Nejčastější chyby při hospodaření s financemi, kterých se dopouštějí zejména mladí lidé

Publikováno 04.04.2018 Rada | Finanční mix

Nejčastější chyby při hospodaření s financemi, kterých se dopouštějí zejména mladí lidé

Osamostatnit se a začíst vést svůj vlastní život, to je jedna z největších výzev v lidském životě. V čem tkví ona výzva? Z velké části i v hospodaření s financemi. Z průzkumů mezi mladými lidmi, kteří už hospodaří s vlastními financemi, vyplynulo zjištění, že v hospodaření nejčastěji dělají šest chyb. Pojďme se na ty chyby podívat a říct si, jak se jich vyvarovat.

Chyba první: nedbalá kontrola výdajů

Dokud se muselo platit pouze hotovostí, stačilo nahlédnout do peněženky nebo doma do šuplíku a bylo hned jasné, kolik ještě do dalšího kapesného nebo do výplaty zůstává. Dnes platíme převážně kartou, často kreditní anebo máme zařízené kontokorenty, kde můžeme jít tzv. do mínusu.

A přestože je vstup do online bankovnictví otázkou několika vteřin, mnohdy si na něj mladí lidé nenajdou čas a stav svých financí si prostě nezkontrolují. Tohle je ta největší chyba, jíž se mnoho mladých lidí v dnešní době dopouští. Takže než se překulí celý měsíc, jsou někteří překvapeni, že se dostali do mínusu.

U kreditky to ještě tak strašné není, bezúročné období je poměrně dlouhé. Kontokorent ale počítá úroky okamžitě. A hlavně: do dalšího měsíce už se vstupuje s nižším základem. A málokdo si to včas uvědomí.

Chyba druhá: nejsou rezervy

Kdo nekontroluje své výdaje, nemůže mít rezervy. Stejné je to s lidmi, kteří pravidelně „jedou do nuly“. Dokud se nic nestane, mohou rezervy vypadat jako něco nadbytečného. Jenže stačí drobnost a problém je na světě.

Vyšší rychlost v obci a pokuta se splatností pár dní před výplatou. A co teď, když rezervy prostě nejsou Ano, dá se to pohodlně vyřešit třeba online půjčkou, jenže za většinu půjček se platí. Je nutné si uvědomit, že jsou momenty, kdy je půjčka rozumným řešením – třeba když by za nezaplacení pokuty nebo nedoplatku hrozily sankce. Ještě rozumnějším řešením je ale pravidelná tvorba finančních rezerv, třeba na odděleném bankovním účtu (který je bez poplatků).

Chyba třetí: nehlídá se splatnost

Mnoho lidí zapomíná na to, že všechny platby mají svůj den splatnosti. A když není termín dodržen, mohou nastoupit sankce. Přitom je internetové bankovnictví tak pohodlné - můžeme dát povolení k inkasu, případně dát příkaz k úhradě hned v den, kdy účet obdržíme. Jen datum provedení platby nastavíme pozdější – tak tři dny před splatností.

Chyba čtvrtá – lenost srovnávat ceny

Co jeden prodává za dva tisíce, může nabízet druhý za patnáct stovek. Jenže abychom to zjistili, musíme se pídit po cenách, které nabízí více obchodů. V době internetu je to velmi snadné, stačí navštívit stránky srovnávače zboží nebo na stránky s akčními letáky. Ale ani tohle je spousta mladých lidí neudělá. Utíkají tak stovky i tisíce měsíčně.

TIP

Porovnat online si umíte dokonce i půjčky. Vyzkoušet náš přehledný srovnávač můžete zde.

Chyba pátá – chybí orientace v cenách základního zboží

Moderní svět je náročný na trendy, styly a schopnost být „cool“ a „in“.  Takže kolik stojí nový mobil od Apple nebo od Samsungu, to tuší většina mladých. Ale kolik nechají v obchodě za deset rohlíků, šunku a minerálku, o tom nemají ani páru. Jenomže, co kupujeme častěji a co ovlivní naše peněženky víc?

Chyba šestá – opakování chyb svých rodičů

Mnoha výzkumy se již prokázalo, že opakujeme stejné vzorce chování, které jsme viděli ve svých rodinách. Proto problémy s hospodařením mají mnohem častěji ti mladí, jejichž rodiče v tom tápali také. Ale pozor, v problémech s financemi se často ocitnou i ti, jejichž rodiče vycházeli s financemi dobře, ale dětem svůj um nepředali, protože o penězích se přece nemluví…

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí