Jak to v Česku vypadá s půjčkami v rodině? Equa bank si nechala udělat průzkum

Publikováno 17.04.2018 Průzkum | Půjčky

Jak to v Česku vypadá s půjčkami v rodině? Equa bank si nechala udělat průzkum

Rodinné půjčky jsou v České republice stále docela populární, rodinnému příslušníkovi už peníze půjčily tři čtvrtiny lidí dotázaných v realizovaném průzkumu. A to i navzdory faktu, že až čtvrtinu z rodinných půjček dlužníci nikdy nesplatí. Toto zjištění a i mnohá další publikovala na svých stránkách Equa bank. Jaké jsou další detaily zjištěné v tomto průzkumu? Možná budete překvapeni, možná ve výsledcích průzkumu natrefíte i na situaci podobnou té vaší.

Rodinná půjčka se většinou poskytuje bezúročně, bez ručení, ale bohužel i beze smlouvy

Průzkum ukázal, že většina dotázaných půjčila svým příbuzným částku do 50 tisíc. Těch bylo 79 procent. Deset procent dotázaných zapůjčilo v rámci své rodiny dokonce nad 200 tisíc korun. A průměrně půjčili všichni dotázaní 90 tisíc korun.

Tento výsledek není až tolik překvapující, o půjčkách probíhajících mezi rodinnými příslušníky není nic tajného ani nečekaného. Jsou (pro dlužníky) vždy výhodnější, než půjčka od komerční společnosti, ať už by jí byla banka nebo nebankovní společnost.

Co však v rámci průzkumu vyšlo jako velmi překvapující, je fakt, že 85 procent dotázaných půjčilo peníze svým příbuzným pouze na čestné slovo. Ve velké většině jsou půjčky v rámci rodiny poskytovány bezúročně a bez jakéhokoliv ručení, což je velkou výhodou rodinných půjček (ale opět pouze pro dlužníky).

Bez papíru se peníze těžko vymáhají

Ale že tak velké procento lidí půjčí peníze bez jediného písemného dokladu, to je opravdu až šokující zjištění. Není se proto čemu divit, když dalším výsledkem průzkumu je zjištění, že čtvrtina věřitelů, kteří svým příbuzným půjčili, o peníze přišla. A to buď o část půjčky, nebo dokonce o celý její objem. V průměru dělá ztráta z nevrácených půjček 180 tisíc korun na jednoho věřitele. A to je setsakramentská díra do rodinného rozpočtu.

Osm procent dotázaných uvedlo, že se jim nevrátila z půjčky ani koruna, 14 procent dostalo zpět necelou polovinu půjčky, tři procenta dostala zpět o něco více než polovinu půjčky. A dvacet procent dotázaných lidí uvedlo, že po realizaci půjčky v rámci rodiny se jejich rodinné vztahy zhoršily.

Ale přitom se oficiální cestou rozhodlo své nároky vymáhat pouze 9 procent lidí, kterým jejich rodinní dlužníci peníze nevrátili. Soukromou, tedy osobní cestou se o řešení půjčky snažilo 54 procent věřitelů. A celých 27 procent dotázaných Čechů, kterým se jejich peníze z půjčky nevrátily, neřešili stav nijak – pro zachování „klidu v rodině“.

Oficiální způsoby řešení nevrácené půjčky jsou v podstatě dva. Pět procent dotázaných se rozhodlo pro mimosoudní řešení sporu o nevrácenou půjčku, pouze čtyři procenta dala spor k soudu. Velkou překážkou formálního řešení je i absence smluv, kdy je pak vše na bázi tvrzení proti tvrzení.

Půjčujte si zodpovědně. Půjčku si vždy dobře zvažte a porovnejte si několik nabídek prospredníctvom online porovnávače.

Komu nejčastěji v rámci rodiny půjčujeme?

Z proběhlého průzkumu Equa bank zjistila, že nejvíce jsme ochotní půjčit rodičům, respektive matce. Té je ochotno půjčit 13 procent dotázaných. Hned za matkou je v důvěryhodnosti otec, kterému by peníze půjčilo 10 procent dotázaných Čechů. Na třetím místě jsou pak zcela očekávatelně děti, kterým by peníze půjčilo 9 procent dotázaných.

Na opačném spektru důvěryhodnosti byli v tomto průzkumu nepřímí příbuzní, tedy bratranci a sestřenice, kterým by půjčila asi jen 3 procenta dotázaných. No a strýčkové a tety si nevedli o mnoho lépe, své peníze by jim svěřila jen 4 procenta účastníků tohoto průzkumu. Mnohem ochotnější jsme v půjčování kamarádům, tam se kladně vyjádřilo sedm procent dotázaných.

I po neúspěšné půjčce nepřestáváme příbuzným půjčovat, jen jsme opatrnější

První neúspěšná půjčka dotázané Čechy od další půjčky neodradila. Jen je přiměla být obezřetnějšími. Po negativní zkušenosti si totiž smlouvu o půjčce v rámci rodiny vyžádalo už 56 procent dotázaných Čechů. A to je celkem významný posun oproti první půjčce, kdy si smlouvu vyžádá jen 15 procent lidí.

U druhé půjčky pak dokonce i sedm procent dotázaných sáhne po požadavku na ručení za půjčku. Ale 23 procent z dotázaných uvedlo, že druhou půjčku už by v rámci rodiny nikdy neposkytli, ani se smlouvou a ručením.

Část z těch, co už nejsou nadále ochotni v rámci rodiny půjčovat, už by ji nerealizovali kvůli předchozí špatné zkušenosti. Ale patří sem i část z těch, kterým se celá půjčka vrátila. Jen nechtějí znovu prožívat nejistotu a vystavovat se riziku, že by jejich peníze už nikdy nepřišly zpět.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí