Je vám 55 a více? Můžete si na stavebku spořit téměř zdarma!| Hyperfinance.cz

Je vám 55 a více? Můžete si na stavebku spořit téměř zdarma!

Lenka Rutteová   Publikováno 20.11.2019 Rada| Spoření

Je vám 55 a více? Můžete si na stavebku spořit téměř zdarma!

Stavební spoření zažívá růsty a pády, vždy podle toho, jak se vyvíjí situace s bydlením a hypotékami. Teď díky nutnosti mít naspořeno, než zažádáme o hypotéku, zažívá stavební spoření další ze svých renesancí. Mladé lidi tedy stavební spořitelny díky tomuto hypotečnímu opatření lákat nemusejí, ti přijdou rádi sami. Takže se stavební spořitelny budou zaměřovat spíše na nalákání starší generace.

První vlaštovkou je Wüstenrot stavební spořitelna

Wüstenrot stavební spořitelna tuto domněnku nedávno potvrdila zrušením poplatku za uzavření smlouvy o stavebním spoření pro lidi od 55 let. Díky tomu se v prvním roce zvýší výnos ze stavebního spoření o jedno procento na celé cílové částce. A to je podstatná suma.

Wüstenrot stavební spořitelna nabízí dva základní typy smluv o stavebním spoření pro lidi od 55 let, a to s cílovou částkou 200 tisíc, kde je tedy odpuštěn poplatek 2 000 Kč při založení, pak na cílovou částku 500 tisíc korun, kde je odpuštěn poplatek za sjednání smlouvy ve výši 5 000 korun. To už je rozhodně znát.


Smlouva zdarma je u Wüstenrot spojena s podmínkami

Aby byla smlouva opravdu platná a vy mohli čerpat výhodu bezplatného založení, je nutné dodržet základní podmínku, což je: do čtyř měsíců od založení smlouvy vložit minimálně dva, respektive pět tisíc korun – samozřejmě podle zvolené cílové částky. A také po dobu 4 měsíců od data uzavření smlouvy nesmíte coby účastník podat žádost o změnu cílové částky. To je vše.

Platit budete daně z výnosu a poplatek za vedení účtu

Co vám Wüstenrot stavební spořitelna neodpustí, je platba 15% daně z výnosů na stavebním spoření a také platba poplatku za vedení účtu, což je v současnosti 27 Kč za každý měsíc. Výsledný výnos je tady díky odpuštění platby krásných 3,7 procenta. Nutno dodat, že u stavebního spoření dělá největší část výnosu státní příspěvek.

Při porovnání výnosů ze stavebního spoření se dostává tento produkt na úroveň Raiffeisen stavební spořitelny, která nabízela smlouvu o stavebním spoření na cílovou částku 200 tisíc korun také zdarma, a to pro všechny věkové skupiny. Akce skončila posledním říjnovým dnem, výnos se pro ty, co ji stihli, pohybuje okolo 3,8 % za rok.

Předčasné ukončení smlouvy bude po dvou letech bez poplatku

I poplatek za předčasné ukončení stavebního spoření bude pro lidi od 55 let odpouštěn, a to po dvou letech trvání šestileté smlouvy s názvem Stavební spoření 55+. Jen pozor, státní příspěvky se v takovém případě vracejí, což ale posouvá stavební spoření zpět mezi spořicí produkty, které si s inflací neporadí.


 

Úročení tu totiž je 1,2 %, k tomu připočtěte poplatky za vedení účtu. A když budou státní příspěvky odebrány, což se při předčasném ukončení smlouvy musí udělat, tak se zhodnocení nedostane ani na úroveň spořicího účtu, který je navíc většinou zcela bez poplatků. 

Znovu zopakujme, že u stavebního spoření dělá největší část výnosu právě státní příspěvek, který je každý rok 10 % z vložené částky, maximálně je vyplácen do výše 2 000 Kč (tedy ze vkladu 20 tisíc korun za rok).

Předčasné ukončení smlouvy už je zdarma i u jiných spořitelen

Stavební spořitelny obecně postupně upouštějí od poplatku za předčasné ukončení smlouvy. Wüstenrot stavební spořitelna sice účtuje u běžných klientů poplatek 0,9 procenta z cílové částky, ale u klientů smlouvy Stavební spoření 55+ už je poplatek zrušen, úspora může být až 4 500 korun.

Raiffeisen stavební spořitelna a Modrá pyramida účtují zatím jedno procento, u Lišky je to půl procenta. Jedno procento dělá tento poplatek u Buřinky u starších smluv uzavřených do konce roku 2018. Ale nové smlouvy od roku 2019 jsou u Buřinky už zcela bez poplatku za předčasné vypovězení smlouvy. A další stavební spořitelny už se nechaly slyšet, že půjdou v těchto stopách.

Jak vypadá spořicí plán na Stavebním spoření 55+?

Pojďme si ukázat konkrétní plán při uzavření smlouvy na 200 tisíc korun její cílové částky. Podle údajů Wüstenrot stavební spořitelny budou v tomto případě vklady 2 500 korun měsíčně. Po šesti letech vložíte tedy celkem 180 000 korun, státní podpora bude celkem 14 000 korun a získané úroky dohromady 6 850 korun. Celkově tak bude na stavebním spoření po šesti letech 200 850 korun. 


author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více