Moravský peněžní ústav znovu požádal o licenci na banku

Publikováno 08.02.2018 Aktualita | Banky

Moravský peněžní ústav znovu požádal o licenci na banku

Moravský peněžní ústav chce být bankou. A to dokonce tak moc, že o licenci žádá již podruhé. V současnosti má podobu úvěrového družstva. Stal by se tak téměř padesátou bankovní institucí podnikající na českém trhu. A co je jeho cílem? Přece zopakovat předloňský příběh banky a někdejšího úvěrového družstva Creditas.

Být bankou je dlouhodobý strategický cíl

Podle mluvčího Moravského peněžního ústavu Pavla Čiháka je „žádost o transformaci na banku součástí dlouhodobého strategického cíle Moravského peněžního ústavu stát se menší, ryze českou a konzervativní bankou“.

Moravský peněžní ústav zažádal Českou národní banku o licenci již podruhé. První pokud proběhl před dvěma lety. Ale svou první žádost ze závěru roku 2015 družstvo po připomínkách centrální banky stáhlo.

Česká národní banka už jedná

Podle slov mluvčího Moravského peněžního ústavu „Česká národní banka zároveň zahájila kontrolu na místě, kontrolu související s podanou žádostí“. Jedním z kontrolovaných bodů je i kvalita úvěrových portfolií. A právě zde se Moravskému peněžnímu ústavu (i jiným kampeličkám) v minulosti nedařilo.

Ekonomové svorně tvrdí, že si na bankovní licenci myslí většina záložen. Ale problém při schvalování licence nastane nejčastěji právě v úvěrovém portfoliu. Proto jen minimum záložen na licenci nakonec reálně dosáhne.

I Moravský peněžní ústav čelí neúspěšným úvěrům

I z výkazů Moravského peněžního ústavu ke konci prosince například plyne, že více než čtvrtina úvěrů rozpůjčovaných družstvem firmám je v selhání. Takte se v souvislosti s žádostí o bankovní licenci a o probíhajícím šetření České národní banky vyjádřil mluvčí ČNB Marek Zeman.

Dále uvedl, že „Údaje týkající se podílu úvěrů v selhání jsou při žádosti o bankovní licenci pochopitelně relevantní, jednoduše definovatelné pravidlo, jak tento podíl posuzovat, ale neexistuje.“ Tak uvidíme, jak si Moravský peněžní ústav v procesu získávání bankovní licence povede na druhý pokus.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí