Moravský peněžní ústav bude bankou. Teď hledá jméno

Publikováno 23.01.2019 Aktualita | Finanční mix

Moravský peněžní ústav bude bankou. Teď hledá jméno

Moravskému peněžnímu ústavu se podařilo projít licenčním procesem, který je nutný k tomu, aby se z něj, coby kampeličky, mohla stát banka. O bankovní licenci usiloval již několikrát, koncem roku 2018 se konečně zadařilo. Licenci může využívat od ledna 2019, zatím pod názvem MPU Banka, a.s. Rozhodným datem přeměny na banku byl den zápisu transformace na akciovou společnost a den zápisu bankovní licence do obchodního rejstříku.

Završení dvacetiletého úsilí

Generální ředitel Moravského peněžního ústavu Radomír Lapčík okomentovat získání licence slovy vítězů: „Udělení bankovní licence vnímáme jako úspěšné završení našeho dvacetiletého úsilí. Naším cílem je vybudovat ryze českou banku.

Kampelička šla do žádosti o získání licence s více než deseti tisíci klientů. Patří totiž mezi největší spořitelní družstva v České republice. Bilanční suma Moravského peněžního ústavu činí celkově 9,6 miliardy korun, kdy depozita dosahují 7,4 miliardy korun. Důležitý je i kapitál, ten dosahuje 1,7 miliardy korun.

Nyní nabízí Moravský peněžní ústav běžné a vkladové účty, úvěrové produkty, služby v oblasti platebního styku a internetové bankovnictví. Služby mohou být využívány jak běžnými spotřebiteli, tak podnikateli a firmami. Založen byl Moravský peněžní ústav ve Zlíně. Pobočky jsou ve Zlíně, v Brně a jedna i v Praze.

Na třetí pokus

Úspěšná žádost o licenci byla třetím pokusem Moravského peněžního ústavu o získání licence. První dva proběhly v letech 2012 a 2015. Největšími zádrhely bylo složení portfolia ústavu, a to zejména v oblasti úvěrů. Stejnému problému teď čelí i Československé úvěrní družstvo (dříve Akcenta).

Po konzultacích s centrální bankou stáhl Moravský peněžní ústav své první dvě žádosti, zapracoval nutné změny do své struktury a provozu. Třetí pokus byl nakonec úspěšný. Moravský peněžní ústav se může stát 48. bankou působící na českém finančním trhu.

Nabídka nové banky ještě není zcela jasná

Ředitel marketingu Moravského peněžního ústavu Marcel Schmid se vyjádřil k budoucím službám nové banky: „S ohledem na aktuální stav, kdy řešíme veškeré náležitosti týkající se transformace na banku, budeme mít bližší informace ke službám, produktům a veškerým klientským podmínkám později v únoru 2019. Stejně tak rozhodneme o případném novém názvu banky.

V současnosti se hledá i jméno pro nově vznikající banku

Moravský peněžní ústav si nechal zaregistrovat pět návrhů na nový název. Výsledek rozhodnutí o novém jménu banky chce zveřejnit 20. února. Touto dobou také vyjde do světa se svou plánovanou strategií, nabídkou služeb. Všeobecně se očekává, že i jako banka zůstane Moravský peněžní ústav věrný běžným spotřebitelům, podnikatelům a menším firmám.

Jaká jména jsou v užším výběru? Trinity bank, Q Bank, Moravská spořitelna, MPU banka a Redbank.

Marcel Schmid se k pravděpodobnému výsledku hledání nového jména vyjádřil celkem rezervovaně, protože proces je teprve na začátku: „Požádat o zaregistrování názvu může nejen naše společnost, ale i subjekt, který tím pověříme. O novém názvu je předčasné spekulovat i proto, že rozhodnutí bude předmětem valné hromady, která se teprve uskuteční.

A co současní klienti kampeličky?

Kdo využívá služeb kampeličky, tedy družstva, musí být jeho členem, mít koupen podíl, respektive zaplacen členský vklad. Ale jak je to v případě transformace na banku? Po přechodu na banku se z klientů stali akcionáři, členské podíly se přeměnily na akcie.

Celkově má nová banka na vkladech 7 miliard korun. Akcie mohou být klienty nové banky nadále drženy. Anebo je mohou prodat. Největšími akcionáři nové banky jsou nyní MPU Investorská, a. s., která vlastní 11,65 procenta akcií. A pak SAB Financial Investments, a. s. s vlastnictvím 9,81 procenta akcií.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí