Na hypotékách jsme si loni půjčili přes 220 miliard korun

Publikováno 13.02.2019 Aktualita | Hypotéky

Na hypotékách jsme si loni půjčili přes 220 miliard korun

Číslo vypadá na první pohled megalomansky, ale objemový rekord z roku 2017 jsme nepřekonali, tehdy na hypotéky padlo ještě více peněz. V prosinci 2018 se totiž projevila nejnovější regulace ČNB, která způsobila 25 procentní propad v objemu poskytnutých hypoték a téměř třiceti procentní propad v počtu nově sjednaných hypoték, a to v porovnání mezi prosincem roku 2017 a prosincem roku 2018. Na útlum reagují i úrokové sazby, které v prosinci nerostly, některé banky dokonce avizovaly jejich pokles.

Průměrná výše hypotéky však rostla i v prosinci

Jediný údaj spojený s hypotékami, který meziročně rostl i v prosinci, je průměrná výše nově sjednané hypotéky. Nárůst byl o 260 tisíc korun. V prosinci 2018 činila průměrná výše hypoték 2,275 milionu korun.

Celkový počet hypoték sjednaných v prosinci loňského roku je 6 565. A celkově banky v tomto měsíci souhlasily s poskytnutím 14,935 miliardy korun. Za celý rok 2018 pak bylo sjednáno okolo sta tisíc hypotečních úvěrů.

Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE specializující se na poradenství ve financování bydlení, popsal prosincový vývoj v hypotékách: „Prosincové hypoteční výsledky potvrzují očekávané zpomalení, které souvisí s nově zavedenými pravidly pro posuzování příjmů žadatelů o úvěr. Dopad tohoto opatření je dvojí. Jednak před začátkem jeho platnosti se lidé hypotékami tzv. předzásobili, takže část prosincového potenciálu byla realizována před začátkem platnosti říjnové regulace. A druhým faktorem je fakt, že na hypotéku dosáhne méně lidí.“

Celý rok 2018 vykazuje pokles objemu hypoték jen o 3,3 procenta

Za celý rok 2018 sjednaly banky nové hypotéky v celkovém objemu přes 220 miliard korun, což je ve srovnání s rokem 2017 pouze tří procentní pokles – a to i navzdory regulacím ČNB nebo výrazně rostoucím cenám hypoték.

Celkový počet nově sjednaných hypoték klesl o 9 procent. Růst zaznamenali v GOLEM FINANCE v oblasti průměrné výše sjednávaných hypoték, a to o 144 tisíc korun. Zatímco v roce 2017 jsme si brali hypotéku v průměru na 2 049 tisíc korun, v roce 2018 už to bylo na 2 193 tisíc korun.

Hypoteční sazby začínají klesat

Stagnaci, nebo dokonce i pokles ceny je nyní možné vidět u většiny nabídek hypotečních úvěrů. Zatímco v prosinci ceny ještě rostly, a to o 13 setin procentního bodu, na průměrných 2,91 procenta, lednový vývoj je stagnující nebo i klesající. Na poklesu se nejvíce podílely časově omezené nabídkové akce. Uni Credit bank snížila své sazby i u běžných nabídek, nejen v akční oblasti spojené s vánočními nabídkami.

Libor Ostatek  upozorňuje všechny, kdo chystají nebo již mají hypoteční úvěr: „Cena peněz na mezibankovním trhu klesla za poslední 3 měsíce o více než půl procentního bodu a zcela neobvykle jsou takzvané dlouhé peníze výrazně levnější než peníze krátké. Což vytváří prostor pro snížení hypotečních sazeb především u úvěrů s 5 a víceletou fixací.“  

Stavební spoření slavilo v prosinci 2018 větší úspěchy

Stavební spořitelny oslavily příjemný nárůst v oblasti počtu nově sjednaných smluv o stavebním spoření. Konkrétně jsme si sjednali 61 740 nových stavebních spoření, a to je meziroční nárůst o 7,3 procenta. Celkovou cílovou částku stavebního spoření jsme si my Češi sjednali během prosince na 20,1 miliardy korun.

Nové úvěry ze stavebního spoření už na tom tak dobře nebyly. Jejich celkový prosincový počet klesl o pětinu, a to na 4 396 ks. Celkový objem, na který byly nové úvěry ze stavebního spoření sjednány, klesl o 10,3 procenta, a to na 4,62 miliardy korun.

Nárůst však byl zaznamenán v průměrné výši úvěrů ze stavebního spoření. V průměru byly poskytnuty úvěry na jednoho klienta na 1,051 milionu korun, nárůst průměrné hodnoty činí 118 tisíc korun oproti prosinci roku 2017.

Rok 2018 byl ke stavebním spořitelnám štědrý

Vzhledem k regulacím ČNB jsme se v roce 2018 začali více obracet na stavební spořitelny a jejich finanční produkty. Sice ne tolik jako v roce 2008, ale rozhodně více než za posledních pět let. Například objem sjednaných úvěrů vzrostl v roce 2018 o 22 procenta - v porovnání s rokem 2017.

Nově sjednané úvěry dosáhly počtu 73 891 kusů. V roce 2018 uzavíraly stavební spořitelny rok s nově sjednanými úvěry v hodnotě 72,743 mld. Kč.  Pokud sečteme výkon bank a stavebních spořitelen, na bydlení jsme si loni půjčili přes 295 miliard korun.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí