Nižší DPH opět potěší milovníky točeného piva

Lenka Rutteová     Publikováno 30.10.2019 Zajímavost | Finanční mix

Nižší DPH opět potěší milovníky točeného piva

Již podruhé v řadě se bude u točeného piva snižovat daň z přidané hodnoty. Jaký cíl tím vláda sleduje, se dá jen stěží pochopit, protože už teď je točené pivo jedním z nejlevnějších nápojů v restauracích a barech, někdy dokonce levnější než karafa vody! Bez následků však konzumace piva není, velkou mírou pak zdravotní a sociální problémy způsobené pivem zatěžují veřejné rozpočty. DPH bude klesat i u jiného zboží a služeb, a to od příštího roku. 

Na které zboží se bude vztahovat nižší DPH?

Nižší, tentokráte desetiprocentní sazba DPH, bude od roku 2020 uplatňována na vodné a stočné, e-knihy a audioknihy, ale také na již zmíněné točené (čepované) pivo. K tomuto seznamu přibyly ještě služby s vysokým podílem lidské práce

Tentokráte je snížení DPH jakýmsi pokusem o kompenzaci za rozšíření elektronické evidence tržeb i na zbývající podnikatele, které bude účinné od dubna či května 2020. Právě i drobní živnostníci budou již nuceni vstoupit do poslední skupiny, pro kterou je povinné stát se součástí EET. 

EET se ukázalo být projektem úspěšným

Posledním rozšířením EET i na drobné podnikatele bude většina ekonomiky kontrolována, zda DPH opravdu odvádí (samozřejmě jen u těch subjektů, jich se odvádění DPH týká!). EET se ukázalo jako úspěšný projekt, díky kterému se výrazně zlepšil výběr daně z přidané hodnoty, a to i přes fakt, že s prvním zavedením EET u nás bylo spojeno snížení DPH u některého zboží a služeb z 21 % na 15 %. 

 

I nyní se se zvýšením celkového výběru DPH počítá, a to i přes naplánované snížení z 15 procent na 10 %, samozřejmě u vybraných produktů a služeb. Jak bylo uvedeno v důvodové zprávě k tomuto snížení DPH, vláda předpokládá, že když sazba DPH klesne, budou mít ekonomické subjekty menší motivaci vyhnout se daňovému odvodu.

U kterých služeb klesne DPH?

Již zmíněné služby s vysokým podílem lidské práce jsou těmi, kde dochází ke snížení DPH, a to na 10 %. Díky tomu se u nich možná dočkáme nižších cen. Jenže ke zlevňování vůbec dojít nemusí, snížení daně si mohou živnostníci nechat pro sebe, a po klientech chtít stále stejné ceny, jak vysvětlíme později. 

Pojďme se podívat, které obory jsou službami s vysokým podílem lidské práce:

  • úklid vnitřních prostor a mytí oken v domácnostech (včetně společných prostor)
  • opravy obuvi a kožených výrobků
  • opravy a úpravy oděvů a textilních výrobků
  • drobné opravy jízdních kol
  • kadeřnické a holičské služby
  • domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené občany

Proč zrovna tyto služby byly vybrány pro snížení DPH? Protože jde o obory, kde je v praxi velice obtížné či nákladné zajistit efektivní výběr daně. EET tomu sice dost napomůže, ale vláda chtěla nabídnout motivaci ještě i pozitivní, tedy v podobě nižší sazby daně.

Rozum do hrsti vzala vláda s vodou balenou a vodou kohoutkovou

Voda balená a voda kohoutková jsou dva typy zboží, které budou nyní mít jiné DPH. Naštěstí zůstává vyšší DPH u vody balené, která je opravdu pochybným zbožím (omluvitelná je snad jen pro cestování). 

Voda kohoutková dozná snížení DPH na 10 %. Zda se to na její ceně projeví, je otázkou. Ale vzhledem k tomu, že kohoutková voda patří ke komoditám s regulovanou cenou, je snížení její ceny dost pravděpodobné, nikoliv však stoprocentně jisté.

10% DPH u stravování v restauracích

Podpořit návštěvnost restaurací (a pití piva) chce vláda i desetiprocentní sazbou daně z přidané hodnoty na tuto službu. Co bude klientovi servírováno v restauraci, za to se bude počítat daň 10 %. Co si klient nechá z restaurace dovézt domů, to bude ověnčeno DPH ve výši 15 procent.

 

Dalším důvodem, proč je v plánu podpoření stravování v restauracích, je chystaná revoluce ve stravenkách, kdy stravenkové paušály budou snad konečně chodit přímo na účet, nikoliv se topit v papírových šecích, se kterými se velmi špatně platí skrz jejich vysokou nominální hodnotu, a které jsou hlavně zatíženy vysokými provizemi pro jejich vydavatele (platí je zaměstnanci) a navíc mají ještě i velmi krátkou platnost.

Máme se těšit na nižší ceny s nižší DPH? Na zlevňování máme podle podnikatelů zapomenout!

Nižší DPH (snížení z 15 na 10 %) v praxi znamená, že pokud si podnikatel ponechá stejnou cenu služby nebo zboží pro zákazníka, odvede z ní jen dvě třetiny původní daně, a celá třetina daně mu zůstane v kapse. Zcela beztrestně. 

A podnikatelé již nyní vzkazují, že na snižování se vůbec nemáme těšit. Oni se totiž těší na zvyšování marží. Komentují tento krok rostoucími náklady. To znamená, že ve výsledku zůstanou ceny stejné, případně budou dokonce ještě vyšší, protože růst nákladů je neoddiskutovatelným argumentem.

Pod 21 procent to s DPH prý nešlo!

V období pravicových vlád, kdy se zaváděla daň z přidané hodnoty ve výši 21 %, bylo prohlašováno, že si to přeje Evropská unie a že nižší DPH by jen stěží prošla. Nyní se ukazuje, že šlo jen o zlovolný krok, protože již dvojí snížení DPH na 15 % a na 10 % prochází zcela bez komplikací ze strany Evropské unie.

 Jak dlouho ještě budeme našim vládám věřit, že za vším zlem stojí pouze EU, když se nyní ukazuje, že EU rozhodně nestrká prsty do vnitřních politik v až tak velké míře, s jakou je často prezentována? Spoustu problémů si děláme sami!

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.