Na co si bráváme první půjčku?

Publikováno 19.12.2018 Průzkum | Půjčky

Na co si bráváme první půjčku?

Sberbank si nechala vypracovat průzkum ohledně našeho chování se v případě první půjčky v životě. Výsledek dotazníku byl celkem očekávatelný - první půjčka mívá zaměření na auto nebo bydlení. A je to tak správně, konečně se učíme brát půjčku jako investici do vyšší kvality života. Na důležitosti začínají získávat však i jiné první půjčky.

Půjčka na vzdělání

Asi 2 procenta mladých Čechů oslovených v rámci tohoto průzkumu se vyjádřila, že svou první půjčku v životě měli na vzdělání. Je jistě příjemné zjištění, že tito mladí lidé tolik toužili po získání přiměřeného vzdělání, že se kvůli tomu byli ochotní hned na začátku svého ekonomicky aktivního života zadlužit.

Vánoční dárky

Někteří dotázaní uvedli, že jejich první půjčka směřovala na nákup vánočních dárků. Jiné „ústřely“ typu půjčka na dovolenou nebo na nákup elektroniky se v tomto průzkumu naštěstí neobjevily. Snad tedy mladí Češi pochopili, že zadlužená dovolená není to pravé, s čím by měli vstupovat do samostatného života.

Refinancování pro někoho jiného

Zajímavým zjištěním je, že někteří lidé si poprvé půjčí na to, aby pomohli členům své rodiny nebo svým známým s refinancováním současné nevýhodné půjčky. Tuto odpověď uvedla cirka dvě procenta všech dotázaných lidí.

Poprvé mezi 18. a 29. rokem života

Tři čtvrtiny oslovených Čechů, kteří už někdy měli půjčku, uvedly, že tu první si vzali už mezi 18. a 29. rokem svého života. Až po třicátém roce věku si poprvé půjčilo asi 14 procent dotázaných. 4 procenta oslovených lidí zatím nikdy půjčku neměla.

Je půjčka závazek?

I taková otázka byla v rámci průzkumu vnímání půjček položena. Zajímavý je vývoj odpovědi na tuto otázku v čase. Loni odpovědělo 94 procent dotázaných, že půjčka je závazek. Letos si stejný názor zachovala o 4 procenta lidí méně, tedy půjčku považuje za závazek už jen 90 procent dotázaných lidí. A skoro polovina lidí považuje půjčku za běžnou věc, nikoliv za nějaký cejch nebo projev selhání.

Jsme ochotní zvýšit měsíční splátky

Nejčastěji uváděnou odpovědí na účel první půjčky (jak jsme již zmínili v úvodu) bylo bydlení (ve 21 procentech případů) a také auto (v 16 procentech případů). Tenhle fakt se během několika posledních let nemění. Mění se však výše měsíčních splátek, které jsme ochotní pravidelně splácet.

Od loňského roku stoupla průměrná částka, kterou chceme pravidelně splácet, o celých 700 korun. Největší nárůst se konal ve věkové skupině mezi 50 – 65 lety, a to dokonce o 1200 Kč, až na současných 5 000 korun. V ostatních věkových skupinách se lidé přiklánějí k maximu splátek ve výši 2 000 - 3 000 korun měsíčně.

Rodinné rozpočty?

Sberbank se ptala i na přehled dospělých členů rodiny v oblasti rodinného financování. A v průzkumu se zjistilo, že až třicet procent dotázaných si vůbec nevede měsíční rozpočet. Takže vůbec nemají přesné informace o tom, jaké jsou jejich celkové příjmy a pravidelné celkové výdaje, zejména povinné platby.

Právě takoví lidé jsou náchylní k předlužení, protože si u případné půjčky snadno nastaví přemrštěné splátky, na které pak nestačí. Tedy stále ještě cirka procent dospělé populace může být snadným terčem všech poskytovatelů půjček, kteří umějí vytvářet nabídky, na něž lidé reagují spontánně - a vzhledem k tomu, že nevědí, jaké mají měsíční finanční rezervy, mohou si našlápnout hodně nad své skutečné možnosti splácet.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí