Nezvládáme splácet úvěry. Půjčit si na ně letos muselo 16 % spotřebitelů

Publikováno 21.11.2017 Průzkum | Půjčky

Nezvládáme splácet úvěry. Půjčit si na ně letos muselo 16 % spotřebitelů

Zhruba každý druhý obyvatel České republiky má sjednaný nějaký druh půjčky anebo úvěru. Půjčujeme si na nové bydlení, rekonstrukci toho stávajícího anebo na jeho vybavení. Půjčkami financujeme nákup spotřebního zboží, elektrospotřebičů, nejmodernějších vychytávek do domácnosti, ale třeba i luxusních dovolených v zahraničí anebo nákup vánočních dárků. Spousta osob si ale musí na splátky půjčit. Není se proto čemu divit, že stoupá i počet nařízených exekucí.

Situace není uspokojivá

Podle aktuálních průzkumů agentury Kantar TNS pro společnost KRUKvíc než polovina dospělých v Česku neplánuje své výdaje a o tom, co si pořídí, rozhoduje spontánně. Další pětina lidí počítá s tím, že si na větší vydání jednoduše půjčí u banky anebo některé z nebankovních společností. Každý třetí spotřebitel se ale během splácení půjčky dostane do finančních obtíží a dalších asi 16 % lidí vytloukají „klín klínem“. Na splátky stávajících půjček si musí jednoduše vzít další úvěr, což rozhodně není příliš prozřetelné, v některých případech však zcela nevyhnutelné.

Kdo s penězi hospodaří nejrozvážněji?

Po půjčkách na splátku stávajících úvěrů sahali nejčastěji spotřebitelé, kteří pracovali v sektorech s nižšími výdělky. Situace se týkala zejména pracovníků ve službách a v prodeji. Nejméně k této možnosti naopak sahali lidé, kteří působí ve finančnictví. Z aktuálních průzkumů také vyplývá, že nejrozvážněji s penězi nakládají příslušníci uniformovaných sborů. Polovina výdaje plánuje. Naopak nejméně si útraty předem rozvrhnou pracovníci ve stavebnictví. Půjčky si však nejčastěji berou paradoxně lidé pracující v sektoru vzdělávání. Poměrně děsivé jsou ale i informace ohledně nařízených exekucí. Několik exekucí naráz má v Česku kolem 600 000 osob.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí