Minimální úrokové sazby. Jak se promítají do půjček a do spoření?

Lenka Rutteová     Publikováno 15.07.2020  Aktualita | Spoření

Minimální úrokové sazby. Jak se promítají do půjček a do spoření?

Letošní jaro bylo ve znamení nejen koronakrize, ale také několika po sobě jdoucích snižování základních úrokových sazeb ze strany České národní banky. Z původní 2,25 % z února bylo v květnu už jen 0,25 %. Jak na to reagují banky, trh se spořicími produkty, hypoteční trh a trh s půjčkami? Samozřejmě, že klesajícími cenami - což u hypoték a dalších úvěrů znamená jejich zlevňování, ale u spořicích produktů je to snižování jejich výnosnosti. Hrozí nám záporné úročení vkladů nebo negativní úroky na hypotékách?

Od čeho se odvíjí úročení vkladů v bance?

Banky jsou institucemi, které jsou na základních úrokových sazbách v ekonomice vysoce závislé. Jaké sazby to vůbec jsou? Vedle čtrnáctidenní repo sazby jsou to ještě sazba lombardní a sazba diskontní. A k čemu vlastně jsou?

Banky si půjčují peníze od České národní banky za lombardní sazbu, resp. úrok stanovený u lombardní sazby. Tato sazba říká, kolik banky zaplatí za to, aby pustily peníze půjčené od ČNB do ekonomiky.

Repo sazba slouží pro změnu ke stažení peněz z ekonomiky, protože ČNB za ni kupuje čtrnáctidenní cenné papíry se zhodnocením ve výši stanovené repo sazbou. Jestliže má banka ještě další volné peníze, které už nemůže uložit u ČNB za cenné papíry, použije se tzv. diskontní sazba, kterou ČNB platí bankám za to, že ony si tu peníze „spoří“.


Od ČNB za procento, od klientů o něco levněji

Lombardní sazba, za kterou si banky berou u ČNB peníze, které pak použijí například pro hypotéku nebo jiný spotřebitelský úvěr, dělá v současnosti jedno procento. Z toho plyne, že spořicí účty, na kterých banky dávají svým klientům zhodnocení, se v současnosti nevyhoupnou nad jedno procento. Ale také se nemusíme, ještě alespoň několik měsíců, obávat, že by tu zhodnocení šlo do mínusu.

Má spořicí účet smysl i při nízkém úročení?

Jednoprocentní zhodnocení není žádné terno, zejména pokud vezmeme v potaz inflaci. Takže: má smysl držet peníze na spořicím účtu, když je jeho zhodnocení takto nízké? Odpověď bude ve většině případů kladná. Proč?

Předně je nutno si uvědomit, že spořicí účet je místo, kam si odkládáme peníze, které nechceme mít na běžném účtu, na které nechceme ihned dosáhnout a lehkovážně je utrácet. Coby izolované místo pro spoření je spořicí účet vhodným produktem. Jeho další neoddiskutovatelnou výhodou je likvidita, peníze použijete téměř ihned, stačí si je ze spořicího účtu přeposlat na účet běžný. Tohle vám dlouhodobější investice s vyššími výnosy rozhodně nedovolí.

Na spořicím účtu je doporučováno držet si základní finanční rezervu, cirka dva až tři platy, aby vás nezaskočil náhlý výpadek příjmu (nemoc), náhlý výpadek v domácích spotřebičích (pokažená pračka), nebo třeba dražší dovolená.

A ostatní peníze pak je vhodné posílat do dlouhodobých investic, kde se dá čekat jejich vyšší zhodnocení, respektive poražení inflace a reálný výnos. Jsou však dostupné jen stěží dříve, než za čas nastavený ve smlouvě, u flexibilnějších investic se k nim dostanete třeba do měsíce, ale málokdy dříve.

Hypotéky zlevňují, ale minima se asi nedočkáme

Jak jsme vás již informovali, úroky na hypotékách klesají, ale podle expertů se na historická minima těšit nemůžeme. Proč, právě pro ten důvod, který tak rapidně úroky snížil, tedy pandemii koronaviru a s ní spojená ekonomická omezení. Ostatní parametry trhu by dalšímu zlevnění nahrávaly, ale ekonomická nejistota jej brzdí.

 

 

Ke snížení sazeb v posledních týdnech přistoupila Banka Creditas, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Hypoteční banka, Komerční banka, ale také například Moneta Money Bank. Podrobnosti najdete v našem nedávném článku.

Zdroj: ČNB / Hypoindex.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více