I v České republice se konečně můžeme dočkat okamžitých plateb

Publikováno 10.01.2018 Aktualita | Finanční mix

I v České republice se konečně můžeme dočkat okamžitých plateb

Postrádáte možnost kdykoliv převést peníze do jiné banky v řádu několika vteřin? Jistě nejste jediní. Rok 2018 však má v této oblasti přinést zlepšení – zavedení tzv. okamžitých plateb.

Dočkáme se koncem roku

Banky chtějí službu okamžitého převodu peněz z účtu na účetzavést ke konci roku 2018. Alespoň o jejich záměru podle slov ČTK takto informuje Česká bankovní asociace (ČBA). Plán je dohodou mezi ČBA a ČNB, které již na začátku roku 2018 spouští projekt s názvem Okamžité platby.

Banky tak chtějí vyjít vstříc těm klientům, kteří potřebují velmi rychle převést peníze na cizí účet.

Jak to bude vypadat?

Čeká nás v podstatě následující scénář: nepřetržitá možnost převodu peněz bude 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu, 365 dnů v roce. Limit okamžité platby bude 400 tisíc korun. A pokud budou peníze převedeny v režimu Okamžité platby, přijdou příjemci na jeho účet během několika vteřin od odeslání.

Jakmile příjemce peníze obdrží, bude okamžitě mít možnost s nimi nadále manipulovat. Bude je moci použít pro další okamžitou platbu převodem, pro platbu platební kartou či pro výběr z bankomatu.

Podstatné prvky již byly dohodnuty

Podle České bankovní asociace si ČNB a banky již dohodly základní funkce a prvky celého systému. Technické otázky již také mají nastolena svá řešení. V současnosti se do projektu chce zapojit asi třetina bank fungujících na českém bankovním trhu. Z těch, které poskytují služby i fyzickým osobám (drobným klientům), jsou do projektu zapojeny v podstatě všechny.

Šest měsíců příprava, potom testování

ČNB odhaduje technickou přípravu projektu Okamžitých plateb na zhruba šest měsíců. Nabídla bankám zajištění řešení okamžitých mezibankovních převodů. Technicky musí řešit novou službu jak samotná ČNB, tak také jednotlivé banky.

Po asi šestiměsíčním zavádění systému pro tyto platby bude následovat několikaměsíční testování. To se uskuteční ve druhé polovině příštího roku.

Rychlostní revoluce – i tak se dá projekt chápat

Okamžité převody v českých bankách sice již existují, ale jen v případech, kdy převádíte peníze na účet u stejné banky. Na účet u banky cizí dorazí peníze za jeden pracovní den. Proto zavedení služby okamžitých převodů i mezi bankami bude vlastně pro většinu českých bankovních ústavů znamenat rychlostní revoluci.

Existují i tzv. expresní platby, které garantují doručení peněz do konce stejného pracovního dne. Jenže ty je nutné zadat nejpozději brzy odpoledne.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí