Nezaměstnanost stále klesá a trhá rekordy

Publikováno 26.12.2017 Aktualita | Finanční mix

Nezaměstnanost stále klesá a trhá rekordy

Ano, nezaměstnanost v České republice zažívá období svých nejnižších čísel v dosavadní historii. Z říjnových 3,6 procent klesla v listopadu na procent 3,5. Bez práce je tedy nyní cca 265,5 tisíce lidí. Jenže tito nezaměstnaní buď pracovat nepůjdou, ať k tomu mají jakékoliv důvody, anebo pracovat na volné pozice jít nemohou, protože jejich schopnosti a kvalifikace neodpovídají volným pracováním místům.

Půjde o bariéru ekonomického růstu?

Čeští ekonomové všeobecně tvrdí, že je trh práce prakticky vyčerpaný a realitou je, že se stává bariérou dalšího růstu ekonomiky. V lednu sice nezaměstnaných tradičně přibyde, ale od února se čeká další pokles nezaměstnanosti. Firmy budou muset ještě více navýšit mzdy a také investovat do robotizace a automatizace.

V listopadu bylo zase více volných pracovních míst

Ano, během listopadu se nabídka volných pracovních míst rozšířila ještě více. Firmy jich koncem měsíce nabízely prostřednictvím pracovního úřadu již skoro 214 tisíc. Takže na jedno volné místo připadalo 1,2 uchazeče.

Volná místa však v některých regionech dokonce převažují nad počtem nezaměstnaných. Jde konkrétně například o Rychnovsko, kde je kvasinský závod Škody auto, dále například Jičínsko.

Regiony se liší, tradičně však prohrává Moravskoslezský kraj

Mezi jednotlivými regiony měl koncem listopadu nejnižší nezaměstnanost Plzeňský kraj. Tam míra nezaměstnanosti dosahovala jen na 2,3 procenta. Naopak nejhůř na tom tradičně zůstává kraj Moravskoslezský, kde je podíl nezaměstnaných nadále nad pět procent, konkrétně jde o 5,4 %.

Z celého Moravskoslezského kraje je situace nejhorší na Karvinsku, kde je bez práce i dnes dokonce 8,1 % lidí v ekonomicky aktivním věku. Na jedno volné pracovní místi tu připadá 8,8 uchazeče.

Naopak nejnižší poměr počtu uchazečů o práci a volných pracovních míst mají v okresech Pardubice a Praha-východ, kde na jedno volné místo připadá shodně 0,2 uchazeče.

Kdo teď najde práci nejrychleji?

Nejvíce se firmy teď ptají na stavební dělníky, pomocníky ve výrobě a řidiče nákladních aut. Tím ale výčet pracovníků, kteří nejvíce chybí, nekončí. Uplatnění snadno nejdete, i pokud jste montéři, svářeči nebo kuchaři a uklízečky. A tradičně jsou teď mezi nejžádanějšími hlavně technické profese napříč všemi obory.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí