypotečních úvěrů svým známým a přátelům na facebooku a sdílejte dnešní článek!

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.