Jak to chodí s bankovními účty v domácnostech?

Publikováno 28.02.2018 Průzkum | Účty

Jak to chodí s bankovními účty v domácnostech?

Společnost Zonky, poskytovatel nebankovních půjček, se za roky své existence setkala s mnoha domácnostmi, které byly v různě náročných finančních situacích. A protože půjčit peníze lze jen těm, kdo jsou potenciálně schopní je splatit, dělá si každý řádný poskytovatel větších půjček i exkurz do finančních záležitostí těch domácností, které o půjčku zažádaly. Jak jsou v domácnostech řešeny bankovní účty, příjmy a výdaje? V podstatě všemi možnými způsoby!

Model 1 – oddělené účty

Část českých domácností si vede účty odděleně. Tato praxe vyhovuje partnerům, kteří ještě nemají děti, jejich vztah trvá teprve krátce, nebo si ani příliš nevěří a myslí na svá zadní vrátka. Model je však výhodný i pro ty partnery, kteří sice chtějí vést plnohodnotný společný život, ale váží si své finanční svobody.

Takové páry jsou bez problému schopné dohodnout se na tom, kdo a jak bude platit společné výdaje, jako je nájem, složenky nebo nákupy do domácnosti. Pak případně i nákupy pro děti a mnoho dalšího. Na druhou stranu je tu větší riziko, že partner včas nedokáže odhalit finanční potíže své druhé poloviny.

Model 2  - něco spolu, něco každý zvlášť

Taková zlatá střední cesta. I ona je v českých domácnostech často praktikovaná. Partneři si sice zachovávají své oddělené účty, ale zároveň mají založen jeden účet společný, kam podle dohody posílají každý část svého příjmu a z něhož jsou pak placeny společné výdaje.

Tohle řešení se podle zkušeností Zonky dobře hodí pro manželské páry nebo partnery sdílející domácnost, ale dokonce i pro rodiny s dětmi.

Model 3 – všechno společné

Společný účet pro všechny finance se najde také v mnoha českých domácnostech. Je to přístup, kdy to spolu partneři myslí vážně, zcela se do vztahu ponoří a plánují opravdu společnou budoucnost. Není to ale řešení vhodné pro všechny, jistá míra svobody totiž může mnoha lidem začít chybět.

A vůbec v tomto případě nejde o nedůvěru, tajnůstkářství nebo nekalé úmysly. Jde o obyčejnou a přirozenou lidskou touhu po svobodě rozhodování - touhu koupit si kafe, aniž by o tom partner věděl. Anebo zaplatit dárek pro partnera online, ale tak, aby to zůstalo tajemstvím až do momentu obdarování.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí