Máte v rodině více půjček? Můžete je sloučit do jedné!

Lenka Rutteová     Publikováno 17.01.2018  Rada | Půjčky

Máte v rodině více půjček? Můžete je sloučit do jedné!

Věděli jste, že lze sloučit půjčky celé rodiny? V obecném povědomí lidí už je skutečnost, že lze sloučit několik půjček vedených na jednu osobu do půjčky jedné, ve výsledku většinou levnější. Levnější bývá zejména díky tomu, že se ušetří na poplatcích. Slučování je však možné i v jiných případech.

Závazky partnerů nebo celé rodiny

I tak velký okruh půjček lze nyní sloučit do jedné. Jde o poměrně novou nabídku ze strany finančních společností. Často se totiž stává, že se sejde více půjček v rámci jedné rodiny, přičemž žádný z členů rodiny nemá více než jeden úvěr.

Proto se finanční společnosti začaly na tuto skutečnost zaměřovat a vytvořily nový trend: možnost sjednotit do jedné výhodnější půjčky závazky celé rodiny. Některé finanční společnosti tuto možnost sice nabízejí již dva roky, ale zatím se po povědomí lidí příliš nedostala.

Trendem se proto stává až nyní, až se skupina společností nabízejících tuto službu dostatečně rozrostla. Proč k tomu došlo? Protože v mnoha průzkumech se opakovaně ukazuje, že asi dvě pětiny dotázaných Čechů by tuto službu rády využily. Další pětina váhá a rozhodla by se až podle konkrétních podmínek.

Stoupající trend v případě zájmu o konsolidace mohou v poslední době potvrdit i online srovnávače, které srovnávají a také zprostředkovávají nabídky více finančních institucí na jednom místě.

Ke konsolidaci přidejte i karty a kontokorenty

Pokud se rozhodnete konsolidovat své půjčky, zahrňte do konsolidace i karty a kontokorenty. Je to zcela jednoduše možné. Oba typy úvěrů totiž patří do skupiny těch, které lze do konsolidace zahrnout.

Konsolidaci musí předcházet řádné splácení dluhů

Je to podmínka poměrně přísná, ale nutná. Podmínkou pro konsolidaci je prostě bezproblémové splácení závazků. Někdy dokonce nemusíte dokládat příjmy, protože finanční společnosti postačuje vaše dobrá platební morálka. V komplikovanějších konsolidacích se ale připravte na kolečko dokládání příjmů a schopnosti splácet.

Může být také požadováno, aby konsolidovaný úvěr by veden na oba manžele. To se týká případů vyšších dluhů, například i zajištěných nemovitostí. Tohoto typu konsolidace se nejčastěji ujímají banky. Nižší dluhy můžete konsolidovat kdekoliv. Vždy si ale dobře propočítejte finanční efekt nabízené konsolidace.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více