Korona a finance – váš zdroj aktuálních informac | Hyperfinance.cz

Korona a finance – váš zdroj aktuálních informací

Lenka Rutteová   Publikováno 24.06.2020 Aktualita| Finanční mix

Korona a finance – váš zdroj aktuálních informací

Virus a finance. Ještě donedávna nepředstavitelné spojení, dnes realita. V posledních dnech jsme svědky toho, jak málo stačí, abychom přišli o své jistoty, aby se prudce měnil trh s podnikáním, pracovní trh, finanční podpora ze strany státu, trh s půjčkami i s pojištěním. Jsme však i potěšenými svědky toho, jak se probudila naše soudržnost a solidarita, schopnost konstruktivního přístupu v krizových dobách.


Aby pro vás bylo snazší mít přehled o vládní finanční podpoře, o podpoře krajů, o změnách na trhu s půjčkami, se spořením, o změnách ve světě podnikání, na pracovním trhu, o tom jak teď lépe pracovat s rodinnými financemi, kam se obrátit pro možné dotace a záruky na půjčky na podnikání, tvoříme tento článek. Je pravidelně aktualizován, nové informace vždy najdete nahoře, s datem vydání.


Zaujmout by vás mohly i tyto články na finanční témata:

Půjčky a Hypotéky[24.06.2020]

Zájemci o hypotéky jsou teď prověřováni mnohem více

Krize spojená s koronavirem a jeho zavlečením do Česka se podepsala na mnoha oblastech ekonomiky, hypotéky nevyjímaje. A přestože Česká národní banka již dvakrát zmírnila podmínky pro poskytnutí hypoték, banky samotné přistupují k vyřizování žádostí o hypotéku a k ověření bonity žadatele přesně opačně: zpřísnily.

Pod drobnohledem nejsou jen samotní žadatelé a spolužadatelé o hypoteční úvěr, ale dokonce i firmy, u nichž jsou potenciální klienti zaměstnáni. Banky zkoumají, zda bude firma muset propouštět nebo zda patří k těm, co byly koronavirovou situací posíleny, či jí nebyly zasaženy vůbec. Detaily se dočtete zde.


[24.06.2020]

Nebankovka vám dokáže půjčit bezpečněji než všechny banky!

Zní to jako nesmysl? Před rokem 2017 možná ano, v současnosti nikoliv. S novým zákonem o spotřebitelském úvěru se některé nebankovní společnosti rozhodly, že se stanou vážnými konkurenty bank v oblasti krátkodobých půjček. Tento záměr se jim daří plnit, a to i v době koronakrize.

Které jsou těmi nejlepšími pro půjčku ve výši 10 tisíc korun na jeden měsíc? V pořadí již několikátý žebříček bank a nebankovních společností sestavený podle 16 kriterií bezpečného úvěrování nedávno zveřejnil Člověk v tísni. A kdo zná výsledky testování z minulých let, toho nepřekvapí, že mezi nejúspěšnější pěticí jsou tři nebankovky.


[10.06.2020]

Zapomeňte na Wüstenrot, teď je tu Moneta

Dlouho chystané převzetí Wüstenrotu pod křídla Moneta money Bank už je hotové. Moneta majetkově převzala celou českou bankovní skupinu Wüstenrot, tedy Wüstenrot – stavební spořitelnu a Wüstenrot hypoteční banku. Dochází i ke změně názvů, a to na MONETA Stavební spořitelna a.s. a MONETA hypoteční banka a.s. Bývalé pojišťovny skupiny Wüstenrot si již v roce 2016 převzala pojišťovna Allianz.


[10.06.2020]

Odložit lze nově i revolving, ten od ESSOXu

ESSOX, který patří pod Komerční banku, nabízí odklad splátek také u revolvingových úvěrů. Tento úvěr je možné čerpat pomocí kreditních karet, včetně karet Bonus a Benefit. Formulář na odklad splátek nabízí až tři měsíce, i přesto, že jde o úvěr, který do povinně odložených dluhů není zákonem zařazen. Podrobnosti najdete na tomto místě.


[10.06.2020]

ČSOB umožní odklad splátek jistiny u hypoték a úvěrů až na 12 měsíců

Odklad splátek v souvislosti s pandemií koronaviru je sice banka nucená povolit ze zákona, ale skupina ČSOB vyšla klientům vstříc prodloužením povinné zákonné lhůty, a to až na 12 měsíců. Jedná se o odklady u všech finančních domů skupiny ČSOB, tedy samotné ČSOB, Hypoteční banky a Českomoravské stavební spořitelny.

V případě odkladu ůvěru u ČSOB na dobu 6 až 12 měsíců lze požádat o odklad splátek jistiny úvěrů (úroky se platí i nadále), v případě tříměsíčního odkladu jde o odklad celé výše splátek (úroky placeny nejsou, ale přičítají se k celkové ceně úvěru). Podrobnější informace najdete zde.


[05.06.2020]

Provident nabízí novou online půjčku

Společnost International Personal Finance, což je mateřská českého Providentu, představila novou online půjčku s názvem Creditea. Nabízeno je až 130 000 korun na až tři roky, též opakovaně, protože nejde o klasický jednorázový úvěr, ale tzv. úvěrový rámec.

Peníze máte k dispozici, ale čerpáte podle toho, jak právě potřebujete. Úroky se samozřejměplatí jen za dobu čerpání a pouze z vyčerpané částky. Každý měsíc je nutné splatit minimální stanovenou částku, ale i předčasné splacení je možné kdykoliv a bez poplatků. Podrobnosti najdete přímo na stránkách Providentu.


[05.06.2020]

Equa bank představila novinky i v oblasti úvěrů

Equa bank se v květnu snažila nabídnout spotřebitelům i podnikatelům zajímavé novinky. Jednou z nich jsou odložené platby, které doposud nabízely jen nebankovní společnosti v podobě služby Twisto nebo Mall Pay. Služba od Equa bank nese název PlatímPak. Za nakoupené zboží v e-shopu zaplatíte, až jej budete mít doma a vyzkoušené.

Levnější spotřebitelské úvěry jsou další novinkou – od května je totiž snížená úroková sazba u její oblíbené Minutové půjčky. Náklady začínají nově na 3,8 %, k mání je 5 000 – 700 000 Kč, které si můžete vzít pouze na občanský průkaz.

Investovat bez poplatku – i takovou nabídku nově v Equa bank najdete. Potrvá jen do 30. června 2020 a jde o investování do investičních fondů bez vstupního poplatku, i bez jakýchkoliv poplatků dalších, a to dokonce ani za správu a úschovu cenných papírů.


[05.06.2020]

Hypotéky zlevňují stále masivněji

Ke zlevňování hypoték už se přidaly i velké banky. Není se co divit, trend nastartovala Česká národní banka snížením základních úrokových sazeb v ekonomice, malé banky zlevnily jako první a začaly velkým bankám stahovat jejich klienty. Proto ty velké musely zareagovat.

V květnu zlevnila Moneta Money Bank, v rámci časově omezené akční nabídky můžete levnější hypotéku u Hypoteční banky a u ČSOB. V závěru měsíce snížila ceny i Česká spořitelna. Jedná se o jeden z největších meziměsíčních poklesů sazeb za posledních několik měsíců. Podrobnější informace najdete tady.


[31.05.2020]

U Sberbank si nově můžete sáhnout na bonusové úvěry a konsolidace

Sberbank poměrně nově nabízí svým klientům bonusové úvěry a konsolidace, a to s nejnižší bonusovou sazbou ve výši 2,99 % ročně – jako reakci na vývoj situace v nelehké kronavirové době. Díky FÉR konsolidaci tak klienti mohou výrazně ušetřit na splátkách svých předchozích úvěrů, případně získat s FÉR půjčkou nové peníze za výhodných podmínek. K mání je i FÉR kontokorent, tedy možnost na účtu kdykoliv do mínusu.

„Využitím FÉR konsolidace výrazně ušetří na splátkách stávajících úvěrů a s FÉR půjčkou získají finance za výhodných podmínek," vysvětlil Zdeněk Remr, Head of Products & Campaigns ze Sberbank. Podrobnosti o nových půjčkách od Sberbank najdete v tomto článku nebo přímo na stránkách banky.


[31.05.2020]

Splátky si odložilo přes čtvrt milionu klientů bank

Česká tisková kancelář (ČTK) provedla anketu mezi velkými bankami. Z ní vyplynulo, že si u velkých bank o odklad splátek požádalo více než 250 tisíc klientů.  Jde hlavně o spotřebitelské úvěry a hypotéky, ale jen v menší míře o firemní úvěry. Konkrétní rozložení odkladů splátek mezi jednotlivými bankami nejdete v článku ČTK.


[31.05.2020]

Odložené platby za zboží nakoupené online už nabízí i banka

Na trh s odloženými platbami vstoupila první banka. Nakup hned, plať později – to je nové motto služby PlatímPak od Equa Bank. „Naše platební metoda odbourává dosud přežívající psychologické bariéry pro placení v e-shopech, kdy zákazníci buď nechtějí zadávat na internetu číslo karty, nebo nechtějí platit před obdržením zboží. To vše odložená platba řeší. Tyto bariéry jsou i důvod, proč je u českých spotřebitelů tak oblíbená platba na dobírku, která má však řadu nevýhod jak pro prodávající, tak pro kupující. Předpokládáme, že v budoucnu se český trh začne blížit například německému, kde odložené platby tvoří 30 až 40 procent plateb v e-commerce. A postupně tato metoda nahradí i u nás dobírku,“ komentuje novou službu Ondřej Hák, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.

Do konce roku plánuje banka do svého programu zahrnout jednotky tisíc eshopů. Služba bude dostupná jak pro klienty banky, tak i pro „neklienty“. Ti ale budou omezeni na nejvýše deset využití ročně, v maximálním limitu jedné částky 50 000 Kč. Klienti Equa Bank toto omezení mít nebudou. Podrobnosti služby najdete přímo na stránkách banky.


[31.05.2020]

Homecredit rázně mění strategii – vzdal se exekucí z rozhodčích doložek. Nebo je to jinak?

Rozhodčí doložky u půjček jsou dlouhodobě předmětem sporu mezi dlužníky a věřiteli. Stát se pomocí justice teprve nedávno postavil proti exekucím z nezákonně provedených rozhodčích doložek, podrobnosti jsme pro vás vyhledali do článku: Stát se vydává do boje proti neplatným exekucím.

Společnost Homecredit je jednou z prvních, která pochopila, že je potřeba se vyrovnat s minulostí klasické staré nebankovky - a ukázat klientům vstřícnou tvář moderního a zcela legálně fungujícího nebankovního poskytovatele úvěrů. I proto jsou jeho klienti, proti kterým byla vedena exekuce z nezákonných rozhodčích doložek, nově bez dluhů. Žádný z jejich nesplácených úvěrů nebyl odprodán inkasním agenturám, „ztrátu“ z těchto půjček nese společnost sama.


[28.05.2020]

Acema půjčka je nově dostupnější i v nižších částkách

Nebankovní úvěr Acema si nově můžete vzít již od 20 tisíc korun, horní hranice zůstává na pěti milionech korun. Jde o úvěr se zástavou nemovitosti, který je nově dostupní i v částkách odpovídajících rychlým půjčkám. Díky zastavení nemovitosti není nutné probírat bonitu žadatele v registrech, ale pozor, nemovitost může být prodána již při nespláceném dluhu ve výši 30 000 korun. Navýšení hranice na 100 000 Kč se u nás teprve připravuje. Podrobnosti o Acema půjčce najdete tady.


[28.05.2020]

Cofidis půjčka se zdvojnásobila

Zájemci o větší nebankovní úvěry se mohou obrátit na Cofidis půjčku, která se zdvojnásobila na celkovou maximální částku jeden milion korun. Splatnost úvěru byla prodloužena na maximálně 108 měsíců. Ještě nedávno bylo možné si u Cofidis vypůjčeit jen do půl milionu korun se splatností maximálně 84 měsíců. I nadále se jedná o úvěr bez nutnosti zastavení nemovitosti. Detaily si můžete projít na stránkách poskytovatele.


[28.05.2020]

Půjčka 7 nabídne věrným klientům více peněz

Již jsme vás informovali o změnách nabídky u půjček CreditOn a Tommy Stachi, ale ke změnám ve svém portfoliu přistupují i další nebankovky. Jednou z nich je také Půjčka 7, která nově nabízí až 20 000 Kč, ale pouze věrným klientům, kteří se vracejí pro další úvěr. Splatnost 7 – 28 dní a také podmínky získání zůstávají stejné.


[28.05.2020]

Odložené splátky půjček se přece jen staly škraloupem

Jak se dozvídáme z různých stran, banky si z odložených splátek nakonec přece jen vytvořily důvod pro bonitní škraloup, a to i přes fakt, že vládní pomoc původně tuto praxi zavrhovala. Jenže do zákona se ustanovení o neposuzování klienta podle odložených splátek v době pandemie koronaviru nedostalo, a tak si banky dělají, co se jim zlíbí. Žadatelům, kteří požádali o novou půjčku, ale někde mají odložené splátky půjčky původní, banky půjčit nechtějí. A to ani když jde o úvěr pro živnostníka. Detaily se dozvíte zde.


[23.05.2020]

Půjčky pro podnikatele a příspěvky na komerční nájmy byly schváleny

Vláda neprodleně pro notifikaci Evropské komise schválila program COVID III a příspěvky na komerční nájmy. COVID III je úvěrovým programem pro firmy jakkoliv zasažené koronavirem, kde bylo vyčleněno 150 miliard korun pro až 150 000 podnikatelů. Úvěry se budou vyřizovat u komerčních bank, stát zaplatí úroky a poskytne záruky až do výše 90 procent úvěru (do velikosti 250 zaměstnanců), respektive až 80 procent (do velikosti 500 zaměstnanců). Čerpání bude možné nejpozději do 14 dní.

Komerční nájmy budou státem z poloviny uhrazeny těm podnikatelům, kteří byli postiženi koronavirem a kterým pronajímatel snížil nájemné o třetinu. Pětinu nájemného platí samotný podnikatel, polovinu stát a třetinu pronajímatel. Detaily si můžete pročíst u ČTK.


[18.05.2020]

Jak hospodaří Češi v době koronakrize? Zvažují půjčky? A jak vzhlížejí k budoucnosti?

Sociolog Daniel Prokop a jeho tým sledovali dopad koronavirové krize na české domácnosti. Zkoumali zejména reakce domácností na nečekané problémy. Polovině domácností totiž v České republice klesl příjem, k tomu se 28 % dotázaných lidí (většinou těch, co pracují v segmentu obchodu a služeb) obává o ztrátu práce.

Výsledky ukazují, že šestina dotázaných (cca 17 %) má problémy splácet své pravidelné výdaje. Jak jsme psali nedávno, jiný výzkum našel mezi svými respondenty dokonce 25 % lidí s problémy splácet své pravidelné výdaje.

Skutečné rozložení proto bude možná okolo 20 %, tedy můžeme s celkem vysokou mírou spolehlivosti říci, že pětina českých domácností opravdu má velké problémy vyjít s penězi. Dokonce zvažují půjčku či prodej části svého majetku. Podrobné výsledky sociologického průzkumu najdete zde.


[18.05.2020]

Koronakrize se přelévá od OSVČ k zaměstnancům

Na počátku nouzových opatření spojených se zavlečením koronaviru do České republiky na tom byli nejhůř ti živnostníci, jejichž provozy byly ze dne na den uzavřeny. Postupně se ale realizovala spousta podpůrných opatření, díky kterým se podařilo od živnostníků odvrátit nejhorší dopady krize, zajistit jim základní příjem nutný k přežití v dalších měsících.

Zaměstnanci byli na první pohled vnímáni jako skupina ohrožená mnohem méně. Jenže časem se ukazuje, že zatímco živnostníci se budou brzy už všichni moci vrátit ke svým původním podnikáním, u zaměstnanců nebude situace zdaleka tak růžová. Doléhá na ně totiž šetření ve firmách, přestávají věřit svým nadřízeným. Mnozí z nich mají hypotéky nebo jiné větší spotřebitelské půjčky, protože pracovní trh byl v posledních letech stabilní a pro zaměstnance tak i jistý.

Podrobnosti si můžete pročíst v tomto článku.


[18.05.2020]

Některé nebankovní společnosti mění pod vlivem korony svou nabídku

Jste zvyklí na nabídku půjček u své oblíbené nebankovní společnosti? Pak počítejte s tím, že se její nabídka mohla v posledních týdnech vlivem koronakrize změnit. Úvěr ještě nějakou dobou nepůjde vyřídit na pobočce, některé nebankovky však omezily i jiné možnosti odeslání zájmu o úvěr.

Například CreditOn půjčku nyní nelze vyřídit formou SMS, už jen online nebo telefonicky. V případě Tommy Stachi půjčky vás možná potěší nabídka mnohem vyšších půjček (nově až do 150 000 Kč) se splatností dokonce až do 60 měsíců.


[15.05.2020]

Kdo je nejvíc ohrožen nedostatkem financí počas koronaviru? Komu zasahuje do schopnosti platit nájem či splácet úvěry?

Podle očekávání jsou nejohroženější skupinou, po finanční stránce, v současnosti matky samoživitelky a hned za nimi senioři. Více než polovina samoživitelů (jeden rodič s dítětem) není schopna pokrýt nečekané výdaje, což je často vede k nutnosti vzít si na neplánované nákupy rychlou půjčku.

Sedm procent samoživitelů pak dokonce bojuje s nedoplatky na čemkoliv. Cirka čtvrtinu českých domácností teď trápí pokles příjmů a také nejistota v oblasti jejich stability, což samozřejmě souvisí se současnými pandemickými omezeními. Detaily z průzkumu investiční společnosti Wood & Company najdete v tomto článku.


[15.05.2020]

Všechny půjčky v době koronavirové mají jedno společné

Ať jde o bezúročné úvěry od vlády či krajů, o státem zaručené půjčky pro podnikatele, ať jde o půjčky před výplatou nebo o bankovní půjčku na auto, všechny mají jeden společný rys: lze o ně snadno a rychle požádat online, na pobočku nebo na úřad chodit netřeba.

V rychlosti vyřízení už se pak půjčky odlišují, v tempu vyřízení jsou králi stále ještě půjčky nebankovní, následují je spotřebitelské úvěry od bank. Hypotéky pak máme až v dlouhém závěsu za nimi, protože u hypoték je přece jen nutno nejprve zprocesovat spoustu prvků, které u menších spotřebitelských půjček vyžadovány nejsou.

Najdeme tu ještě jeden společný prvek: Víc než kdy dřív je nutné si řádně promyslet, zda je náš rozpočet schopen úvěr utáhnout, jestli budeme mít dost peněz na splácení a jestli danou věc, kterou chceme pořídit na dluh, opravdu tak nutně potřebujeme.


[11.05.2020]

ČNB zesílila naději na levnější půjčky!

Bankovní rada České národní banky snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 75 bazických bodů na výsledných 0,25 %. Současně rozhodla o snížení lombardní sazby na 1,00 %. Diskontní sazba zůstala nezměněna na 0,05 %. Také stanovila, že nové úrokové sazby jsou platné od 11. května 2020.

Co to znamená pro svět půjček? V blízké době bychom se mohli dočkat jejich výraznějšího zlevnění. A to jak hypoték, tak také krátkodobých spotřebitelských úvěrů. Ekonomika se zpomaluje, základní úroková sazba šla za poslední týdny výrazně dolů, a tak i banky a nebankovní společnosti budou nuceny zlevňovat.


[03.05.2020]

Odpočty úroků z úvěru budou možné u staveb zapsaných do katastru do konce roku 2021

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí bude vyrovnáno zrušením odpočtů úroků z úvěru vzatého na tuto nemovitost. To je na první pohled spravedlivé řešení pro ty, kdo daň už zaplatili, ale i pro ty, komu byla daň zrušena. Jenže co lidé, kteří se rozhodnou postavit nový dům nebo rekonstruovat dům původní, jeho jsou majiteli?

Spravedlnost byla v tomto případě zase trochu splepá. Vláda chce oživit trh s nemovitostmi, a tak se podle Ministerstva financí shodla na tom, že „Pro nemovitosti nabyté v období od prosince 2019 do prosince 2021 platí, že kupující nebude hradit daň z nabytí, a současně mu bude umožněno uplatňovat si odpočty úroků z úvěru na bydlení od základu daně.“

Daňové odpočty i pro rekonstrukce však zůstanou zachovány u nových hypoték pouze do konce roku 2021. Majitelé stávajících domů nebo stavebníci domů nových tak jen přijdou o možnost si odpočtem své daně snížit.


[29.04.2020]

Fio Banka vypíná úroky, i když jen na tři měsíce

Fio Bank se zařadila vedle České spořitelny a Banky Creditas, po dobu odkladu splátek vypíná úroky. Zcela je promine všem, kdo se v přímém důsledku pandemie dostali do momentálních finančních problémů a kdo požádají o odklad splátek v délce trvání tří měsíců. Během trvání odkladu klient neplatí vůbec nic, za dobu odkladu se nenačte na dluhu ani koruna navíc.

Na pobočku netřeba, vše se dá snadno vyplnit online. V případě, že požádáte o šestiměsíční odklad, úroky budou načítány po celou dobu jeho trvání, celková cena úvěru se o ně tedy zvýší. Podrobné informace naleznete přímo na stránkách banky.


[22.04.2020]

Průměrná sazba hypoték v březnu stoupla na 2,45 %

Průměrná úroková sazba hypoték podle statistik stoupla v březnu na 2,45 procenta, a to z únorových 2,42 procenta. Cena hypoték vzrostla potřetí v řadě poté, co bylo 11 měsíců poklesů, kdy banky reagovaly na nižší zájem o hypotéky v přísnějším režimu doporučeném Českou národní bankou. Objem hypoték se propadl o celou čtvrtinu, což ještě není finální dopad koronakrize.

Proč ceny hypoték rostou i přes to, že zájem o ně klesá a že repo sazba ČNB se radikálně snížila? Jde o dva základní motivy. Prvním z nich je užít si vyšších marží, protože banky se dívají do budoucnosti v oblasti hypoték s velkou nejistotou. A druhým motivem je ono riziko, banky musejí počítat s vyšší rizikovou marží (i kvůli moratoriu na splácení úvěrů). Podrobnější informace najdete v článku ČTK.


[14.04.2020]

Nová podoba zákona o spotřebitelském úvěru má ochránit spotřebitele i živnostníky

Sněmovna schválila novelu zákona o spotřebitelském úvěru, jejíž hlavním přínosem je ochrana živnostníků před nenasytnými věřiteli. Čeká se na schválení senátem a podpis prezidentem, přičemž se nejedná o změny pouze na období korona krize, ale o změny trvalé. Novela přináší dvě hlavní pozitivní změny.

Jako první jmenujme poskytnutou ochranu živnostníkům na tzv. podnikatelské úvěry. Ty prozatím do kompetencí zákona o spotřebitelském úvěru nespadaly. Proto si věřitelé doposud mohli sjednávat velmi vysoké sankce při prodlení se splácením. To se s novelou zákona změní.

Druhým přínosem je totiž právě stanovení maximální sankce za opožděné splátky i u úvěrů pro spotřebitele, ale i pro osoby samostatně výdělečně činné. Věřitelé budou při prodlení delším 90 dnů nově mít nárok nejvýše na 0,1 % denně z dlužné částky, nejvýše však na 50 % z vypůjčené částky (a to i v součtu všech sankcí).

//www.hyperfinance.cz/data/hyperfinance.cz/multimedia/documents/narust-nakladu-souvisejicich-s-prodlenim.png

Zdroj: Člověk v tísni


[09.04.2020]

Nebankovní společnosti žádají své klienty, aby dobře zvážili nové půjčky

Nebankovní společnosti vyzývají své současné i potenciální nové klienty, aby důsledně zvážili vzetí nové půjčky, protože jistota schopnosti splácet je v současnosti celospolečensky významně otřesena. Další zadlužování domácností teď vhodné není.

I my apelujeme na všechny, kdo o půjčce přemýšlejí, aby se co možná nejstriktněji drželi pravidel zdravého zadlužování. Pomoc od státu postupně přichází, mnoho plateb může být odloženo (včetně nájemného), při uskromnění se na výdaje pouze na základní životní potřeby by se situace měla dát zvládnout i bez půjček na běžnou spotřebu.

Využít můžete například Mimořádné okamžité pomoci, kterou vám poskytne stát na základě žádosti u Úřadu práce. Zákon definuje několik mimořádných situací, kdy lze tuto finanční pomoc poskytnout, a to i domácnostem nebo jednotlivcům, kteří jinak nesplňují podmínky hmotné nouze pro vyplacení dávek.


[07.04.2020]

Poslanci schválili definitivní podobu moratoria na splácení půjček

V České republice je nyní možné nesplácet své závazky, a to až po dobu šesti měsíců. Po schválení poslaneckou sněmovnou stačí už jen schválení Senátem a podpis prezidentem, aby byl platný a nabyl okamžité účinnosti. Banky i nebankovní společnosti se na toto opatření připravovaly již předem, ministerstvo financí konzultovalo toto rozhodnutí zejména s Českou národní bankou, která má o finančním trhu v České republice nejlepší přehled.

Zákon o úvěrovém moratoriu se týká v podstatě všech typů úvěrů, výjimkami jsou jen úvěry speciální, jakými je například kontokorent, kde nejsou nutné pravidelné splátky ani v běžném režimu. Opatření má podpořit jak ekonomickou situaci spotřebitelů, tak také firem, kterým se nyní vylepší jejich cash flow. Jen pozor, u firemních klientů se zastaví splácení jistiny, úroky se musejí platit i nadále.

O odklad splátek je nutno požádat, není automatický. Podrobnosti o moratoriu na úvěry najdete zde.


[06.04.2020]

Exekuce a insolvence se možná budou moci také zastavit. Až na výjimky

Velká změna v souvislosti s koronavirem se chystá i v oblasti insolvence a exekuce. Jednak podnikatelé a firmy v přechodných hospodářských potížích na sebe nebudou muset bez zbytečného odkladu podat insolvenční návrh, jednak budou do konce června pozastaveny (až na výjimky) exekuce movitých věcí i nemovitostí.

Co jsou ty výjimky? Zejména jde o dluhy na výživném, za újmy na zdraví a z úmyslných trestných činů. Pokračovat mohou exekuce nemovitostí, ve kterých dlužník nemá trvalý pobyt. Ve hře je i návrh, že exekuce prodejem nemovitosti by možná až u dluhů nad 100 tisíc korun místo nynějších 30 tisíc korun. O tomto opatření se uvažuje nastálo, nikoliv pro období koronakrize.


[01.04.2020]

Splátky úvěrů se budou moci zastavit, navrhla vláda

Vláda schválila zastavení splátek úvěrů a hypoték až na půl roku, kdy se samotné splácení sice zastaví, ale úroky se budou moci počítat i nadále. Vláda navrhuje zastropování úroků tak, aby zejména nebankovní půjčky neznamenaly velkou úrokovou zátěž pro klienta v době, kdy si bude chtít splátky odložit.

Návrh ještě musí schválit poslanecká sněmovna, aby bylo možné jej realizovat. Banky začaly odkládat klientům splátky na návrh České bankovní asociace, od počátku si většina z nich i nadále účtovala úroky, pouze Banka Creditas a Česká spořitelna od účtování úroků v době splátkových prázdnin ustoupily.


[01.04.2020]

ČNB zmírnila podmínky pro hypotéky

Česká národní banka provedla velké změny v parametrech, kterými omezuje banky v poskytování hypoték. Nyní jsou hypotéky tedy mnohem přístupnější, než byly ještě v únoru nebo v březnu. Omezující parametry sloužili k brzdění nárůstu cen nemovitostí, ale s koronakrizí již k takovému růstu cen nemovitostí docházet nebude. Jaké jsou nové parametry?

LTV bylo posunuto z 80 % na 90 % s tím, že ČNB bude tolerovat více výjimek překročení 90 %, pokud hypotéka bude poskytnuta mladým lidem do 36 let. Zvýšen byl i limit DSTI ze 45 % na 50 % poměru splátek hypotéky a čistého měsíčního příjmu žadatele. Třetí omezující parametr DTI byl zrušen zcela, doposud byl nastaven pro výši hypotéky maximálně na devítinásobek čistého ročního příjmu.

Podrobnosti najdete například zde.

Pojištění a spoření[14.06.2020]

Účet dlouhodobých investic snad brzy bude realitou

Ministerstvo financí vytvořilo reálný návrh na vytvoření speciálního spoření na důchod, kterým je účet dlouhodobých investic. O co jde? O vedení majetkového účtu každého občana, kde se budou evidovat veškeré realizované dlouhodobé investice, které bude možné využít pro snížení daně z příjmů podobně jako penzijní spoření nebo investice v životním pojištění, a přitom si jimi spořit na stáří.

O tom, že investice v rámci životního pojištění je jednou z nejdražších investic, už jsme vás informovali. A poplatky u doplňkového penzijního spoření také nepatří k nejmenším. Nyní chce ministerstvo financí umožnit, aby lidé mohli skrze svůj oficiální majetkový účet výhodněji investovat napřímo, třeba do nemovitostních fondů, podílových fondů, do komodit, akcií, či jiných investičních nástrojů. Více informací najdete zde.


[10.06.2020]

Pojištění pravidelných výdajů je teď u Equa bank zdarma

Equa bank přišla s velmi lákavou nabídkou – pro nové klienty, kteří tu do konce července 2020 založí účet, je zajištěn bonus v podobě pojištění pravidelných výdajů zdarma. Nárok na bonus vznikne poté, co v následujícím měsíci po uzavření smlouvy provede klient alespoň tři bezkontaktní platby platební kartou vydanou k novému účtu.

Pojištění pravidelných výdajů kryje riziko náhlého výpadku příjmů, kdy banka za klienta zaplatí pravidelné povinné výdaje (inkaso apod.) až do předem sjednané výše. Více informací najdete například tady.


[05.06.2020]

Cestovní pojištění i na dovolené v ČR? Zeptejte se v Komerční bance!

Pokud se chystáte na dovolenou po České republice a chybí vám možnost pojistit se pro případ úrazu, způsobené škody, storno poplatků a dalších rizik, která jste zvyklí mít pokryta v rámci cestovního pojištění při dovolené v zahraničí, můžete se obrátit na Komerční banku. Ta nově nabízí cestovní pojištění i na dovolené v ČR.

Rozumnějším řešením však možná bude životní pojištění, alespoň to úrazové, které vás bude chránit při podobných událostech kdykoliv a kdekoliv, nejen na dovolené. Co je vlastně životní pojištění a jaké jsou aktuální nabídky? Celkem je pět typů životního pojištění, všechny je najdete vysvětleny zde. Například Kooperativa teď nabízí dvojnásobné plnění k některým rizikům.


[11.05.2020]

Dostali jste od cestovní kanceláře voucher místo peněz? Musíte platit storno poplatek? Přečtěte si, na co máte podle právníka nárok!

Letošní letní dovolená bude ve všech ohledech jiná, než byly předchozí sezony. Ani cestovní kanceláře často ještě přesně nevědí, co bude a také co vlastně mohou nebo nesmí klientům slíbit, nabídnou či naúčtovat. Patříte-li do skupiny klientů s již zarezervovanou či dokonce zaplacenou dovolenou pobytovou či poznávací v zemích, kde korona stále ještě dost řádí, projděte si odpovědi právníka na otázky dalších klientů cestovních kanceláří. Zveřejnila je server iRozhlas.cz.


[26.04.2020]

ČNB snížila repo sazbu na 0,75 %. Co to znamená pro spoření?

Spořicí účty čeká pád úrokových sazeb. Sotva jsme se dočkali mírného navýšení odměny za to, že bance půjčujeme své peníze, aby ona s nimi mohla dále vydělávat, čeká nás jejich strmý pád. Mezi prvními snížila dlouhodobě vysoké úrokové sazby například Banka Creditas, ale snížení potkalo i všechny, kdo využívají běžný účet aplikace Richee. Další banky budou dříve či později následovat, záleží hlavně na tom, jak dlouho zůstanou úrokové sazby takto snížené.


[12.04.2020]

Životní pojištění a koronakrize – budou pojišťovny plnit?

Pojišťovny obecně prohlašují, že koronavirus není vážnou nemocí, na kterou by se vztahovalo pojištění závažných chorob. To však neznamená, že by pojišťovny v souvislosti s novým virem neplatily vůbec.

Některé proplatí karanténu (ve zdraví i nemoci), či ošetřovné na (zdravé i nemocné) dítě. Výluku na epidemii/pandemii má například ČSOB pojišťovna, většina pojišťoven se však k těmto situacím staví čelem. Je potřeba si projít obchodní podmínky životního pojištění, které máte sjednáno, případně kontaktovat přímo pojišťovnu (či svého pojišťováka) s dotazem, zda máte na plnění nárok.

Kde není výluka na pandemii či epidemii, budou pojišťovny plnit i následující scénáře: pokud by průběh nemoci byl natolik vážný, že pojištěný musí do nemocnice, bude pojišťovna plnit sjednanou hospitalizaci, také případnou invaliditu, když je sjednána „obecná invalidita“, což znamená jak invaliditu úrazem, tak invaliditu nemocí. A samozřejmě i úmrtí, opět jen v případě, kde je sjednána obecná smrt (ne pouze smrt úrazem).

Máte životní pojištění sjednáno pouze na úrazy? Možná je nejvyšší čas s tím něco udělat. Podívejte se, jak si správně nastavit životní pojištění. Nabídku pojišťoven najdete tady.


[12.04.2020]

Penzijní spoření nebo životní pojištění kvůli krizi nerušte! A co s investicemi?

Spousta lidí je nyní v nepříjemné finanční situaci, a tak je nasnadě, že v rodinách přijdou na přetřes i penzijní spoření, životní pojištění nebo realizované investice. Ale pozor, nepouštějte se do zbytečných výběrů, pokud opravdu nemusíte.

Ukončení smluv a následný výběr peněz se jednak musí dodanit, když jste smlouvu uplatňovali pro snížení základu daně, jednak přijdete o úspory na stáří nebo o pojištění za cenu z doby, kdy jste byli mnohem mladší a zdravější.

A v případě investic jsou výběry zcela nesmyslné, protože sleva je příležitost ke koupi, nikoliv k prodeji. Jestliže posíláte pravidelnou investici, teď kupujete za stejné peníze více aktiv než minulý měsíc. Časem půjdou trhy opět nahoru.Velkou jednorázovou investici teď však není vhodné realizovat, spíše ji rozdělit do alespoň čtyřech nákupů. Nevíme totiž ještě, kde je dno, od kterého se trhy drazí.

U penzijního spoření (připojištění) je možné snížit měsíční příspěvky, flexibilní životní pojištění také nabízí úpravu pojistných částek v čase. Tím se dají snížit současné náklady na penzijko a životko. Jestliže jste v situaci, kdy ani všechna vládní opatření finančně nestačí, vyjde levněji sáhnout po půjčce než rušit své finanční produkty. Možná je na čase vyzkoušet první půjčku zdarma.


[09.04.2020]

Koronavirus změní životní pojištění, říkají odborníci

Jedním z očekávaných efektů koronaviru na trzích s finančními produkty je výrazné zdražení životního pojištění a změny v jeho nastavení, hlavně omezení krytí rizik. Odborníci na tento pravděpodobný vývoj upozorňují dostatečně dlouho dopředu, aby veřejnost měla možnost uzavřít životní pojištění za současných, pro klienty výhodnějších podmínek.

Pokud se rozhodnete využít posledních týdnů, kdy bude životní pojištění za původních podmínek, je nutné zachovat chladnou hlavu a životní pojištění si nejdříve důkladně promyslet, správně jej nastavit. Jak na to, poradí náš článek v blogu: Jak si správně nastavit životní pojištění?

Očekávané změny na trhu se životním pojištěním, které způsobí současná pandemie koronaviru, najdete zde.

Podpora podnikatelům [24.06.2020]

Státní podporu dobrovolně vracejí desítky firem a více než tisíc živnostníků

Co vede firmy k tomu, aby nyní dobrovolně vracely státní podporu, o kterou si během koronakrize požádaly? Většinou chtějí čerpat peníze jinak, protože už měly čas na zvážení, zda bylo výhodné od státu přijmout peníze právě z těch protikrizových programů, po kterých v rychlosti sáhly.

Často se však i obávají kontrol, což je případ spíše již zmíněných živnostníků. Dalšími důvody jsou neslučitelnost původní podpory s jinými programy nebo chyby, ovšem najdou se i altruistické pohnutky. Více informací najdete tady.


[24.06.2020]

25 000 Kč od vlády získala i spousta podvodníků. Rozkrývají se první sítě

Finanční správa vyplácela bonus pro OSVČ v době nouzových opatření zavedených proti šíření korona viru všem, kdo si požádali. Prioritní totiž tehdy bylo posílat peníze, aby se podařilo v co nejkratším čase pomoci všem, kdo to potřeboval.

Nyní nastal čas zúčtování a ověřování, stovky lidí musejí podporu vracet, rozkrývají se však i organizované sítě nebo tahy individuálních podvodníků, kteří vyplnili žádosti na několik živnostenských oprávnění, která našli v rejstříku. Finanční správa však zaznamenala i tlak zaměstnavatelů na své švarcsystémové zaměstnance (živnostníky), že když odevzdají svůj bonus, nebudou vyhozeni z práce. Podrobnosti najdete jak v premium (placeném) rozhovoru se šéfkou Finanční správy, tak například tady.


[14.06.2020]

COVID Praha byl problematický. Hrozí vracení půjček?

Podezření na porušení rovnosti soutěže v rámci podpůrného programu pro podnikatele s názvem COVID Praha vyjádřil jeden ze zastupitelů hlavního města. Uspěly totiž zatím jen desítky žadatelů, kteří se museli přihlásit v rozmezí deseti minut.

„Pravidla včetně například velmi zvláštní nutnosti doložit potvrzení od své banky se objevily odpoledne před spuštěním programu. Proto se od začátku domnívám, že šlo o porušení rovnosti soutěže na trhu a některé firmy mohly být zvýhodněny. Primátor nechal vypracovat podmínky programu externě a radním je předložil těsně před hlasováním o nich,“ uvedl zastupitel ANO Ondřej Prokop. Podrobnosti najdete zde.


[14.06.2020]

Bankám teď nesplácíme 351 miliard korun

Banky byly v rámci moratoria na splátky úvěrů požádány, aby odložily splátky více než 300 tisíc klientů. Informace za nebankovní společnosti zatím hledáme. Jisté v současnosti je, že banky odložily splátky za 351 miliard korun, z čehož 208 miliard připadá na půjčky pro domácnosti, zbylých 243 miliard teď nesplácejí podniky.

Co se oborů týká, nejvíce o splátky žádaly firmy podnikající v nemovitostech. Co se osobních úvěrů týká, největší podíl tu tvoří hypotéky, a to 152 miliardy korun, což je poměrně velké číslo, které se téměř blíží roční produkci hypoték. Podrobnější informace o odložených splátkách najdete tady.


[28.05.2020]

COVID III už může jet, příspěvek na komerční nájmy čeká u EK na notifikaci

Zatímco státní záruky za komerční úvěry pro podnikatele už svou notifikaci od Evrospké komise mají a mohou se tedy postupně rozjet, plán příspěvků na komerční nájmy na své schválení ze strany EK teprve čeká. 

Státní záruky za úvěr bude poskytovat Českomoravská záruční a rozvojová banka, samotné úvěry však budou poskytovat jednotlivé komerční banky, aby byl proces co nejrychlejší. Co se příspěvků na nájem týká, bude jej vyplácet stát ve výši poloviny běžného komerčního nájmu placeného podnikatelem před koronavirovou krizí. Detaily obou podpor přinesla ČTK.


[28.05.2020]

Odložené splátky půjček se přece jen staly škraloupem

Jak se dozvídáme z různých stran, banky si z odložených splátek nakonec přece jen vytvořily důvod pro bonitní škraloup, a to i přes fakt, že vládní pomoc původně tuto praxi zavrhovala. Jenže do zákona se ustanovení o neposuzování klienta podle odložených splátek v době pandemie koronaviru nedostalo, a tak si banky dělají, co se jim zlíbí. Žadatelům, kteří požádali o novou půjčku, ale někde mají odložené splátky půjčky původní, banky půjčit nechtějí. A to ani když jde o úvěr pro živnostníka. Detaily se dozvíte zde.


[23.05.2020]

Ošetřovné pro OSVČ? Jen když nejste v exekuci a nemáte nedoplatky

Jste OSVČ ši spolumajitel malé s.r.o. a máte nárok na ošetřovné, protože jste zůstali doma s dítětem do 13 let věku, kterému zavřeli školu či školku? Pak pozor na jeden háček v onom nároku, a tím jsou nedoplatky, dluhy, úpadek, likvidace, exekuce.

V čestném prohlášení, které vyplňují OSVČ při odesílání žádosti i ošetřovné, jsou totiž kolonky, u kterých je nutno zaškrtnout, že nemáte exekuce, nejste v úpadku, v likvidaci, v konkurzu nebo že žadatel nemá nedoplatky vůči vybraným institucím (Finanční úřad, zdravotní pojišťovna, ČSSZ, Celní správa nebo například vůči poskytovatelům podpory z projektů spolufinancovaných z rozpočtu Evropské unie). Ošetřovné pro OSVČ se totiž vyplácí formou dotačního programu, kde jsou podobné podmínky základní nutností. Zda se situace změní, to se teprve dozvíme.


[23.05.2020]

Půjčky pro podnikatele a příspěvky na komerční nájmy byly schváleny

Vláda neprodleně pro notifikaci Evropské komise schválila program COVID III a příspěvky na komerční nájmy. COVID III je úvěrovým programem pro firmy jakkoliv zasažené koronavirem, kde bylo vyčleněno 150 miliard korun pro až 150 000 podnikatelů. Úvěry se budou vyřizovat u komerčních bank, stát zaplatí úroky a poskytne záruky až do výše 90 procent úvěru (do velikosti 250 zaměstnanců), respektive až 80 procent (do velikosti 500 zaměstnanců). Čerpání bude možné nejpozději do 14 dní.

Komerční nájmy budou státem z poloviny uhrazeny těm podnikatelům, kteří byli postiženi koronavirem a kterým pronajímatel snížil nájemné o třetinu. Pětinu nájemného platí samotný podnikatel, polovinu stát a třetinu pronajímatel. Detaily si můžete pročíst u ČTK.


[18.05.2020]

Program záruk za půjčky COVID III se může spustit

Evropská komise notifikovala program COVID III na podporu podnikatelů postižených důsledky koronavirové pandemie. V pondělí 18. května jej tak může vláda projednat a postupně skrze Českomoravskou záruční a rozvojovou banku (ČMZRB) uvést do reality. Informoval o tom ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Celkem je na COVID III vyčleněno 150 miliard korun, ale ČMZRB bude moci ručit za úvěry v objemu až 500 miliard korun. Odhaduje se, že na podporu dosáhne až 150 000 podnikatelů. Podpora je určena pro živnostníky a malé a střední podniky do 250, resp. do 500 zaměstnanců.

Firmy do 250 zaměstnanců mohou dostat záruku za komerční půjčku u spolupracující banky až 90 procent, firmy s 250 až 500 zaměstnanci budou mít záruku do 80 procent celkového úvěru. Maximální výše úvěru bude povolena na 50 milionů korun. Výsledná rychlost vyřízení úvěrů bude v rukou jednotlivých komerčních bank. Podrobnosti najdete tady.


[18.05.2020]

Rodinný rozpočet v době koronavirové: Díky vládě můžeme odložit spoustu dříve nutných výdajů

V čase koronaviru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění COVID-19 je všechno jinak. Nemusíme splácet půjčky, platit nájmy, živnostníci mají odpuštěny minimální odvody na zdravotní a sociální pojištění, můžeme posunout platbu daně z příjmů, dostáváme peníze za to, že jsme doma nebo za to, že se staráme o své zdravé děti, pracujeme z domu nebo jen pár dní v týdnu a zaměstnavateli dává peníze na naše výplaty stát.

I tak nám ale není do skoku. Koronavirus napřímo ohrožuje obézní seniory a obecně všechny lidi s chronickými zdravotními potížemi, nepřímo však ohrozil téměř celou společnost. Ochranná opatření, díky kterým má u nás koronavirus nižší smrtnost než chřipka, se dotkla všech.

Svítá na lepší časy, neboť se ukázalo, že ultrafialové záření, tzv. UVC (nejtvrdší UV záření) likviduje i tento typ koronaviru – takže proti němu máme první plošnou zbraň (nikoliv jen pasivní ochranu v podobě roušek a hygieny). Než zbraň budeme schopni aplikovat na dostatečném množství míst, musíme se naučit řídit svůj rodinný rozpočet trochu jinak. Ale jak? O tom si můžete přečíst na serveru Deník.cz.


[15.05.2020]

Půjčky za 31,5 miliardy odloženy v Monetě

Splátkové moratorium je povinné pro všechny poskytovatele, které o odložení splátek jejich klienti požádají. A tak přestože Moneta Money Bank nejprve nechtěla o odkládání splátek ani slyšet, ve výsledku musí žádosti svých klientů přijmout a vyhovět jim. Ke 13. 5. odložila splátky již u úvěrů za 31,5 miliardy Kč.

Celkově jde o 77 tisíc úvěrů. Jde o údaj v souhrnu za celou banku i dceřiné společnosti, včetně nedávno získané stavební spořitelny a hypoteční banky. Největší zájem o odklady splátek mají podle očekávání živnostníci, jejich odklady tvoří 23,3 % z celkového portfolia banky. Podrobnější informace najdete zde.


[15.05.2020]

Živnostníci ze středních Čech dosáhnou na další bezúročné půjčky

Od 13. května je středočeským živnostníkům umožněno žádat o bezúročnou návratnou půjčku, která jim může pomoci řešit současnou situaci kolem koronakrizi. Úvěr poskytne přímo Středočeský kraj, přičemž maximální výše podpory je 50 tisíc korun, splácet se může začít dokonce až za rok, a to v červnu 2021.

Nejpozdější datum, do kdy musí být půjčka od kraje splacena, je 15. březen 2024. Žádosti o půjčku budou přijímány na 30. června 2020, přičemž při rozhodování o jejich schválení nerozhoduje pořadí žadatele, ale splnění předem daných podmínek souvisejících s epidemií koronaviru. Prozatím je pro podporu podnikatelům vyhrazeno 2,75 miliardy korun. Detailní informace najdete například v příbramském zpravodaji.


[11.05.2020]

Ošetřovné by se mělo vyplácet až do konce června

Rodiče dětí, které nepůjdou do školy, budou mít ošetřovné asi i nadále v dosavadní výši. Takto se alespoň vyjádřili ministr zdravotnictví a mluvčí ministerstva školství. Děti do 13 let, na které se ošetřovné vztahuje, mohou od 11. května začít navštěvovat základní jazykové školy a střediska volného času. Od 25. května budou otevřeny i zbývající základní školy, ale docházka do nich bude na bázi dobrovolnosti. A právě od dobrovolnosti se odvíjí možnost ponechat ošetřovné těm rodičům, kteří dítě do školy posílat nebudou.

Školy nabídnou dětem pouze "organizované a nepovinné aktivity" pro první stupeň a od června "konzultace a občasné vzdělávací aktivity" pro stupeň druhý. Podle předběžných informací stojí o školní docházku rodiče cirka poloviny dětí do věku 13 let. Zaměstnavatelé si proto již stěžují, že je složité „nalákat“ rodiče těchto dětí zpět do práce za původní plat, když na ošetřovném dostávají 80 % svého průměrného příjmu. Podrobnější informace najdete na webu ČTK.


[07.05.2020]

Stát přispěje podnikatelům na polovinu nájemného

Stát bude platit polovinu nájmů všem podnikatelům, kteří jsou v komerčních nájmech a kteří byli kvůli vládním opatřením zcela uzavřeni, nebo prodávali přes výdejní okénko, případně jen přes e-shop. Podpora ve výši poloviny nájmů se bude vyplácet za období od 1. dubna do 30. června 2020 pod podmínkou, že 30 % nájmu uhradí majitel komerční prostory (de facto sníží cenu nájmu o 30 %).

Podporu budou moci využít podnikatelé, pokud o ni jednak zažádají a také když k žádosti dodají dohodu s majitelem na snížení nájmu o 30 procent (dodatek ke smlouvě), dále prokáží (například výpisem z účtu), v jaké výši platili nájemné před koronavirovou krizí. Podrobnosti o pomoci s platbou nájemného najdete v tomto článku.


[07.05.2020]

Kompenzační bonus i pro malé s.r.o.

Kompenzační bonus ve výši 500 Kč za den je k dispozici i pro ty živnostníky, kteří si založili malou s.r.o. (nejvíce se dvěma společníky). Opatření již bylo schváleno sněmovnou, komplikace v dalším postupu schvalování se nečekají. Jde o podobný příspěvek jako pro běžné živnostníky, platí tu proto i stejné podmínky získání – například žadatel nesmí být současně zaměstnancem účastným na nemocenském pojištění a nesmí na sebe v daném období čerpat státní podporu zaměstnanosti, tzv. kurzarbeit.

Podpora byla nakonec rozšířena i na ty OSVČ které jsou současně pěstouny nebo dobrovolníky pečovatelské služby. Žádosti se budou podávat stejným způsobem jako v případě OSVČ, tedy na stránkách Finanční správy. Podrobnější informace můžete nalézt v tomto článku.


[03.05.2020]

25 000 Kč od vlády nepodléhá exekuci!

Finanční správa vydala oficiální upozornění pro banky, soudní exekutory a soudy, že kompenzační bonus pro OSVČ ve výši 25 000 korun za měsíce březen a duben a ani následující kompenzační bonusy za květen a červen nepodléhají exekuci, živnostník je tedy musí dostat vyplaceny i z účtu, který je aktuálně zatížen výkonem rozhodnutí, nebo exekucí.

Ministerstvo financí také zveřejnilo návod, jak poznat, že jsou peníze nezabavitelné v exekuci – přišly totiž z účtu finanční správy s předčíslím 10719. A na tyhle peníze se živnostníkovi prostě sáhnout nesmí. V našem článku najdete nejen seznam všech účtů krajských finančních úřadů, z nichž přišedší platby nepodléhají exekuci, ale také návod na postup jak se při neuposlechnutí banky domáhat vydání kompenzačního bonusu návrhem na zastavení exekuce nebo výkonu rozhodnutí soudem.


[29.04.2020]

Nájem se musí doplatit do konce roku. Státní záruky nebudou

Stát umožňuje jak běžným občanům, tak i podnikatelům neplatit nějaký čas nájemné, aniž by za to z pronajatých prostor byli vyhozeni – pronajímatelé nesmějí nájemní smlouvy ukončit. Období, na které se toto opatření vztahuje, je prozatím stanoveno do konce června 2020.

Nájemné se ovšem neruší, jen posouvá, dlužná částka pak musí být doplacena do konce roku 2020. Za odsunutí nájemného nesmějí následovat ani žádné sankce. Odklad nájemného však není automatický, je nutné o něj u pronajímatele formálně požádat a prokázat, že nájemce nemůže platit v důsledku snížení svých příjmů kvůli epidemii koronaviru, pronajímatel pak musí souhlasit.

Stát za odložené nájemné ale ručit nebude (původně to požadoval Senát, ale byl přehlasován), což v podstatě přesouvá dopady krize na pronajímatele. Ručení státem by na druhou stranu mohlo vyvolat vlnu spekulací s nájemným. Podnikatelé si mohou na úhradu nájemného půjčit v rámci programu COVID II.


[16.04.2020]

Firmám a živnostníkům poputují peníze i v květnu

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček sdělil Novinkám.cz, že stát zajistí v květnu další podporu všem firmám a živnostníkům, kteří ji budou ještě i v květnu potřebovat. Hlavní slovo při rozhodování o fázích otevírání obchodů a provozů totiž měli epidemiologové.

Na otázku, zda podnikatelé, kteří ještě ani po konci dubna nebudou moci podnikat, mohou počítat s další finanční podporou ze strany státu, odpověděl Havlíček: „Jasně jsme řekli, že pokud budou pokračovat restrikce, tak to musíme těm dotčeným firmám kompenzovat.“ Celý rozhovor s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu najdete na tomto odkazu.


[08.04.2020]

Pro firmy odklad nájemného, pro občany ochrana před výpovědí z bytu, když nemají na nájem

Lidé, kteří jsou nyní vlivem opatření proti šíření koronaviru bez příjmů, přispěchala vláda na pomoc tím, že zakázala pronajímatelům bytů vypovědět tyto neplatiče z nájmu. Opatření bylo schváleno již i Poslaneckou sněmovnou. Ochranné období trvá až do konce července 2020. Nicméně dluh za nájem budou muset být schopni splatit do konce tohoto roku. Jde o jedno z nejkontroverznějších opatření, neboť stát se za dlužníky nijak nezaručil. Finanční výpomoc pronajímatelům bytů jistě nutná není, ale zaručit, že o peníze na nájemném nepřijdou, by bylo vhodné.

Podnikatelé mohou o odklad nájmu požádat až do konce června tohoto roku s tím, že odkladné období se může ještě prodloužit, když by se prodlužovala vládní opatření související s koronavirem. Možnost odložení plateb nájemného se týká ale jen těch, kdo museli své provozovny v březnu uzavřít. Zároveň musí doložit i fakt, že není schopen nájem platit. Výpověď z nájmu nesmí firma dostat až do 31. prosince 2020. Podrobnosti najdete například v tomto textu.


[08.04.2020]

25 000 Kč pro OSVČ definitivně schváleno!

Vláda nakonec po několikerých úpravách schválila kompenzační bonus pro OSVČ ve výši 25 000 Kč, coby jednorázovou podporu na období od 12. března do 30. dubna 2020. V úterý pozdě večer schválili legislativní podobu i poslanci, realizace podpory může začít. Vše se spustí od 15. dubna.

Administrace přímé podpory OSVČ státem bude probíhat přes Finanční správu a příspěvek nebude podléhat zdanění. Nově se bude moci o podporu žádat i emailem, což v původním návrhu vlády chybělo (další možnosti podání žádosti najdete v článku Dosáhnete na 25 000 Kč od vlády? na našem blogu). Žádosti mohou OSVČ podávat od 15. dubna na svém finančním úřadě, ideálně elektronicky přes daňový portál. Možnost podání žádosti o tento bonus bude ukončena 30. června.


[06.04.2020]

Poukaz místo vrácených peněz - vláda schválila velkou úlevu cestovním kancelářím

Cestovní kanceláře budou moci místo peněz za zrušené zájezdy vydávat poukazy na rovnocenné zájezdy. Opatření schválila vláda. Jedná se o zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna 2020. Jednání sněmovny na toto téma je v plánu v nejbližších dnech.

Odklad vrácení peněz platí do 31. srpna 2021. Teprve pokud klient do tohoto data poukaz nevyužije, bude mít nárok na vrácení uhrazených záloh. I poukaz bude chráněn zárukou pro případ úpadku cestovní kanceláře, jejich výdej nesmí být spojen s jakýmkoliv doplatkem. Jsou definovány skupiny lidí, kteří mohou poukaz odmítnout, a to senioři nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat.

Podrobnosti schváleného návrhu vlády najdete v tomto článku.


[06.04.2020]

Od dnešních 12 hodin je možné podávat žádosti v programu Antivirus na příspěvek na náhrady mzdy

Dnes od 12 hodin spustila vláda další prvek programu Antivirus, která představuje podporu až ve výši 80 % pro zaměstnavatele, kteří svým zaměstnancům vyplácejí náhrady mzdy, a to jak na pobyt v karanténě, kdy byl zaměstnanec v kontaktu s nakaženým, a nyní je izolován, tak také v případě uzavření provozu z důvodu nařízení celostátních restrikcí souvisejících s koronavirem.

Na rozdíl od dotačního programu COVID není v Antiviru omezená částka určená na podporu firem, a také není nutné hrát závod s časem. Dostane se na každého zaměstnavatele, který o podporu požádá a splní její podmínky. Žádat můžete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.


[05.04.2020]

Vláda pod tlakem veřejnosti změnila podmínky pro nárok na bonus 25 000 Kč pro OSVČ

Po vyhlášení podmínek podpory OSVČ, které koncem března vydalo ministerstvo financí, se ukázalo, že by na navrhovaný bonus nedosáhla spousta živnostníků, kteří opravdu byli zasaženi současnou celostátní karanténou či přímo virem Covid-19. Základní podmínkou totiž bylo prokázání poklesu příjmů za první tři měsíce tohoto roku ve srovnání s rokem předchozím, a to alespoň o deset procent.

Jenže život je pestrý a mnoho OSVČ nedokáže výpadek příjmů za první tři měsíce tohoto prokázat. Jednak třeba fakturují s měsíčním zpožděním, jednak mohli mít loni výpadek v činnosti (nemoc, operace apod.) nebo se jim v lednu a únoru tohoto roku prostě dařilo výrazně lépe než loni.

Podrobnosti o změnách a o připravované přímé podpoře pro zasažené OSVČ najdete v našem článku, který se tématu věnuje podrobně.


[02.04.2020]

5 miliard z COVID II? Podnikatelé požádali o 19 miliard!

Hned první den spuštění příjmu žádostí na bezúročné úvěry od Českomoravské záruční a rozvojové banky si firmy pořádaly o 19 miliard korun v celkem 5 900 žádostech. Původní výše programu COVID II však byla jen 5 miliard korun. Zájem byl ze všech oborů, například stavebnictví, strojírenství, textilní průmysl, stravovací a ubytovací služby, maloobchod a velkoobchod, dopravua pivovary, cestovní kanceláře.

Připravuje se již COVID III, kde mělo být vyčleněno původně 20 miliard korun, ovšem již nyní se částka navýšila na 40 miliard korun. Připravuje se i speciální program bezúročných půjček pro pražské firmy.


[01.04.2020]

OSVČ coby rodiče dětí do 13 let mohou žádat o ošetřovné

Dnes byly spuštěny žádosti o ošetřovné pro OSVČ. Dávku bude poskytovat Ministerstvo práce a sociálních věcí, a to prostřednictvím převodu na účet žadatele, který požádá o ošetřovné formou této žádosti. Kdo má splněny podmínky pro poskytnutí žádosti? To najdete také na stránkách MPO.

O ošetřovné lze žádat až do 30. dubna 2020, vypláceno bude zpětně od data 12. března. Na ošetřovném se mohou rodiče vystřídat, jen se nesmějí střídat během jednoho dne. Do kolonky „Rozsah dotace“ zakliknete dny, za které o ošetřovné žádáte, formulář automaticky vypočítá částku, kterou dostanete. Jde o 424 Kč na den, včetně víkendů. Podrobnější návod k vyplnění najdete na těchto stránkách.


[31.03.2020]

Na úvěr COVID II dosáhnou jen mimopražští podnikatelé

Program bezúročných úvěrů COVID II financuje Česká republika z prostředků evrovpských fondů, kde je nutno dodržet jednu základní podmínku: není možné ji poskytovat bohatému regionu. A Praha je jediným českým regionem, který je za bohatý z pohledu EU považován. Proto se prostředky z COVID II nemohou k Pražanům dostat.

Hlavní město Praha připravuje svůj vlastní program podpory podnikatelům zasaženým opatřeními proti šíření Coronaviru. Šéf Českomoravské záruční a rozvojové banky navíc slibuje, že Praha bude řešena hned v dalším kroku. Podrobnosti najdete zde.

Pomoc zaměstnancům[24.06.2020]

Jak vláda pomůže lidem s DPP a DPČ? První obrysy dohody jsou na světě

Podpora pro cirka 116 tisíc lidí, kteří před zavedením koronavirových omezení pracovali na DPP a DPČ (a přitom si i platili pojištění), se postupně rýsuje. Ministryně financí Alena Schillerová se o tom předběžně dohodla s Piráty. Pomoc by měla dosáhnout cirka 350 korun denně, což by za celé období nouzových opatření znamenalo zhruba 31 000 korun. Rozpočet by to stálo 1,7 až 2,1 miliardy korun.

Ještě se neví, zda bude pomoc realizována jako dotační program ministerstva práce a sociálních věcí, nebo by to prováděla finanční správa. Podrobnosti o možnostech finanční pomoci, které se postupně rýsují, najdete v tomto článku.


[14.06.2020]

Bankám teď nesplácíme 351 miliard korun

Banky byly v rámci moratoria na splátky úvěrů požádány, aby odložily splátky více než 300 tisíc klientů. Informace za nebankovní společnosti zatím hledáme. Jisté v současnosti je, že banky odložily splátky za 351 miliard korun, z čehož 208 miliard připadá na půjčky pro domácnosti, zbylých 243 miliard teď nesplácejí podniky.

Co se oborů týká, nejvíce o splátky žádaly firmy podnikající v nemovitostech. Co se osobních úvěrů týká, největší podíl tu tvoří hypotéky, a to 152 miliardy korun, což je poměrně velké číslo, které se téměř blíží roční produkci hypoték. Podrobnější informace o odložených splátkách najdete tady.


[28.05.2020]

Odložené splátky půjček se přece jen staly škraloupem

Jak se dozvídáme z různých stran, banky si z odložených splátek nakonec přece jen vytvořily důvod pro bonitní škraloup, a to i přes fakt, že vládní pomoc původně tuto praxi zavrhovala. Jenže do zákona se ustanovení o neposuzování klienta podle odložených splátek v době pandemie koronaviru nedostalo, a tak si banky dělají, co se jim zlíbí. Žadatelům, kteří požádali o novou půjčku, ale někde mají odložené splátky půjčky původní, banky půjčit nechtějí. A to ani když jde o úvěr pro živnostníka. Detaily se dozvíte zde.


[23.05.2020]

Pokud jste nedostali ošetřovné, vyplňte e-formulář a požádejte o prověření

Množí se ohlasy zaměstnanců, kteří ošetřovné nedostali. Na zaměstnance se ale omezující podmínky nevztahují, zaměstnanec může mít ošetřovné i v době, kdy má exekuci nebo nějaké nedoplatky vůči vybraným institucím. Pokud vám ošetřovné doposud na účtu nepřistálo, jde o pochybení ze strany České správy sociálního zabezpečení. ČSSZ nabádá, abyste vyplnili e-formulář a požádali o prověření. V celé republice bylo takto nevyřízeno jen okolo dvou procent podaných žádostí. Podrobnosti, jak směrem k nápravě postupovat, najdete například tady.


[18.05.2020]

Rodinný rozpočet v době koronavirové: Díky vládě můžeme odložit spoustu dříve nutných výdajů

V čase koronaviru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění COVID-19 je všechno jinak. Nemusíme splácet půjčky, platit nájmy, živnostníci mají odpuštěny minimální odvody na zdravotní a sociální pojištění, můžeme posunout platbu daně z příjmů, dostáváme peníze za to, že jsme doma nebo za to, že se staráme o své zdravé děti, pracujeme z domu nebo jen pár dní v týdnu a zaměstnavateli dává peníze na naše výplaty stát.

I tak nám ale není do skoku. Koronavirus napřímo ohrožuje obézní seniory a obecně všechny lidi s chronickými zdravotními potížemi, nepřímo však ohrozil téměř celou společnost. Ochranná opatření, díky kterým má u nás koronavirus nižší smrtnost než chřipka, se dotkla všech.

Svítá na lepší časy, neboť se ukázalo, že ultrafialové záření, tzv. UVC (nejtvrdší UV záření) likviduje i tento typ koronaviru – takže proti němu máme první plošnou zbraň (nikoliv jen pasivní ochranu v podobě roušek a hygieny). Než zbraň budeme schopni aplikovat na dostatečném množství míst, musíme se naučit řídit svůj rodinný rozpočet trochu jinak. Ale jak? O tom si můžete přečíst na serveru Deník.cz.


[15.05.2020]

Půjčky za 31,5 miliardy odloženy v Monetě

Splátkové moratorium je povinné pro všechny poskytovatele, které o odložení splátek jejich klienti požádají. A tak přestože Moneta Money Bank nejprve nechtěla o odkládání splátek ani slyšet, ve výsledku musí žádosti svých klientů přijmout a vyhovět jim. Ke 13. 5. odložila splátky již u úvěrů za 31,5 miliardy Kč.

Celkově jde o 77 tisíc úvěrů. Jde o údaj v souhrnu za celou banku i dceřiné společnosti, včetně nedávno získané stavební spořitelny a hypoteční banky. Největší zájem o odklady splátek mají podle očekávání živnostníci, jejich odklady tvoří 23,3 % z celkového portfolia banky. Podrobnější informace najdete zde.


[11.05.2020]

Ošetřovné by se mělo vyplácet až do konce června

Rodiče dětí, které nepůjdou do školy, budou mít ošetřovné asi i nadále v dosavadní výši. Takto se alespoň vyjádřili ministr zdravotnictví a mluvčí ministerstva školství. Děti do 13 let, na které se ošetřovné vztahuje, mohou od 11. května začít navštěvovat základní jazykové školy a střediska volného času. Od 25. května budou otevřeny i zbývající základní školy, ale docházka do nich bude na bázi dobrovolnosti. A právě od dobrovolnosti se odvíjí možnost ponechat ošetřovné těm rodičům, kteří dítě do školy posílat nebudou.

Školy nabídnou dětem pouze "organizované a nepovinné aktivity" pro první stupeň a od června "konzultace a občasné vzdělávací aktivity" pro stupeň druhý. Podle předběžných informací stojí o školní docházku rodiče cirka poloviny dětí do věku 13 let. Zaměstnavatelé si proto již stěžují, že je složité „nalákat“ rodiče těchto dětí zpět do práce za původní plat, když na ošetřovném dostávají 80 % svého průměrného příjmu. Podrobnější informace najdete na webu ČTK.


[07.05.2020]

Platební neschopnost zaměstnavatelů se dočkala řešení

Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové v oblasti ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele byl podle očekávání schválen. O co jde? Podnikatelé nemusejí od 24. dubna do 31. srpna neprodleně vyhlásit insolvenci, pokud se dostanou do platební neschopnosti. To znemožňovalo vymáhání doplacení dlužných mez jejich zaměstnancům (doposud prováděné skrze Úřad práce).

Současné opatření MPSV proto zajistí zaměstnancům platebně neschopného zaměstnavatele doplacení dlužných mezd ze strany ÚP ČR, a to za stejných podmínek, jaké byly před 24. dubnem 2020. Získání alespoň částečných mzdových nároků tak proběhne jednoduchou, rychlou a srozumitelnou cestou. Více se k opatření dozvíte zde.


[03.05.2020]

Kdy na podporu v nezaměstnanosti nedosáhnou nezaměstnaní v důsledku koronaviru?

Poslední dva měsíce jsou ve znamení rychlejšího tempa propouštění, a to i přes fakt, že byl schválen kurzarbeit a s ním spojený příspěvek zaměstnavatelům na mzdy zaměstnanců, příspěvek na mzdy zaměstnanců v době, kdy má podnik povinně zavřeno nebo ošetřovné placené státem pro všechny, kdo jsou doma s dítětem do 13 let věku.

V pěti případech ale vyhození zaměstnanci nedosáhnou na podporu v nezaměstnanosti:

 1. Nesplňují potřebnou dobu pojištění
 2. Pracovali na dohody, ale jen do limitu
 3. Jsou ve starobním důchodu či na nemocenské
 4.  Dostali výpověď z důvodu porušení povinností zvlášť hrubým způsobem
 5. Nedokáží doložit potřebné dokumenty

Podrobné informace o těchto nepříjemných situacích najdete zde.


[29.04.2020]

Nájem se musí doplatit do konce roku. Státní záruky nebudou

Stát umožňuje jak běžným občanům, tak i podnikatelům neplatit nějaký čas nájemné, aniž by za to z pronajatých prostor byli vyhozeni – pronajímatelé nesmějí nájemní smlouvy ukončit. Období, na které se toto opatření vztahuje, je prozatím stanoveno do konce června 2020.

Nájemné se ovšem neruší, jen posouvá, dlužná částka pak musí být doplacena do konce roku 2020. Za odsunutí nájemného nesmějí následovat ani žádné sankce. Odklad nájemného však není automatický, je nutné o něj u pronajímatele formálně požádat a prokázat, že nájemce nemůže platit v důsledku snížení svých příjmů kvůli epidemii koronaviru, pronajímatel pak musí souhlasit.

Stát za odložené nájemné ale ručit nebude (původně to požadoval Senát, ale byl přehlasován), což v podstatě přesouvá dopady krize na pronajímatele. Ručení státem by na druhou stranu mohlo vyvolat vlnu spekulací s nájemným. Podnikatelé si mohou na úhradu nájemného půjčit v rámci programu COVID II.


[22.04.2020]

Navýšení ošetřovného bylo schváleno

Navýšení ošetřovného ze 60 % takzvaného redukovaného vyměřovacího základu na 80 % bylo schváleno sněmovou, a to zpětně od 1. dubna. Mimořádně budou na ošetřovné mít nárok i lidé pracující na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Jen pozor, podmínkou pro ošetřovné u DPČ nebo DPP bude účast na nemocenském pojištění v měsíci, ve kterém vznikla potřeba péče, nebo také v únoru 2020, přičemž dohoda musí být aktivní, neukončená.

Ošetřovné bude vypláceno i po znovuotevření škol, a to rodičům, kteří nebudou moci dát své dítě do školy (senior v domácnosti, dítě se sníženou imunitou apod.), a to prozatím do 30. června 2020. Navýšení ošetřovného nyní platí i pro péči o jiného člena rodiny, než je dítě ze zavřené školy. Jen jeho délka zůstane stejná, a to 9, resp. 16 dní.


[20.04.2020]

Ošetřovné se po dobu uzavření škol možná zvýší, dokonce zpětně

Ministryně práce a sociálních věcí navrhla, aby se ošetřovné pro zaměstnance zvýšilo ze 60 % platu na 80 % platu, tedy o cirka 33 %, a to dokonce zpětně, tentokráte od 1. dubna. Vláda navýšení odsouhlasila, o tomto kroku musí rozhodnout ještě parlament a podepsat jej prezident, než bude realizován. Podrobnosti najdete zde.

Zda se navýší ošetřovné i živnostníkům a zda půjde o proporcionální navýšení, o tom musí rozhodnout Ministerstvo průmyslu a obchodu, neb nejde o úpravu zákona, ale o výplatu dotace. Pokud se zachovala proporcionalita, tam místo současných 424 Kč na den by se živnostníkům vyplácelo ošetřovné ve výši 565 Kč na den.


[08.04.2020]

Pro firmy odklad nájemného, pro občany ochrana před výpovědí z bytu, když nemají na nájem

Lidé, kteří jsou nyní vlivem opatření proti šíření koronaviru bez příjmů, přispěchala vláda na pomoc tím, že zakázala pronajímatelům bytů vypovědět tyto neplatiče z nájmu. Opatření bylo schváleno již i Poslaneckou sněmovnou. Ochranné období trvá až do konce července 2020. Nicméně dluh za nájem budou muset být schopni splatit do konce tohoto roku. Jde o jedno z nejkontroverznějších opatření, neboť stát se za dlužníky nijak nezaručil. Finanční výpomoc pronajímatelům bytů jistě nutná není, ale zaručit, že o peníze na nájemném nepřijdou, by bylo vhodné.

Podnikatelé mohou o odklad nájmu požádat až do konce června tohoto roku s tím, že odkladné období se může ještě prodloužit, když by se prodlužovala vládní opatření související s koronavirem. Možnost odložení plateb nájemného se týká ale jen těch, kdo museli své provozovny v březnu uzavřít. Zároveň musí doložit i fakt, že není schopen nájem platit. Výpověď z nájmu nesmí firma dostat až do 31. prosince 2020. Podrobnosti najdete například v tomto textu.


[06.04.2020]

Od dnešních 12 hodin je možné podávat žádosti v programu Antivirus na příspěvek na náhrady mzdy

Dnes od 12 hodin spustila vláda další prvek programu Antivirus, která představuje podporu až ve výši 80 % pro zaměstnavatele, kteří svým zaměstnancům vyplácejí náhrady mzdy, a to jak na pobyt v karanténě, kdy byl zaměstnanec v kontaktu s nakaženým, a nyní je izolován, tak také v případě uzavření provozu z důvodu nařízení celostátních restrikcí souvisejících s koronavirem.

Na rozdíl od dotačního programu COVID není v Antiviru omezená částka určená na podporu firem, a také není nutné hrát závod s časem. Dostane se na každého zaměstnavatele, který o podporu požádá a splní její podmínky. Žádat můžete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Daňová zvýhodnění a úlevy[14.06.2020]

Finanční úřad budeme moci konečně plnohodnotně navštěvovat online

Poslaneckou sněmovnou prošel hned na první čtení návrh změny daňového řádu, který umožní vznik online finančního úřadu. Portál ponese název MOJE daně, a co se obslužnosti týká, měl by vypadat podobně jako internetové bankovnictví. Mnoho nového se tedy nebudeme muset učit, abychom byli schopni si daně podat z pohodlí domova či kanceláře.

Pokud návrh projde i Senátem a podepíše jej prezident, nudou MOJE daně plnohodnotně spuštěny v lednu 2021. Zachováno však bude i přechodné období tak, aby bylo možné tuto výhodu využít již pro podání daňových přiznání za zdaňovací období roku 2020. To však není jediná příznivá změna, která změnou daňového řádu nastane.


[07.05.2020]

EET se odkládá až do konce roku

Sněmovna schválila vládní návrh na odložení elektronické evidence tržeb (EET), a to pro všechna odvětví, s trváním do konce roku 2020. Proč? Důvodem je snaha nezatěžovat podnikatele po dobu epidemie koronaviru.

Zákon ještě bude projednávat Senát a podepisovat prezident, komplikace se však neočekávají. Parlament už totiž jeden odklad EET schválil, ten měl trvat ještě tři měsíce po skončení nouzového stavu, tedy do poloviny srpna 2020. Doba, kdy žádný podnikatel tak nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují, je prodloužena o další 4,5 měsíce.


[03.05.2020]

Pozor na opožděné daňové přiznání!

Ministerstvo financí plošně promine pokuty všem, kdo podají daňové přiznání a doplatí daň z příjmů až po prvním dubnu 2020, ale nejpozději do 1. července 2020, a to bez nutnosti dokazování, že ke zpoždění došlo vlivem působení koronaviru. V individuálních případech bude prominuta pokuta i těm, kdo přiznání kvůli koronaviru nestihnou ani do 1. července 2020, ale tady už se koronavirová příčina bude muset prokázat.

Jenže pozor! Pokud se s daňovým přiznáním a hlavně s platbou daně zpozdíte ještě i po 1. červenci, ale zároveň neprokážete komplikace způsobené koronavirovou krizí (nemocný účetní, nemocný daňový poradce, nemocní vy apod.), běží pokuta za pozdní odevzdání přiznání pozdní a platbu daně z příjmu již dnes, respektive od 2. dubna – většinou Finanční správa podle serveru iROZHLAS.cz toleruje 5 pracovních dní, takže vlastně od 9. 4. 2020. I to je však dlouhá doba – zákonný úrok z prodlení je 8 % p.a. plus repo sazba ČNB, k tomu ještě pokuta. Informace potvrdila tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství.


[29.04.2020]

Online vyřízení daní bude snad brzy realitou

Ministerstvo financí opravilo návrh novely zákona o daňovém řádu, který je vydaný pod číslem 280/2009 Sb., a vláda jej opět posílá do sněmovny. Tentokrát by jeho schválení nemělo již nic stát v cestě. Daňové přiznání za rok 2020 možná přece jen podáme příští rok elektronicky. Portál MOJE daně (Moderní a Jednoduché) by měl fungovat podobně jako internetové bankovnictví.

V návrhu novely jsou i některé další příjemné změny, jako například prodloužení lhůty o jeden měsíc pro daňové přiznání těm, kdo jej podají elektronicky, zrušení povinnosti předem oznamovat finančnímu úřadu, že využijí služeb poradce. Bude zrušena pokuta za vyřizování formulářů jinak než elektronicky pro všechny, kdo mají datovou schránku zřízenu dobrovolně, podnikům bude pokuta snížena ze 2 000 Kč na 1 000 Kč.

Konat se může již i projekt SONIA (soukromoprávní bod pro identifikaci a autentizaci), který budou provozovat velké banky. Z jejich online bankovnictví bude totiž možné se dostat do online systémů komunikace se státem – SONIA poslouží tedy jako elektronická identita. Podrobnosti si můžete přečíst v tomto článku.


[26.04.2020]

Liberační balíčky – které úlevy můžete ještě využít?

Vedle odpuštění povinných minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění, které Ministerstvo financí vyhlásilo jako jednu z prvních forem pomoci živnostníkům, vedle ošetřovného, vedle odkladu daňového přiznání a vedle kompenzačního bonusu ve výši 25 000 Kč, je tu ještě několik dalších úlev v daňové oblasti, které jistě stojí za to uvést na jednom místě.  

Jedná se zejména o následující úlevy z tzv. Liberačního balíčku I a II a z novel zákonů:

 • odklad splátek úvěru
 • odklad plateb nájemného (na bydlení i na podnikání)
 • odklad zaplacení daně z příjmu
 • zpětné působení daňové ztráty
 • prominutí pololetních daňových záloh na daních z příjmů,
 • prominutí kontrolních hlášení nebo DPH
 • odsunutí povinného vyhlášení insolvence
 • regulace maxima smluvního úroku po splatnosti
 • úvěrové programy
 • pozastavení povinností v oblasti EET
 • posunutí úhrady záloh na silniční daň

[16.04.2020]

Daň z nabytí nemovitosti skončí i zpětně. Můžete podepsat smlouvu a koupit!

Slibované zrušení daně z nabytí nemovitosti bude platit i zpětně, dokonce od prosince roku 2019. Po včerejším jednání vlády to oznámila ministryně financí. Můžete proto směle podepisovat smlouvy a pořizovat starší nemovitosti (na nové se daň nevztahuje). Zrušení daně platí i pro obchodní společnosti, i když ty ji platí málokdy, neb nemovitost častěji pořídí formou převodu obchodního podílu, což této dani nepodléhá.

Stát bude tento krok kompenzovat zrušením možnosti odpočtu úroků ze základu daně z příjmů, jsou myšleny úroky z hypotéky či z úvěru ze stavebního spoření. V tomto případě jde o zachování základní spravedlnosti pro ty, kdo daň v minulosti platili. Zrušení daně ještě není definitivní, musí jej ještě projednat parlament a podepsat prezident.


[10.04.2020]

Plánované změny v dani z nabytí nemovitých věcí

Ministerstvo financí navrhuje další prvek do Liberačních balíčků, kterým je posunutí termínu pro podání daňového přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí, a to do 31. 8. 2020. Diskutuje se i možné zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, přičemž její zrušení je plánováno ruku v ruce se zrušením daňového odpočtu za úroky u hypoték. Smyslem tohoto opatření je posunout daňové úlevy v čase, přesunout je z budoucnosti do současnosti tak, aby lidé hned ušetřili 4 % kupní ceny nemovitosti (u novostaveb se daň neplatí).

Základní spravedlnost pro ty, kdo již daň z nabytí nemovité věci zaplatili, tak zůstane zachována - kdo zaplatil tuto daň, bude si úroky z úvěru i nadále odečítat z daní z příjmů. Kdo ji v souladu s novou právní úpravou platit nebude, přijde o odpočty úroků. Ministryně financí dnes vysvětlovala důvody vedoucí k oběma opatřením v Událostech vysílaných od 19 hodin.

Jen pozor na slajd s výpočtem od Deloitte - porovnání úspor na dani z nemovitostí a úspor na slevách na dani z příjmů. V tomto případě jsou brány vratky za daň z příjmů bez vlivu inflace. Když inflaci započteme (vratky jsou plánovány u dvacetileté hypotéky), rozdíl se srovná!

Dejme prostor optimismu[31.05.2020]

Jste OSVČ, ale nedaří se, a tak přemýšlíte, zda živnost raději nezrušit?

Jste OSVČ, ale nedaří se po koronavirové karanténě zpět nastartovat? Přemýšlíte, zda živnost raději nezrušit?Pak si nechte vše v klidu projít hlavou, důležité je vědět o zrušení živnosti nebo o alternativní možnosti – o přerušení živnosti maximum. Živnost je totiž podle odborníků lepší přerušit než zrušit. Přerušení  vás nic nestojí a lze dokonce vyřídit i online. Podrobnosti najdete například v tomto článku.


[11.05.2020]

Jak to bude s růstem důchodů v příštím roce?

Navýšení důchodů nebude tentokrát tak štědré, jako bylo ve dvou předcházejících letech. Letošní díra ve státním rozpočtu totiž bude vlivem koronakrize nebývale velká, a tak je pochopitelné, že se důchody navýší pouze o zákonnou valorizaci. Rozhodně však není nutné věšet hlavu! Výše valorizace je totiž dána jako součet inflace plus polovina růstu reálných mezd. Předběžné výpočty zatím vycházejí na průměrné navýšení důchodů o 800 Kč.

I to dovolí vládě splnit slíbené průměrné důchody na úrovni 15 tisíc korun. "Já počítám s tím, že dodržíme to, co jsme slíbili, že v roce 21 budou důchody 15.000. Podle propočtů by průměrný důchod měl být 1. ledna příštího roku 15 270 korun," uvedla Maláčová. Pro porovnání: Letošní navýšení důchodů bylo v průměru o 900 Kč.


[07.05.2020]

Česká ekonomika se propadne mnohem méně než evropská

Evropská komise zveřejnila jarní makroekonomický odhad, ve kterém počítá se zpomalením české ekonomiky o 6,2 %, ale průměrně se evropská ekonomika propadne o cirka 7,4 %. Opět se ukazuje, jaké výhody mají včas zavedená a dostatečně přísná protiepidemická opatření.

Jsme sice exportní ekonomikou, ale naštěstí není náš největší obchodní partner, Německo, zasažen pandemií tolik, co například Itálie či Španělsko. A tak se u nás čeká propad mnohem nižší, než bude v průměru v celé EU. To znamená i nižší nezaměstnanost (čekává se okolo 5 %) a hlavně o to strmější a rychlejší růst v příštím roce (pokud nám koronavirus od podzimu nepředvede ještě svou další temnou stránku). Odhady českých analytiků jsou o něco pesimističtější, tak se nechme překvapit, kdo se trefil lépe.


[12.04.2020]

Česká ekonomika má teď velkou výhodu – bude těžit z brzkého zavedení opatření proti šíření koronaviru

Brzké přijetí preventivních opatření proti šíření koronaviru, a také jejich poměrně razantní podoba nám může zajistit velkou konkurenční výhodu do budoucna. Dá se totiž očekávat, že se opatření budou moci dříve odstraňovat, což umožní dřívější zotavování ekonomiky, hlavně to poskytne firmám více času se připravit na otevření okolních trhů. Budou totiž nejrychleji připraveny zaplnit vzniklé díry na trhu.

Jsme sice ekonomikou poměrně dost vyvážející do zahraničí, ale více než polovina poptávky tvořící HDP je domácí. Díky tomu se i otevření českého trhu pozitivně projeví na většině českého ekonomického systému. Situace by se měla pozitivně projevit zejména ve třetím čtvrtletí tohoto roku a dále. Vyjádření jednotlivých analytiků, které oslovila ČTK, najdete zde.


[10.04.2020]

Ekonomové vzkazují: Každá krize je příležitost!

Nikdo neví přesně, co všechno přinese současná koronakrize, ale jedno je jisté již nyní: svět bude i nadále fungovat mnohem více online, než tomu bylo doposud. To s sebou nese jednak nové tržní příležitosti, dále spoustu úspor, tedy i peněz, které bude možné přesměrovat do inovací. A jednak obrovskou úlevu pro životní prostředí. Proč? Protože fyzické cestování za prací už nebude tak nutné.

Spousta firem teď zjišťuje, o kolik levnější je homeoffice s konferenčními hovory. Vzdělávání dospělých bude také procházet revolucí v podobě e-learningových kurzů, na které se doposud nahlíželo spíš skrze prsty. A tak bychom mohli pokračovat dál. Krize ukazuje spoustu možností, kde se dá ušetřit, a přitom zvýšit efektivita procesů.

Proto ekonomové na současnou situaci nenahlížejí jen negativně (z ekonomické stránky pandemie). Jestliže se nyní utápíte v zoufalství z karantény, vyhazovu z práce či z uzavření svého podniku, začněte přemýšlet nad tím, jakou změnu vám může tahle krize, tahle přestávka k nadechnutí pro další podnikání nebo práci, dopřát.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více