Jak požádat o odklad splátek? | Hyperfinance.cz

Jak požádat o odklad splátek?

Lenka Rutteová   Publikováno 06.05.2020 Rada| Půjčky

Jak požádat o odklad splátek?

Z počátku jste si mysleli, že splátky utáhnete, ale preventivní opatření jsou nakonec tak velká a pro ekonomiku tak dlouhá, že zprostředkovaně ve výsledku zasáhla i vás. Jak tedy požádat o odklad splátek, když jste zjistili, že byste je utáhli jen stěží? Naštěstí je to velmi snadné, prokazování zasažení koronavirovou krizí netřeba, alespoň po dobu trvání zákonného moratoria na splátky.

Co s sebou nese odklad splátek?

Než se pro odklad rozhodnete, je nutné, abyste věděli, že ve většině bank vám budou i nadále počítány úroky. Takže vy sice budeme moci několik měsíců nesplácet, ale náklady na váš úvěr porostou.

Ve výsledku se pak celá půjčka prodraží o úroky z doby nesplácení, trvání splátkového kalendáře se prodlouží jednak o odložené splátky, jednak o další splátky vzniklé plynutí úroků. Z toho je jasné, že například velké dluhy (hypotéka na počátku splácení) se nevyplatí odložit, kdežto nižší dlužné částky vás tolik na úrocích stát a bolet nebudou.

Ale nezoufejte, jsou i banky, kde si úroky během odkladu splátek počítat nebudou. Například Česká spořitelna, Banka Creditas nebo za určitých podmínek i Fio banka. Jestliže jste jejich klienty, splátkové prázdniny vás nemusejí stát ani korunu.

Odložené podnikatelské úvěry

Pozor na půjčky pro podniky a OSVČ, tady odklad splátek vypadá malinko jinak. Prázdniny se totiž mohou udělat pouze na splátky jistiny. Úroky je nutné platit po celou dobu splátkového moratoria. Takže OSVČ a firmy mají jen částečnou úlevu od pravidelného splácení.


Kterých úvěrů se odklad splátek může týkat?

Možnost zažádat o odklad splátek mají spotřebitelé i podnikatelé u všech úvěrů vzatých u bank i nebankovních společností před 26. březnem 2020. U později vyřízených půjček se odklad konat automaticky nemůže, zde bude záležet na rozhodnutí banky. U starších úvěrů vám odklad splácení povoleno být musí, u půjček vzatých po 26. březnu je to pak čistě na vůli poskytovatele.

Ještě jedno pozor, odklad splátek se netýká kreditních karet a kontokorentních úvěrů (když jste šli na svém účtu do mínusu), dále leasingů a ani specializovaných úvěrů pro kapitálové trhy. Proč jsou tyto půjčky z moratoria vyloučeny?

U kontokorentů není nutné pravidelné splácení, v plusu musí být účet jen jednou, maximálně dvakrát za rok. U kreditních karet je sice bezúročné období v délce necelých dvou měsíců, ale kreditní karty jsou spíše luxusní záležitostí, zejména určené k čerpání bonusů, slev a výhod. V případě specializovaných úvěrů pro kapitálové trhy jde o čistě luxusní záležitost, kde se neschopnost klienta splácet vůbec nepředpokládá. A zejména operativní leasingy jsou spojeny s poskytovanými službami, které se platí stále.

Jak podotkl Jiří Rusnok, guvernér České národní banky: „Naší snahou bylo najít rovnováhu mezi potřebami spotřebitelů a firem na jedné straně a bank a nebankovních poskytovatelů úvěrů na straně druhé, protože obě strany jsou důležité pro udržení finanční stability. Jde o jedno ze záchranných opatření, které by tuzemské banky měly být schopny absorbovat díky dostatečným rezervám vytvořeným v dobrých časech“.

Kdo nemůže požádat o odklad splátek?

Přestože je splátkové moratorium pro poskytovatele půjček povinné, přece jen se najdou dlužníci, kteří jej využít nemohou. Jsou to ti, kteří byli k datu 26. března 2020 v prodlení se splácením již 30 dnů a déle. Tito dlužníci jsou ze splátkového moratoria vyloučeni.


Jak na samotnou žádost o odklad splátek?

Odložení splátek není automatickou záležitostí. Kdo o něj nepožádá, ten splácí i nadále v původním režimu. A jak o něj tedy požádat?

Je to naštěstí velmi snadné. Stačí kontaktovat svého věřitele, poskytovatele půjčky. Většina z nich má pro tento účel na svých webových stránkách vytvořen formulář, který pouze vyplníte a odešlete. Zbytek procedury už s vámi dokončí poskytovatel úvěru. Na vás je pouze odeslat vyplněný formulář, který na stránkách poskytovatele najdete.

Než budete telefonovat, zjistěte si cenu hovoru! 

Sice se dnes už nesmí využívat telefonních linek s vyšší než běžnou sazbou, takže volání do banky i do nebankovky by neměl být žádný finanční problém, ale České spořitelně se podařilo tento zákaz obejít. Jak? Vytvořila si privátní síť, na kterou se nevztahují volné minuty od operátorů. Takže i když si myslíte, že se můžete s Českou spořitelnou trochu rozpovídat a probrat vše do detailů, protože volných minut máte dost, opak je pravdou. Všechny vám budou účtovány jako minuty navíc! Proto vždy raději využijte online chatu nebo email, kontaktní formulář...


Využít můžete i internetového bankovnictví (nebo uživatelského profilu v případě dluhu u nebankovního poskytovatele). I touto cestou je u mnoha věřitelů možné o odklad splátek požádat. Většina bank požaduje, aby dlužník vyplnil a odeslal formulář se žádostí o odklad splátek alespoň 5 dní před datem své splátky, přičemž někteří poskytovatelé nabízejí i možnost posunout si před odesláním žádosti datum splátky na datum pozdější.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více