Jak požádat o odklad splátek?

Lenka Rutteová     Publikováno 06.05.2020 Rada | Půjčky

Jak požádat o odklad splátek?

Z počátku jste si mysleli, že splátky utáhnete, ale preventivní opatření jsou nakonec tak velká a pro ekonomiku tak dlouhá, že zprostředkovaně ve výsledku zasáhla i vás. Jak tedy požádat o odklad splátek, když jste zjistili, že byste je utáhli jen stěží? Naštěstí je to velmi snadné, prokazování zasažení koronavirovou krizí netřeba, alespoň po dobu trvání zákonného moratoria na splátky.

Co s sebou nese odklad splátek?

Než se pro odklad rozhodnete, je nutné, abyste věděli, že ve většině bank vám budou i nadále počítány úroky. Takže vy sice budeme moci několik měsíců nesplácet, ale náklady na váš úvěr porostou.

Ve výsledku se pak celá půjčka prodraží o úroky z doby nesplácení, trvání splátkového kalendáře se prodlouží jednak o odložené splátky, jednak o další splátky vzniklé plynutí úroků. Z toho je jasné, že například velké dluhy (hypotéka na počátku splácení) se nevyplatí odložit, kdežto nižší dlužné částky vás tolik na úrocích stát a bolet nebudou.

Ale nezoufejte, jsou i banky, kde si úroky během odkladu splátek počítat nebudou. Například Česká spořitelna, Banka Creditas nebo za určitých podmínek i Fio banka. Jestliže jste jejich klienty, splátkové prázdniny vás nemusejí stát ani korunu.

Odložené podnikatelské úvěry

Pozor na půjčky pro podniky a OSVČ, tady odklad splátek vypadá malinko jinak. Prázdniny se totiž mohou udělat pouze na splátky jistiny. Úroky je nutné platit po celou dobu splátkového moratoria. Takže OSVČ a firmy mají jen částečnou úlevu od pravidelného splácení.


Kterých úvěrů se odklad splátek může týkat?

Možnost zažádat o odklad splátek mají spotřebitelé i podnikatelé u všech úvěrů vzatých u bank i nebankovních společností před 26. březnem 2020. U později vyřízených půjček se odklad konat automaticky nemůže, zde bude záležet na rozhodnutí banky. U starších úvěrů vám odklad splácení povoleno být musí, u půjček vzatých po 26. březnu je to pak čistě na vůli poskytovatele.

Ještě jedno pozor, odklad splátek se netýká kreditních karet a kontokorentních úvěrů (když jste šli na svém účtu do mínusu), dále leasingů a ani specializovaných úvěrů pro kapitálové trhy. Proč jsou tyto půjčky z moratoria vyloučeny?

U kontokorentů není nutné pravidelné splácení, v plusu musí být účet jen jednou, maximálně dvakrát za rok. U kreditních karet je sice bezúročné období v délce necelých dvou měsíců, ale kreditní karty jsou spíše luxusní záležitostí, zejména určené k čerpání bonusů, slev a výhod. V případě specializovaných úvěrů pro kapitálové trhy jde o čistě luxusní záležitost, kde se neschopnost klienta splácet vůbec nepředpokládá. A zejména operativní leasingy jsou spojeny s poskytovanými službami, které se platí stále.

Jak podotkl Jiří Rusnok, guvernér České národní banky: „Naší snahou bylo najít rovnováhu mezi potřebami spotřebitelů a firem na jedné straně a bank a nebankovních poskytovatelů úvěrů na straně druhé, protože obě strany jsou důležité pro udržení finanční stability. Jde o jedno ze záchranných opatření, které by tuzemské banky měly být schopny absorbovat díky dostatečným rezervám vytvořeným v dobrých časech“.

Kdo nemůže požádat o odklad splátek?

Přestože je splátkové moratorium pro poskytovatele půjček povinné, přece jen se najdou dlužníci, kteří jej využít nemohou. Jsou to ti, kteří byli k datu 26. března 2020 v prodlení se splácením již 30 dnů a déle. Tito dlužníci jsou ze splátkového moratoria vyloučeni.


Jak na samotnou žádost o odklad splátek?

Odložení splátek není automatickou záležitostí. Kdo o něj nepožádá, ten splácí i nadále v původním režimu. A jak o něj tedy požádat?

Je to naštěstí velmi snadné. Stačí kontaktovat svého věřitele, poskytovatele půjčky. Většina z nich má pro tento účel na svých webových stránkách vytvořen formulář, který pouze vyplníte a odešlete. Zbytek procedury už s vámi dokončí poskytovatel úvěru. Na vás je pouze odeslat vyplněný formulář, který na stránkách poskytovatele najdete.

Využít můžete i internetového bankovnictví (nebo uživatelského profilu v případě dluhu u nebankovního poskytovatele). I touto cestou je u mnoha věřitelů možné o odklad splátek požádat. Většina bank požaduje, aby dlužník vyplnil a odeslal formulář se žádostí o odklad splátek alespoň 5 dní před datem své splátky, přičemž někteří poskytovatelé nabízejí i možnost posunout si před odesláním žádosti datum splátky na datum pozdější.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářích.