Lidé nakupují vánoční dárky už v říjnu. Řada z nich si ale na ně musí půjčit

Publikováno 24.10.2017 Aktualita | Půjčky

Lidé nakupují vánoční dárky už v říjnu. Řada z nich si ale na ně musí půjčit

Vánoce jsou pro řadu Čechů finančně nejnáročnějším obdobím z celého roku. Obchodní řetězce nás začínají už pravidelně v září lákat na levné čokoládové figurky v lesklém vánočním papíru a e-shopy i další prodejci začínají s mediální masáží. Není se čemu divit, podle aktuálních výzkumů totiž začíná nemalá část obyvatel shánět vánoční dárky už v říjnu! Bohužel stejně jako v kterýkoli jiný rok, i letos si musí řada z nás na vánoční dárky půjčit.

Proč se zadlužujeme? Lákají nás speciální akce

Podle vyjádření Jakuba Mazala (Google), který se zúčastnil setkání agentury Fragile Media, začal stoupat zájem Čechů také o speciální „předvánoční akce“. Zhruba padesátiprocentní nárůst objednávek prodejci zaznamenali ve spojitosti s „Černým pátkem“, který letos připadá na 24. listopadu i nově představeným Dnem dopravy zdarma. Ten bude letos probíhat od 15.11 12:00 do 16. 11. 12:00 a podle dat z minulých let zvýšil počet zadaných objednávek asi o 20 %. Řada spotřebitelů se tyto netradiční akce e-shopů a prodejců nebojí využít, aniž by měli vlastní prostředky k nákupu.

Mohlo by vás zajímat: Kromě dovolených a vánočních dárků si půjčujeme třeba také na máslo.

Na Vánoce si půjčuje asi 17 % Čechů

Proto se není čemu divit, že zhruba 17 % Čechů se kvůli Vánocům zadluží. Celkové množství spotřebitelů se jen v minulém roce ustálilo na 1,2 milionech. A letošní prognózy vypadají velmi podobně. Zajímavá je také skutečnost, že celých 27 % z výše uvedené masy lidí si na vánoční dárky půjčuje i přes to, že v minulosti čelilo exekuci. Zhruba 12,5 procenta osob si na dárky půjčí i v situaci, kdy exekuci aktuálně čelí.

Dovolenou splácíme do Vánoc, Vánoce do dovolené

Paradoxní také je, že spousta českých domácností si letos půjčilo také na letní dovolenou u moře. Protože šly ceny zahraničních zájezdů do oblíbených přímořských destinací rapidně vzhůru, řada rodin se zadlužila na několik dlouhých měsíců. Výjimkou proto nejsou ani situace, kdy dovolenou splácíme až do Vánoc, na které nám logicky nezbydou finanční prostředky a my jsme proto nuceni si další půjčit. Dostáváme se tak do začarovaného kruhu, z něhož není snadného úniku.

Mohlo by vás zajímat: Jak zvládnout Vánoce v klidu a pohodě bez zbytečných dluhů? Tady máme návod!

Kvalitu dárku posuzujeme podle jeho ceny

Drtivá většina spotřebitelů posuzuje kvalitu dárku pouze na základě jeho ceny. Proto se není čemu divit, že se před Vánoci zajímáme o nejnovější modely moderních smartphonů, tabletů, dronů, ale třeba i netradiční „hračky“ v podobě longboardů nebo brýlí, které obdarovaného jako mávnutím kouzelného proutku přenesou do virtuální reality. Půjčovat si ale na dovolené nebo draho vánoční dárky je poměrně nešťastné. Proto bychom si měli uvědomit, že ty pravé Vánoce nedělají pod tíhou jídla prohýbající se stoly ani hromady drahých krabic pod obřím vánočním stromem. Jejich pravá podstata je zcela odlišná.

Kdy začínáte nakupovat vánoční dárky? Dostali jste se někdy do situace, že jste si na ně museli půjčit? Dejte nám vědět do diskuze pod tento článek anebo na náš facebook.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí