Jen bankám dlužíme skoro 2,5 bilionu korun! Nejvíce si půjčujeme na bydlení

Publikováno 06.12.2017 Průzkum | Půjčky

Jen bankám dlužíme skoro 2,5 bilionu korun! Nejvíce si půjčujeme na bydlení

Podle České bankovní asociace jsme si jen během měsíce záři rozpůjčovali více než 40 miliard korun. Z toho šlo asi 26 miliard na bydlení. Podle dostupných statistik a aktuálních údajů v současné době dlužíme jen bankám skoro 2,5 bilionu korun. Největší podíl dlužníků tvoří domácnosti, kterým ale šlapou na paty firmy a další instituce.

Hypotéky zdražují a lidé o ně přestávají mít zájem

Historického minima, alespoň co se výše průměrné úrokové sazby týče, dosáhly hypotéky během minulého roku. Tehdy bylo možné s troškou štěstí získat hypotéku s úrokem pod 1,5 %. Dnes už je ale situace zcela opačná. Na hypotéku pod 2 % nedosáhnete. A ani do budoucna by neměla být situace o moc lepší. Této skutečnosti samozřejmě odpovídá také počet nově uzavřených úvěrů, který během září poklesl o necelých 10 % na 26,5 miliardy korun.

Spotřebitelským půjčkám se daří stále stejně

Pokud bychom se namísto hypotečních úvěrů podívali blíže na spotřebitelské půjčky, pak dojdeme k závěru, že zájem o úvěry na spotřebu během září pokračoval. Žádné rekordy se ale nekonaly. Během září klienti načerpali spotřebitelské úvěry v hodnotě 9,4 miliardy korun, což bylo o rovných 7 procent více než před rokem. Za celé třetí čtvrtletí byl zájem o spotřebitelské úvěry meziročně silnější o 11,8 procenta. Tyto údaje ale samozřejmě zohledňují pouze půjčky v rámci bankovní sféry.

Na závěr roku mají poskytovatelé půjček žně

K radikální změně v počtu a objemu nově poskytnutých půjček dochází jako už tradičně zejména na konci roku, který je spojen nejen s nejkrásnějšími svátky v roce, ale také marketingovými akcemi typu „Den dopravy zdarma“ anebo oblíbený „Black Friday“. Podle zástupkyně jedné z nebankovních společností je zájem o půjčky asi třikrát větší, než v průběhu roku.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí