Kdo má v době koronakrize největší problémy s půjčkami a placením nájmů?

Lenka Rutteová     Publikováno 27.05.2020  Průzkum | Půjčky

Kdo má v době koronakrize největší problémy s půjčkami a placením nájmů?

Období pandemie koronaviru a nucené karantény, nouzových opatření a následného ekonomického zpomalení v celém státě, kontinentu a teď již v podstatě celého světa je pro některé skupiny obyvatel těžší než pro jiné. Které jsou těmi ekonomicky nejohroženějšími, s čím mají největší finanční problémy a jak se s tím do budoucna poprat lépe? V České republice zpracovala analýzu na toto téma investiční společnost Wood & Company.

Co je koronavirové ošetřovné pro OSVČ?

Dávky ošetřovného nejsou v tomto případě vůbec žádnými sociálními dávkami, se sociálním pojištěním naprosto nesouvisejí. Peníze na účty živnostníků a lidí z malých s.r.o. doputují ve formě dotace podnikatelům, která má rozvíjet jejich potenciál, nikoliv živit věřitele.

A z toho je jasné, že stát nemůže v rámci dotace rozvinout potenciál kohokoliv, kdo má například dlouhodobé nedoplatky na úvěrech, kdo je v úpadku, či má nedoplatky na zdravotním a sociálním pojištění. Na druhou stranu nutno dodat, že kompenzační bonus pro OSVČ nebyl exekucemi jakkoliv ovlivněn. Dotace evidentně není ideálním krokem pro náhradu sociální dávky.

Podmínky se nezměnily ani v květnu

Lidé v exekuci nemohli o ošetřovné pro OSVČ žádat za březen a duben. Ale ani za květen a červen to zatím nevypadá, že by se situace jakkoliv změnila. Na dotaci totiž není právní nárok, vzorová žádost za měsíc duben stále obsahuje kolonky v čestném prohlášení, že žadatel není v exekuci, v úpadku, v likvidaci, v konkurzu nebo že žadatel nemá nedoplatky vůči vybraným institucím (Finanční úřad, zdravotní pojišťovna, ČSSZ, Celní správa nebo například vůči poskytovatelům podpory z projektů spolufinancovaných z rozpočtu Evropské unie).

V exekucích jsou desítky tisíc živnostníků

Lidé, kteří si na vynuceně založený živnostenský list vzali podnikatelskou půjčku, teď za svou nerozvážnost platí znovu. Poprvé tím, že díky podnikatelské půjčce se na ně nevztahuje ochrana na úrovni zákona o spotřebitelském úvěru, věřitel si s nimi může dělat v podstatě, co chce, zvyšovat náklady na úvěr, jakkoliv chce (což nově neplatí až se zatím poslední novelou zákona o spotřebitelském úvěru, kdy byl strop pro úroky z prodlení stanoven i pro podnikatelské půjčky).

Opakovaně za svou nerozvážnost tito lidé právě teď platí tím, že nemohou dostat ošetřovné na své děti do 13 let, se kterými byli nuceni zůstat doma. Stejné omezení teď platí i pro opravdové živnostníky (spolumajitele s.r.o.), které jejich podnikání živí, ale z nějakého důvodu jsou v exekuci, v úpadku, konkurzu, či mají nedoplatky vůči vybraným institucím.

Jde o diskriminaci?

Prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová (asociace osob, na které se vztahuje například povinnost doplatit dluh) je toho názoru, že se jedná o jasnou diskriminaci, neboť zaměstnanci, kteří jsou v exekuci, mají na ošetřovné nárok, OSVČ nikoliv.

Rohanová proto sepsala otevřený dopis, který adresovala ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi. „Oslovila jsem ho jako předsedu koaliční strany. Právě ČSSD se prezentovala, že stojí za nápadem ošetřovného pro živnostníky,“ komentovala svoje rozhodnutí Rohanová. Sdělila také, že je připravena kvůli této podmínce ve vyplácení ošetřovného podat trestní oznámení, zatím však vyčkává na Hamáčkovu reakci.

Zakladatel Institutu prevence a řešení oddlužení Radek Hábl se nad podmínkou pro vyplacení ošetřovného pozastavil také: „Nedává to smysl. Je to jako by důchodce nedostal důchod, protože je v exekuci.“

Problémem není absence nesplácených dluhů, ale forma ošetřovného

Vzhledem k tomu, že ošetřovné pro OSVČ vyplácí Ministerstvo průmyslu a obchodu, podmínka bezdlužnosti či absence exekuce dává smysl. To potvrdila i Lucie Trlifajová, expertka na dávkový systém z Centra pro společenské otázky – SPOT.

Problémem je od počátku zvolená forma náhrady příjmu, v podstatě sociální dávky, která je nyní vyplácena jako programová dotace, nikoliv coby bezpodmínečná, nároková sociální dávka. Zda se podaří situaci změnit, je zatím ve hvězdách.

Možností má vláda několik, všechny jsou ale spojeny s další změnou zákonů. Jenže teď, když nouzový stav skončil, se nedá počítat s rychlou nápravou, legislativní proces se opět vrátil do svých velmi pomalých kolejí zdlouhavého čtení, přijímání legislativy a nabývaní účinnosti.

Zdroj: ePravo.cz / Ministerstvo průmyslu a obchodu / Seznam.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více