Nebankovní rychlé půjčky v ohrožení?

Publikováno 25.07.2018 Novinka | Půjčky

Nebankovní rychlé půjčky v ohrožení?

Dvě z nízkonákladových (nebo takzvaných nových) bank fungujících v České republice spustily během června možnost půjčit si u nich i prostřednictvím mobilního telefonu. V obou případech jde i o velmi rychlé vyřízení půjčky, čemuž odpovídá i název jedné z nich: Minutová půjčka.

Osnova

Rychlé peníze už nemusejí být drahé

Banky již pochopily, kde zaspaly. A tak útočí na slabinu rychlých půjček od nebankovních společností. Ty jsou totiž sice rychlé, ale velmi drahé. A navíc: musejí být splaceny hned z následující výplaty. To ale může mnoha lidem zlomit vaz. Nebo je minimálně dostat do velkých finančních potíží.

Nejen z tohoto důvody zahájily banky nabídku menších půjček již od pěti tisíc korun, které lze splácet minimálně tři měsíce. A díky nižší úrokové míře, ale i zdarma sjednání a vedení půjčky je výsledný přeplatek jen pár desítek korun. Budou tím nebankovky výrazně ohroženy?

Air Bank půjčí už od pěti tisíc

Půjčka, kterou lze u Air Bank vyřídit přes mobilní telefon, je v rozsahu od pěti do 900 tisíc korun. Sjednání i vedení půjčky je v tomto případě zdarma. A jaké úroková míra? Pro půjčky do 200 tisíc korun lze při řádném splácení dosáhnout na bonusový úrok 4,9 až 9,9 procenta. A pokud si půjčíte nad 200 tisíc, bude se vás týkat úrok 5,9 až 9,9 procenta.

Doba splatnosti je přitom minimálně šest měsíců. A pokud si vezmete jen pět tisíc, budete podle informací Air Bank splácet 850 korun měsíčně, celkem zaplatíte 5 082 korun. Maximální doba splácení přitom je 7 let a 8 měsíců neboli 92 měsíců. V tomto případě byste spláceli 68 Kč měsíčně a celkově dle Air Bank zaplatili 6 214 Kč.

Silná konkurence rychlým půjčkám, zejména díky poskytnutí prostřednictvím mobilního telefonu, tedy snadno. A také rychle. Stačí mít účet u Air Bank a v telefonu staženou mobilní aplikaci My Air. V ní se ostatně odehrává veškeré mobilní bankovnictví.

Minutová půjčka od Equa bank začíná také na 5 tisících

V případě Equa bank si také můžete nově vypůjčit přes mobilní telefon. Půjčka nese výstižný název „Minutová půjčka“. Rozsah půjčky je však o dost menší, pouze od pěti do 600 tisíc korun. Schválení půjčky, respektive proběhnutí schvalovacího procesu garantuje banka dokonce do tří minut.

Co se splatnosti Minutiové půjčky týká, je možno ji nastavit od tří měsíců do deseti let. A během trvání půjčky s ní hýbat, samozřejmě i zdarma předčasně splatit. Takže rozsah doby splácení je zde pro změnu větší. Při půjčení si pěti tisíc korun a splácení na 3 měsíce je měsíční splátka 1 709 Kč a celkově se zaplatí 5 127 Kč. Úroková míra je totiž poněkud vyšší, než je tomu v případě Air Bank.

Na šest měsíců vzatých pět tisíc korun vyvolá splátky ve výši 870 Kč, celkově tedy 5 220 Korun. V případě pětitisícové půjčky na 92 měsíců je splátka 98 korun měsíčně, celkově tedy 9 016 Kč. A při maximu délky splátkového kalendáře, tedy 10 let, respektive 120 měsíců, je splácená částka 87 korun, do kupy tedy 10 440 Kč.

Také konkurence rychlým půjčkám. V porovnání s Air Bank je možné splácet rychleji. Ale není nutné vrátit celou půjčku hned během jednoho měsíce, jako je tomu u klasických nebankovních půjček před výplatou. A pokud spojíte mobilní telefon a následnou návštěvu pobočky, můžete půjčku snadno získat i v případě, že nejste klientem Equa bank. Pokud u ní účet již máte, stačí jen rychlé vyřízení online.

A co zmíněné konkurenční ohrožení nebankovek?

Dá se předpokládat, že na rychlé bankovní půjčky se vrhne část klientů, kteří by si doposud půjčili v nebankovce, protože u banky to rychle a přes mobil vlastně nešlo. Ovšem otázkou je, jak přísně budou banky i u těchto malých půjček vyhodnocovat úvěruschopnost klienta. Tohle bude asi moment, který o síle konkurence bankovních rychlých půjček rozhodne nejvíce.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí