Nejdražší firma světa? Prý za bilion dolarů!

Publikováno 22.02.2018 Zajímavost | Finanční mix

Nejdražší firma světa? Prý za bilion dolarů!

Hodnota nejdražší firmy světa může brzy přesáhnout bilion dolarů. O kterou firmu že vlastně jde? Stále o Apple. Ten se v roce 2018 pravděpodobně stane první společností s tržní hodnotou bilion dolarů (přes 20 bilionů korun). Tedy pokud cena akcií poroste stejně rychle jako v loňském roce.

Analytici to spočítali

Aktuální tržní hodnota Applu je kolem 920 miliard dolarů. A navzdory tomu, že společnost na konci minulého roku čelila žalobám za záměrné snižování výkonu některých starších telefonů iPhone a zaznamenala díky tomu pokles cen akcií, cena za akcii ve výsledku loni vzrostla o neuvěřitelných 47 procent.

Zisk společnosti činil za loňský rok přes 48 miliard dolarů. A je to sice z oblasti téměř sci-fi, ale  šlo o zhruba stejný zisk, jaký měly dva další giganti dohromady: Microsoft a JP Morgan. Alespoň takto finanční data uvádí server The Guardian.

Podle předpokladů "Apple v mnoha čtvrtletích utržil více než 80 procent hrubého zisku v celém odvětví smartphonů," uvedl David Rolfe, což jeředitel investičního oddělení americké investiční společnosti Wedgewood Partners.

Apple nebude jediný biliónový

Dalšími společnostmi, jejichž tržní hodnota může v blízké budoucnosti přesáhnout jeden bilion dolarů, jsou Microsoft, Amazon, Google a Facebook. Analytici při této předpovědi vycházejí ze skutečnosti, že a zájem o akcie výše zmíněných společností rapidně stoupá.

Minimálně jedné společnosti se to povede ještě letos, podle výpočtů analytiků je to nevyhnutelné. Tak to vidí tedy alespoň Ian Forrest, analytik společnosti Share Centre.

Všech pět zmíněných firem, které atakují hodnotu jednoho bilionu dolarů, má celkovou hodnotu přes 3,35 bilionů dolarů, což je 17krát více než hrubý domácí produkt České republiky v roce 2016. A společnosti budou i nadále růst. Podle analytiků dokonce strmě.

Nadhodnocené akcie? To ukáže čas

Někteří analytikové finančních trhů se však obávají, že akcie jsou již nyní nadhodnocené. Varují před velmi pravděpodobným poklesem jejich hodnot. A tvrdí, že dosažení biliónové hranice může těmto firmám trvat i několik let. Jaká bude realita? Stačí si rok počkat.

Faktem však zůstává, že technologický rozvoj a lačnost lidí po technologických vychytávkách jsou ohromné. Proto je pravděpodobnost dalšího velkého růstu a dosažení hodnoty přes dva biliony dolarů ještě do konce roku 2018 dost vysoká.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí