Na kolik vyjde běžná hypotéka a kde je nejlevnější?

Publikováno 17.10.2016Průzkum| Hypotéky

Na kolik vyjde běžná hypotéka a kde je nejlevnější?

Úroky hypotečních úvěrů jsou na svém absolutním dně. Ačkoli se prognózy pro tento rok nesly v poněkud negativním duchu a řada finančních expertů i bankovních makléřů předpokládala pomalý vzestup úrokových sazeb, po několika měsících stagnace jsme se dočkali opětovného propadu, který nad hypotékou donutil uvažovat i ty největší odpůrce a skeptiky. Patříte mezi ně? Pak vás bude jistě zajímat, na kolik vás taková hypotéka vyjde a kde ji aktuálně seženete nejlevněji.

Jako první si musíte odpovědět na otázku, zda hodláte hypotéku splácet formou anuitních, progresivních nebo degresivních splátek:

Anuitní, progresivní nebo degresivní splácení?

Anuitní splácení: Výše splátky je po celou dobu splácení hypotéky konstantní. To ovšem za předpokladu, že se výše úrokové sazby nemění.  

Progresivní splácení: Klientovi se po dobu splácení hypotéky měsíční splátka pravidelně navyšuje. Přibližně první polovina splátek je ale nižších, než v případě klasického anuitního splácení.  

Degresivní splácení: Pokud máte dostatek finančních prostředků „bokem“, jistě vás zaujme možnost degresivního splácení, kdy na začátku splátkového období platíte více, než na jeho konci. Ve své podstatě jde vlastně o opak progresivního splácení.

Kolik zaplatím, když hypotéku splácím anuitními splátkami?

Pokud jste zvolili první zmíněnou možnost (anuitní splácení), pak si můžete jednoduše spočítat, na kolik vás hypotéka vyjde při různých dobách splácení. Dle tohoto jednoduchého vodítka zjistíte, za jakých podmínek pro vás bude hypoteční úvěr nejvýhodnější:

HU x i p.m. x (1+i p.m.) 12n

(1+i p.m.) 12n – 1

Vysvětlení vzorce:

  • i p.m. = i p.a. / 12
  • HU = výše hypotečního úvěru
  • n = doba splatnosti úvěru v letech
  • i p.m. = měsíční úroková sazba
  • i p.a. = roční úroková sazba

Pomoci může i Excel

Jestliže není matematika a její vzorečky vaší silnou stránkou, pak si můžete na pomoc přizvat také chytrou funkci v programu MS Excel, díky níž si sestavíte a propočítáte vlastní splátkový kalendář.

Pro tyto potřeby slouží funkce s názvem PLATBA (PLATBA.ZÁKLAD, PLATBA.ÚROK).

Pozor:

  • Při vyplňování parametru „Splatnost“ nezadáváte počet let, nýbrž počet splátek.
  • Při vyplňování parametru „Sazba za úrokové období“ je potřeba doplnit sazbu za 1 měsíc. Tu získáte tak, že vydělíte roční úrokovou sazbu od banky číslem 12.
  • Nezapomeňte také na to, že sazba se udává v procentech, tedy vlastně v setinách. Pokud tedy máte sazbu 2 %, pak ji do funkce zadáte jako 0,02/12, což se ve finále rovná 0,0016.

ZBYTEČNĚ SLOŽITÉ?

Pokud si netroufnete na matematické vzorečky ani Excelovské funkce, pak zbývá poslední alternativa, kterou jsou internetové hypoteční kalkulačky. Zde obvykle stačí zadat účel hypotečního úvěru, hodnotu nemovitosti, kterou můžete případně poskytnout jako zástavu, objem plánované hypotéky, preferovanou dobu splatnosti, váš příjem a další informace a o vše ostatní se již postará chytrý nástroj, který vám okamžitě prozradí, kde na vás čeká ta nejlevnější hypotéka a jaké jsou vaše šance na její sjednání.

Porovnat hypotéky

Víte, že: Existuje jen malé procento bank, které nabízí jiné, než anuitní splácení úvěru? Přesto existují výjimky. Jen je potřeba je pořádně pohledat.

Jednu z takových chytrých online kalkulaček naleznete i na webu Hyperfinnance.cz! Zjistěte, kde na vás čeká nejlevnější hypoteční úvěr třeba ještě dnes!

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářích.