Které registry dlužníků u nás jsou – a jak se do nich můžete dostat?

Publikováno 10.08.2016 Rada | Půjčky

Které registry dlužníků u nás jsou – a jak se do nich můžete dostat?

Většina bank, nebankovních společností i dalších společností registry využívá a nahlíží do nich. Společnosti si v registrech ověřují bonitu, spolehlivost svého budoucího klienta i to, jakou má před sebou asi perspektivu. Registr, který by poskytoval údaje o dlužnících není v České republice jen jeden. Využívají je banky, nebankovní společnosti i telefonní operátoři. Které to jsou a jak se do nich můžete dostat?

Které registry jsou nejvyužívanější ?

V České republice jsou 3 registry, které využívá převážná většina finančních i dalších společností. Nejznámější je obecný registr klientů, tedy úvěrový registr Solus, pak zde máme registr dlužníků bank a také registr dlužníků v nebankovních společnostech. Do registru se dostanete pouze tehdy, když jste v prodlení se splátkou; jinými slovy: pokud máte nějaký úvěrový problém. Některé registry avšak zaznamenávají veškeré informace o klientech – tedy nejen to, zda nesplácíte svůj závazek. 

1. Registr fyzických osob Solus

Registr Solus využívají banky, nebankovní společnosti, ale i telefonní operátoři nebo dodavatelé energií. Nejčastěji do něj nahlíží hned několik desítek společností. V registru jsou evidovány všechny smluvní vztahy, ze kterých vyplývá nějaký finanční závazek. Neobjeví se tak zde jen to, že jste v prodlení, ale jsou zde i záznamy o vašem řádném splácení závazků.

Registr dlužníků Solus je tedy vlastně registr dlužníků bank, ale také úvěrový registr nebankovních subjektů. Rejstřík umožňuje získat online výpis, případně výpis přímo přes mobil; jen je potřeba mít operační systém Android. Svůj úvěrový profil tedy získáte snadno a rychle přes telefon nebo přes internet.

Užitečný TIP pro Vás:

Zkontrolujte zda se nenachází vaše jméno v registru Solus prostřednictvím SMS výpisu. 

Zkontrolovat

2. Bankovní registr klientských informací

CBCB a banky si skrze něj navzájem vyměňují některé informace o klientech. Je to tedy registr dlužníků v bankách, který však obsahuje i další informace o klientech, které mohou být důležité v souvislosti s bankovními produkty. Informace v registru jsou aktualizovány měsíčně a jsou uchovávány po dobu do 4 let od ukončení vztahu mezi bankou a klientem.

Úvěrový rejstřík bank CBCB používají tyto společnosti: Air Bank, Citibank Europe plc, Česká spořitelna, Českomoravská stavební spořitelna, Československá obchodní banka, Equa bank, ERB bank, Expobank CZ, Fio banka, Hypoteční banka, Komerční banka, mBank SA, Modrá pyramida stavební spořitelna, MONETA Money Bank, Oberbank AG pobočka Česká republika, Raiffeisen stavební spořitelna, Raiffeisenbank, Sberbank CZ, stavební spořitelna České spořitelny, UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, Všeobecná úvěrová banka - pobočka Praha, Waldviertler Sparkasse Bank AG, Wüstenrot hypoteční banka, Wüstenrot - stavební spořitelna a ZUNO BANK AG.

/data/common/multimedia/images/papers.jpg

3. Nebankovní registr klientských informací

Dalším registrem je CNCB, což je zkratka pro úvěrový registr nebankovních společností, tedy registr dlužníků a neplatičů nebankovních úvěrů. Na udržování rejstříku se podílejí nejen klasické nebankovní společnosti, ale také různé leasingové společnosti. V registru jsou sdíleny informace o důvěryhodnosti, platební morálce a bonitě jak fyzických, tak právnických osob.

Rejstřík CNCB používá až 34 finančních společností: ČSOB Leasing, MONETA Auto, UniCredit Leasing CZ, ŠkoFIN, s Autoleasing, RCI Financial Services, Credium, Toyota Financial Services Czech, PSA FINANCE ČESKÁ REPUBLIKA, UNILEASING, Erste Leasing, AGRO LEASING J.Hradec, IMPULS - Leasing - AUSTRIA, Raiffeisen - Leasing, SG Equipment Finance Czech Republic, COFIDIS, BNP Paribas Personal Finance SA, odštěpný závod (dříve CETELEM ČR), Home Credit, Factoring České spořitelny (Erste Factoring), Essox, PROFI CREDIT Czech, MONETA Leasing , VFS Financial Services Czech Republic, UniCredit Fleet Management, Caterpillar Financial Services ČR, CONSUMER FINANCE HOLDING ČESKÁ REPUBLIKA, IKB Leasing ČR, Provident Financial, Zonk, PACCAR Financial CZ, DS Leasing, LeasePlan Česká republika, Mercedes-Benz Financial Services Česká republika a Creamfinance Czech.

Jak se do registru můžete dostat… a co se s tím dá dělat

/data/common/multimedia/images/photo_0162231512zmpgau.jpg

Do registrů dlužníků se člověk dostane obvykle tehdy, když neuhradil nějaký svůj finanční závazek. Nejčastěji to bývá 30 dní po splatnosti např. pravidelné splátky za úvěr, případně pokud nebyla včas uhrazena platba za nějakou jinou službu, obvykle třeba za telefon nebo dodávky elektřiny.

Do úvěrových registrů, ať už bankovních nebo nebankovních, se nezaznamenávají jen nesplácené úvěry, ale také už jen to, že si nějaký úvěr sjednáte. V těchto registrech se však evidují i vaše žádosti o úvěr a o jejich případném schválení či neschválení. Je zde zaznamenáván průběh splácení úvěrů a nakonec také ukončení smluvního vztahu.

Pokud se do registru dostanete, váš záznam z něj bude vymazán obvykle za 4 roky nebo za 5 let. Výmaz z registru dlužníků na základě žádosti dlužníka není možné, pokud je záznam oprávněný. Jediné, co můžete v takovém případě udělat, je co nejdříve uhradit svůj nedoplatek, zpožděnou splátku nebo podniknout jiné kroky k tomu, aby skončila situace, kterávás do registru dostala. Čím méně záznamů, především těch „problematických“ budete v registru mít, tím lépe.

Je negativní záznam v registru vždy překážkou pro získání dalšího úvěru?

Nejvíc problémů pro vás jako žadatele o úvěr budou znamenat záznamy, které jsou spojené s bankami nebo většími nebankovními společnostmi. Pokud si u nich chcete půjčit peníze, je problematický záznam v registrech jedním z nejčastějších důvodů zamítnutí úvěru. Málokdo však ví, že ne každý negativní záznam musí automaticky znamenat zamítnutí žádosti o úvěr.

Pokud máte třeba záznam o prodlení se splátkami, ale nakonec jste úvěr řádně splatili, znamená to pro vašeho potenciálního věřitele jen to, že jste se dostali do nějakých krátkodobých problémů. Zároveň je však vidět, že jste je nakonec dokázali zdárně vyřešit. Menšízpožděníkrátkodobé problémy nebo jednorázový problém, který klient dokázal vyřešit a napravit, tak ještě nemusí být automatickou stopkou pro další úvěry.

Vážným problémem však jsou následujícídvě situace:

1. Jste přeúvěrovaní. Tento stav nastává tehdy, když máte vzhledem k výši vašich příjmů příliš mnoho úvěrů. Pokud byste si za takové situace zažádali o nový úvěr a banka nebo nebankovní společnost by ze záznamů v registrech zjistila, že váš příjem nemůže stačit na jeho řádné splácení, úvěr vám obvykle zamítne. A to i tehdy, když ještě nemáte v registrech žádný negativní záznam.

2. Máte nějaký finanční závazek po splatnosti a tento závazek jedlouhodobě nedoplacený. To může vašemu potenciálnímu věřiteli signalizovat, že máte problémy se splácením. V tomto případě většina bank i nebankovních úvěrových společností poskytnutí dalšího úvěru také zpravidla zamítne.

Někdy to jde:

Některé banky nebo nebankovní společnosti vám mohou další půjčku schválit v případě, že jim dokážete, že své staré závazky jste schopni splatit. Nebo vám nabídnou poskytnutí menší půjčky, případně vám poskytnou úvěr s vyšším úrokem, protože pro ně budete klientem, který je více rizikový.

Chci si půjčit

Několik rad na závěr...

Ideální samozřejmě je, aby se v žádném úvěrovém registru žádný negativní záznam spojený s vaším jménem neobjevil. Takřka vždy to pro vás bude znamenat horší postavení ve chvíli, kdy budete chtít získat nový úvěr.

Na druhou stranu platí, že v České republice zatím na trhu s úvěry působí mnoho finančních společností, které do registrů nenahlíží vůbec. V těchto případech je však třeba počítat s tím, že poskytované úvěry i půjčky budou mnohem dražší.

Pokud jste se již do rejstříku dostali a máte v něm negativní záznam, bude nejlepší, když se svůjnesplacený finanční závazek pokusíte co možná nejdříve splatit. Pokud jste už byli v minulosti v prodlení jen pár dní a jinak je vaše finanční minulost v pořádku, nemusí vás takový záznam v budoucnu při žádosti o úvěr diskvalifikovat.

Nejlepší zůstává prevence. Proto se vždy snažte mít alespoň nějakou finanční rezervu, díky které se při prvním menším problému nedostanete do potíží se splácením. Pak se pravděpodobnost, že se v některém z uvedených registrů objevíte jako neplatič či dlužník, rapidně snižuje. Uvidíte sami – zodpovědnost a střídmost při sestavování vašeho rozpočtu vám do budoucna ušetří nemalé problémy při získání jakéhokoli úvěru!

 

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.