Kvůli komplikované situaci na trhu s hypotékami žádáme o pomoc stavební spořitelny

Publikováno 06.11.2017 Aktualita | Hypotéky

Kvůli komplikované situaci na trhu s hypotékami žádáme o pomoc stavební spořitelny

Situace na trhu s hypotečními úvěry je v posledních měsících značně komplikovaná. Pryč jsou totiž doby, kdy na hypotéku dosáhl prakticky každý, kdo o ni požádal. Zpřísněné podmínky a dohled České národní banky udělal z hypoték luxusní zboží, které si nemůže dovolit jen tak někdo. Z trhu již prakticky úplně vymizely stoprocentní hypotéky. Abyste na úvěr dosáhli, musíte mít naspořeno alespoň 15, ideálně pak 20 či 25 %. A to ještě není ani zdaleka konec všem omezením. Do budoucna má být situace mnohem komplikovanější. Češi proto opět objevili kouzlo stavebních spořitelen. Žádají je o úvěry na rekonstrukce i dofinancování vlastního bydlení.  

Více peněz půjčují čtyři z pěti stavebních spořitelen

Třeba Modrá pyramida půjčila za první tři čtvrtletí spotřebitelům 10,4 miliardy korun, což je meziročně asi o polovinu více než v předchozích letech. Velmi podobná je také situace u ostatních zkoumaných stavebních spořitelen. Čtyři z pěti dotázaných registrují vyšší objemy poskytnutých úvěrů. Podle ředitele makléřské společnosti Golem Finance Libora Ostatka spořitelny do konce tohoto roku poskytnou dalších zhruba 60 miliard ve formě půjček na bydlení.

Namísto koupě nového rekonstruujeme staré

Ti, kteří nestihli vyřídit hypotéku v předchozích několika měsících, o ní dnes již uvažují jen velmi zřídka. Za stávajících podmínek se už totiž hypotéky příliš nevyplatí. Proto mnoho spotřebitelů přistupuje k alternativě v podobě rekonstrukce stávajícího bydlení. Kromě rekonstrukce však klienti spořitelen využívají vypůjčených prostředků také k dofinancování hypotéky, na kterou nedosáhli. Velmi podobná situace by měla na finančních trzích panovat až do konce roku. Sazby hypotečních úvěrů by totiž měly dle nejnovějších prognóz nadále pozvolna stoupat.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí