Naděje pro dlužníky? Chystá se novela, díky níž může vyhlásit osobní bankrot každý!

Publikováno 27.10.2016 Novinka | Půjčky

Naděje pro dlužníky? Chystá se novela, díky níž může vyhlásit osobní bankrot každý!

Nedávno médii proběhla informace o novém návrhu, který vyšel z pera ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Ten vyhodnotil aktuální situaci na úvěrovém trhu jako neúnosnou a přišel s nápadem, díky němuž by o oddlužení (osobním bankrotu) mohl uvažovat každý bez ohledu na výši dluhů! Svítá dlužníkům naděje?

Co je to osobní bankrot?

Osobním bankrotem se rozumí proces, který má dlužníka zbavit značné části jeho dluhů a umožnit mu nový start. Odborně se osobnímu bankrotu říká oddlužení a nárok na něj ze zákona má osoba, která splňuje následující podmínky:

  1. více věřitelů
  2. S úhradou peněžitých závazků je více než 30 dnů v prodlení (po datu splatnosti)
  3. Není schopna tyto závazky plnit a je tudíž v platební neschopnosti

Kromě těchto podmínek ovšem platí další pravidla, která například říkají, že dlužník musí během 5 následujících let pravidelným splácením uhradit alespoň 30 % dluhu (pokud se věřitelé nedohodnou na nižší částce). A právě této limitující podmínce by se mohli dlužníci nově vyhnout!

Nový systém oddlužení v praxi

Nově by do procesu oddlužení mohl vstoupit každý bez ohledu na výši dluhů. I zde ovšem platí několik dalších podmínek. Jednou z nich je skutečnost, že osobní bankrot dlužníkovi soud nepovolí v případě, že tím bude sledovat nepoctivý záměr.

Co to znamená?

Pokud by dlužník záměrně uzavřel nevýhodnou půjčku nebo půjčku, u které by dopředu věděl, že je pro něj likvidační a nebude ji splácet, soud mu oddlužení nepovolí.

Další podmínka říká, že proces oddlužení bude povolen pouze těm dlužníkům, kteří jím neprošli v předcházejících 7 letech.

Návrh je v připomínkovacím řízení 

/data/common/multimedia/images/photo_0163011102bipthp.jpg

Aktuálně je návrh v připomínkovacím řízení, což znamená, že se k němu mohou vyjádřit jednotlivé vládní rezorty. Bohužel se už vyrojily první negativní ohlasy, které jsou nejvíce slyšet z České asociace věřitelů, jejíž zástupci se obávají, že dlužníci nyní již nebudou chtít své závazky splácet vůbec. Nesouhlasí také s prodloužením 5 leté lhůty splácení na rovných 7 let, což prý není ani v zahraničí.

Novela s sebou nese také řadu nevýhod 

Na výše uvedené výtky reaguje ministr spravedlnosti tím, že dlužník, kterému bude nově osobní bankrot povolen, přijde prakticky o všechen majetek (přesáhne-li hodnotu 100 000 Kč) a zůstanou mu pouze věci, které nelze zabavit. Majetek následně bude prodán soudem, z obdržené částky bude pokryta část dluhu a zbytek bude dlužník nadále splácet z příjmu, z něhož mu ale ve finále opět zůstane pouze nezabavitelné minimum.

Jaký bude závěr? 

Na závěr musíme ještě doplnit, že s novelou zákona by došlo k posílení pozice insolvenčního správce, který by nad dlužníkem vykonával ještě větší kontrolu. Výsledkem kontroly bude sepsání zprávy o postupu oddlužení. Pokud v ní správce uvede, že dlužník nespolupracuje, insolvenční soud jej bude moci z procesu bez pardonu vyřadit. Informace o tom, zda novela projde připomínkovacím řízením je ale nyní v nedohlednu.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.