Mladí a půjčky? Má je polovina lidí do 30 let!| Hyperfinance.cz

Mladí a půjčky? Má je polovina lidí do 30 let!

Lenka Rutteová   Publikováno 23.09.2020 Průzkum| Půjčky

Mladí a půjčky? Má je polovina lidí do 30 let!

V České republice má půjčku celá polovina ze všech mladých do 30 let. Vnímají ji jako naprostou samozřejmost, většinou si půjčují na bydlení nebo na auto. Velké problémy však setrvávají ve skupině od 18 do 22 let, kde průzkum konaný pro společnost Kruk objevil i vícenásobné půjčky, tedy úvěry vzaté na splácení původního dluhu. Někteří už se dostali i na 5 a více souběžných úvěrů.

Mladí do 30 let jsou zadlužení zejména na bydlení

Společnost Kruk si nechala agenturou STEM/MARK vypracovat průzkum ohledně bydlení mladých lidí, který byl dále zaměřen i na jejich půjčky, a to nejen v souvislosti s bydlením. Výsledkem průzkumu je zjištění, že 51 % mladých Čechů ve věku do 30 let má dluh. Většina z nich splácí úvěr na bydlení či na auto, ale část je zadlužena i běžnými půjčkami na spotřebu, dokonce opakovanými.

Ze všech mladých lidí do 30 let, kteří mají své vlastní bydlení, celá polovina splácí úvěr spojený s jejich s bydlením (hypotéka, úvěr ze stavebního spoření). Většinou mají jen jeden velký závazek, žádné další dluhy. Potěšující je fakt, že zvládají i šetřit.

Majitelem bytu je častěji mladý muž než mladá žena

V průzkumu bylo zjištěno, že ve vlastním bydlí 38 % mužů ve věku do 30 let, ale jen 33 % stejně starých žen. Nejčastěji jsou majiteli vlastního bydlení lidé ve skupině 27 – 30 let (z 57 %), z hlediska vzdělání mají své bydlení nejčastěji vysokoškoláci (z 54 %).

Mladí lidé usilují o vlastní bydlení - a pořízení bytu či domu na hypotéku berou jako jeden z hlavních důvodů, proč se zadlužit. Není překvapivé, že ve vlastním bydlí především lidé v manželství či dlouhodobí partneři a lidé s vyšším měsíčním příjmem. Mladí lidé bydlící ve vlastním bytě či domě také zdaleka nejvíce uvádějí, že si pravidelně spoří peníze. Můžeme předpokládat, že si takto vytvářejí rezervu na splátky úvěru na bydlení pro případ výpadku příjmů,“ sdělila v tiskové zprávě Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Alarmující je situace ve skupině do 22 let

Přestože jsou lidé do 22 let v podstatě čerstvými absolventy škol, kde povinně procházeli vzděláváním v oblasti finanční gramotnosti, nijak se to na jejich rozhodování o půjčkách neodráží, jinými slovy se často chovají, jako by o úvěrech nevěděli zhola nic – ani to, že je nutné je splatit ze svého příjmu.

Téměř polovina zadlužených lidí ve věku do 22 let si půjčuje právě kvůli vyřešení starších závazků, zadlužují se stále dokola a čím dál dražšími úvěry. Již v tak mladém věku si otevírají dluhovou past. A poskytovatelé půjček jim rádi vyhoví právě díky jejich nízkému věku. Dá se totiž předpokládat, že po stránce výdělku mají to nejlepší teprve před sebou.

Nezodpovědně se však chovají i starší respondenti

I mladí ve věku mezi 22 a 30 lety si brávají půjčky jen proto, aby splatili své starší dluhy. Každý desátý zadlužený v této věkové skupině má půjčku jen proto, aby splatil tu předchozí. Četnost kumulovaných dluhů je tu sice nižší, ale ideálně by se neměly objevit vůbec. Rozumnějším řešením je konsolidace nebo refinancování, než se vrhat do zcela nového a dražšího zadlužení.

Výsledky průzkumu jasně ukazují, že způsob výuky finanční gramotnosti na školách je často nedostatečný. Nahradit běžnou a pečlivě připravenou výuku návštěvou bankéře ve třídě, to jistě nebude správná cesta ke vzdělávání dětí a mladých k finančnímu uvědomění.

Situace se i tak postupně zlepšuje

Abychom nekončili pesimisticky, tak si ukažme na potěšující výsledky jiného průzkumu spojeného s úvěry. Cofidis si nechat zpracovat průzkum ohledně vztahu Čechů ke zjišťování obchodních podmínek u půjček, ke čtení smluv ještě před podpisem. A zjistilo se, že se situace od roku 2014 dokonce zcela otočila.

V roce 2020 studuje smlouvu alespoň hodinu 39 % z dotázaných. Necelá třetina podmínky pouze proletí a stráví nad nimi maximálně pět minut. Ovšem v roce 2014 to bylo opačně, totiž jen 27 % dotázaných se tehdy věnovalo čtení smluv více než hodinu, kdežto 40 % respondentů si na zjištění podmínek smlouvy vyhradilo nanejvýš pět minut. Snad bude tento trend pokračovat i nadále, mezery ještě máme.

Zdroje: Kruk.eu / Cofidis.cz / Banky.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více