Jak si rozplánovat rozpočet, aby byl letošní rok úspěšnější než ten minulý? Máme pro vás výpočet!

Publikováno 09.01.2017 Rada | Finanční mix

Jak si rozplánovat rozpočet, aby byl letošní rok úspěšnější než ten minulý? Máme pro vás výpočet!

Nedávno jsme přivítali rok 2017 a již řadu z nás trápí vrásky na tváři. Zhruba čtvrtina českých domácností si totiž musela na vánoční dárky půjčit. A první splátku bude nutno uhradit v horizontu několika mála dnů či týdnů. Co dělat, abyste Nový rok nezačali s hrozbou exekuce? Jak rozplánovat rodinný rozpočet a z deficitního udělat rozpočet přebytkový? To vám prozradíme na následujících řádcích.

Víme, že v dnešní době je velmi náročné přežít s nízkým rozpočtem, ale přesto vám chceme ukázat jak se ve více případech díky malé změně zlepšil rodinný rozpočet.

V první řadě ...

Před problémy neutíkejte. Pokud víte, že není ve vašich silách poslat věřiteli slíbenou splátku, neprodleně jej kontaktujte a informujte o své aktuální situaci. Domluvit se můžete nejen na splátkových prázdninách (odložení splátek), ale také na novém splátkovém kalendáři. Posunutí termínu splatnosti pochopitelně nebude úplně zadarmo. Společnosti si mnohdy za tuto nadstandardní službu účtují menší poplatek. Vám se ale uleví a splátku můžete uhradit třeba z další výplaty. Popřípadě pokud nezvládáte placení vůbec, přečtěte si více o Osobním bankrotu.

Půjčujte si zodpovědně

Půjčujte si pouze v případě pokud víte, že vám to finanční rozpočet dovolí. Pokud jsou velké výprodeje a víte, že najisto to budete mít z čeho splatit další měsíce, klidně si půjčte, kupujte a splaťte. Nepůjčujte si však bez jistoty, že půjčku budete moci splatit!

Držte se zlatého pravidla

Při plánování příjmů a výdajů mějte na paměti, že ideálně by se měl rozdíl mezi příjmy a výdaji (včetně zahrnutí položky spoření do výdajů) rovnat nule. Pokud váš rozpočet takto nevypadá, pak bude potřeba se ještě více uskromnit nebo se poohlédnout po nějaké brigádě či práci na půl úvazku. Budete-li dlouhodobě setrvávat v červených číslech, je to jen krůček k dluhové spirále. 

Nepodceňujte důležitost plánování každoměsíčního rozpočtu

Dejte si novoroční předsevzetí a sestavte rodinný rozpočet, který budete pravidelně kontrolovat a upravovat. Důkladně si sepište veškeré vaše příjmy a výdaje a rozdělte je do několika skupin dle jejich důležitosti. Příjmy rozdělte na ty nejdůležitější a méně důležité a nezapomeňte si nechávat také dostatečnou rezervu tzv. „na horší časy“. Nezapomínejte ani na výdaje spojené s nadstandardní lékařskou péčí či dovolenou.

Uvedeme si příklad pravidelného měsíčního plánování rozpočtu:

/data/hyperfinance.cz/multimedia/images/tabulka.png

V tabulce uvádíme příklad měsíčního rozpočtu pro 28 letého Martina, který žije v podnájmu a vlastní auto. Je bezdětný, zaměstnán a nemá velké výdaje. Je důležité si zapsat jaké příjmy máte, na základě nich si určit své nezbytné výdaje pro daný měsíc jako například bydlení a strava. Do dodatečných výdajů započítáváme ty, které nejsou nezbytné pro přežití - například kino, výlet. Na základě rozdílu příjmů a výdajů umíte určit kolik vám měsíčně zbývá na splacení dluhu či spoření. Neměli byste ovšem každý měsíc sahat po úsporách, snažte se vyžít z aktuálních měsíčních příjmů, pokud se to dá. Zapisujte si všechny výdaje, tak abyste si je uměli odsledovat. Takové každoměsíční sledování nákladů a výdajů by každému z nás mělo pomoci lépe hospodařit s aktuálním rozpočtem.

Nezapomínejte číst náš magazín, v němž vám poradíme, jak vyjít z finanční džungle jako opravdový král a vůdce!

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí