Miliarda na bydlení

Publikováno 06.02.2019 Aktualita | Pojištění

Miliarda na bydlení

V roce 2019 si budou mladí lidé moci vzít celou jednu miliardu korun na bydlení. Jde o peníze od státu, které budou k dispozici za bezkonkurenční úrok 1,12 % na až na 20 let, ve výjimečných životních situacích i na 25 let. Maximální výše jedné půjčky jsou dva miliony korun, a to na pořízení domu. O inovovaném programu půjček pro mladé jsme vás informovali během loňského roku, kdy zejména v září, krátce po spuštění první fáze půjček, překonával zájem mladých domácností všechna očekávání.

Loni 650 milionů

V loňském roce bylo na státní půjčky pro mladé lidi, které byly vyhrazeny na bydlení, určeno ze státního rozpočtu 650 milionů korun. Prvních 350 milionů se vyčerpalo už během září 2018, tedy krátce po spuštění přijímání prvních žádostí.

Jen ve stručnosti připomeňme, že mladí lidé mohou zažádat o půjčku na 2 miliony korun při pořizování domu nebo na 1,2 milionu korun při kupování bytu. Pak jsou k dispozici maximálně tři stovky tisíc na modernizaci bytu nebo 600 tisíc na modernizaci (rekonstrukci) domu.

Koho považuje program na podporu bydlení za mladého člověka? Obecně jde o lidi do 36 let. V domácnosti, kde nejsou děti, musejí být mladí lidé sesdáni a věk do 36 let musí mít alespoň jeden z nich. Pokud se jedná o pár pečující o díte či děti, musí být toto dítě nebo starší z nich ve věku maximálně 15 let.

Letos miliarda

Pro letošní rok se povedlo ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové vyjednat rekordní navýšení rozpočtu. Jednak tedy miliardu na půjčky pro mladé, dále několik miliard na dotace obcím v oblasti sociálního bydlení. Půjde o dotace přímé a nevratné, dokonce až do výše 100 procent nákladů na výstavbu.

Mladým lidem poslouží ona vyhrazená miliarda právě na stavební úpravy bydlení. Takže pokud jste nestihli o úvěr požádat loni, máte velkou šanci to stihnout v letošním roce. Díky vysoké vyhrazené částce a také díky tomu, že velká část prvotní vlny zájmu z loňského roku už byla uspokojena, je naděje na získání této velmi výhodné půjčky opravdu vysoká.

Bankovní hypotéky ani úvěry ze stavebního spoření nemohou takové úrokové sazbě konkurovat ani v nejmenším. Zejména když vezmete v úvahu fakt, že úroková míra 1,12 procenta bude platit celou dobu trvání půjčky.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí