Máme vánoční dluh, změny u bank i ve zdravotnictví a nepoctivé půjčky

Publikováno 07.01.2018 Aktualita | Půjčky

Máme vánoční dluh, změny u bank i ve zdravotnictví a nepoctivé půjčky

Pojďme na rekapitulaci novinek ze světa financí. Na letošní Vánoce si půjčilo okolo 15 % Čechů, stát přidal zdravotním pojišťovnám – a ony musejí platit za některé novinky. Banky i záložny už za rok budou muset odkládat z každého úvěru více do rezervy a v půjčkách se ještě stále obchází zákon.

Vánoce byly rozpůjčované u 15 procent národa

Podle výzkumů si na letošní Vánoce půjčilo asi 15 % Čechů. Nejvíce se na Vánoce zadlužili v kraji Ústeckém. Tam si také často brali i půjčky nad 5.000 Kč. Nejlépe na tom s půjčkami byli letos Olomoučané a také lidé z Pardubického kraje.

Rozdíly se však našly nejen mezi regiony, ale i mezi pohlavími nebo mezi profesemi. Mnohem více se zadlužili muži, a to až 17 %. Ženy se zadlužily jen ve 13 % ze všech dotázaných.

Nákup na vánoce nejméně řešili lidé ze sektoru finančních služeb. Neřešili cenu, koupili prostě, co potřebovali. Nejvíce si půjčili učitelé a řidiči. A výraznější průzkumy cen si dělali uniformovaní zaměstnanci.

Ještě jednou půjčky, tentokrát obcházení zákona

Úvěrové společnosti někdy obcházejí zákon o spotřebitelském úvěru. Časté jsou dva případy. První je zavádění doložky o přímé vykonatelnosti, kdy byl rozhodce nahrazen notářem. Jde o zápis u notáře, kterým se při problémech se splácením změní splátkový kalendář. Jenže porušení nové dohody lze pak rovnou vymáhat v exekuci. Notářský zápis nahrazuje rozhodování soudu a stává se exekučním titulem.

Druhý způsob obcházení zákona je poskytování podnikatelského úvěrumísto úvěru spotřebitelského. Jenže na něj se vztahují jiná pravidla a podmínky, dlužník v tomto případě není tolik chráněn zákonem. Na obě věci se vyplatí si dát velký pozor.

Banky budou moci rozpůjčovat méně

Od ledna 2019 budou muset banky odkládat 1,25 % z poskytnutého úvěru bokem jako rezervu na časy krize. V roce 2019 to podle odhadů bude asi 20 miliard korun, které banky a kampeličky nebudou moci půjčit, naopak je odloží. V současnosti odkládají 0,5 %.

Důvodem tohoto rozhodnutí ČNB je rychlý růst bankovních úvěrů domácnostem na spotřebu a bydlení, ale také současný ekonomický růst, i současný realitní boom v Česku, který trhá dosavadní rekordy. ČNB se zkrátka obává přehřátí celého systému.

Zdravotní pojištění s výraznými změnami

Od ledna platí jednak navýšení sazeb, které platí stát za cirka 6 milionů pojištěnců, jednak rozšíření zdravotních služeb, které budou hrazeny pojišťovnami. Platba za ekonomicky neaktivní pojištěnce se navýší z 920 Kč na 969 Kč.

Služby, které budou nově hrazeny zdravotní pojišťovnou, jsou například mobilní hospice, očkování seniorů proti pneumokokům, bílé plomby pro děti, těhotné a kojící ženy. Sníží se i limit doplatků, které jsou z kapes seniorů a rodičů dětí do 18 let.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí