Novější exekuce z rozhodčích doložek jsou u Homecreditu zrušeny

Lenka Rutteová     Publikováno 17.06.2020 Aktualita | Půjčky

Novější exekuce z rozhodčích doložek jsou u Homecreditu zrušeny

Home Credit se stává o něco přátelštější nebankovkou. Jak uvedla skupina Home Credit na svém Twitterovém profilu: „Příběh rozhodčí doložky skončil. Klienti jsou bez dluhů. Exekuce vedené podle doložek jsme už zastavili. Žádný z těchto nesplácených úvěrů jsme neodprodali inkasním agenturám a ztrátu z toho tak neseme sami.“ Je tento krok opravdu tak růžovým?

Nezákonné rozhodčí doložky jsou ze strany státu postupně likvidovány

Jak jsme vás již informovali, Stát se vydává do boje proti neplatným exekucím. Konkrétně těm exekucím, co jsou založeny na nezákonně vytvořených rozhodčích doložkách, tedy těch, kde není předem uveden rozhodce.

Společnost Home Credit pravděpodobně naznala, že v některých případech boj o „své“ peníze nevyhraje, a tak se před veřejností snaží ukázat v jiném světle. Ale o exekuce z neplatných rozhodčích doložek bojovala urputně, dokonce až u Ústavního soudu.

Ten však rozhodl, že neplatné rozhodčí doložky mohou dluh promlčet. A proti tomuto rozhodnutí už nemá smysl se stavět. Ale Home Credit předtím ještě své klienty informoval na svých stránkách, že: „Zastavování“ exekucí je mazaný byznys advokátů, na který doplatí dlužník.“ Text je na stránkách Homecredit.cz dostupný dodnes (31.5.2020).


Aktivitu (i když ne s tak růžovým pozadím) ocenil i Člověk v tísni

Na líbivé prohlášení pozitivně zareagovala například organizace Člověk v tísni. Ta krok Home Creditu kvitovala a vyzvala i ostatní věřitele, mezi nimi i banky, aby se ke skupině Home Credit přidali. Citujme prohlášení Divida Borgese, analytika společnosti Člověk v tísni: „Yes! Největší česká nebankovka zastavuje všechny neoprávněně vedené exekuce. Trvalo to hodně dlouho, ale jsem rád, že se Home Credit konečně vypořádal se svojí minulostí. Řada bank tuhle odvahu dosud nenašla, tak snad teď…

Výzvu ostatním obsahuje pak až oficiální twitterové vyjádření organizace Člověk v tísni: „Máme radost, že tlak na věřitele přinesl výsledky. Zastavení nezákonných exekucí je správné rozhodnutí a Home Credit tím potvrdil, že chce být férovým poskytovatelem půjček. Najdou ke stejnému kroku odvahu i Komerční banka, ESSOX, Raiffeisenbank, Hello Bank a Profi Credit?“

Celkem za 300 milionů

Skupina Home Credit je v majetku nejbohatšího Čech Petra Kellnera společně s Jiřím Šmejcem. Ti se pro Seznam zprávy vyjádřili, že odepsali dluhy asi za 300 milionů korun. K tomu ještě budou muset doplatit alespoň částečné vynaložené náklady exekutorům.

České soudy, exekutoři i firmy se dlouho bránili zastavovat nelegální exekuce z neplatného rozhodčího řízení plošně ze své vlastní iniciativy. Dlužníkům pomohla až iniciativa „Exekutor má smůlu“ právníka Petra Němce, či aplikace Doložkomat.cz od Člověka v tísni. Tlaku tolika iniciativ věřitelé postupně podléhají, mezi nimi právě i Home Credit.

Další pokles zabrzdí nejistota

Výše úroků na úvěrech vyjadřuje mimo jiné i rizikovost produktu. Proto většina nebankovních společností nabízí své rychlé půjčky s celkovou cenou v řádech tisíců procent, kdežto banky jsou schopné, díky zastavení nemovitosti, kalkulovat u hypoték s cenou právě okolo 2,5 procent (v současnosti).

Budoucímu zlevňování sice nahrává velký pokles repo sazby a zmírnění podmínek ze strany ČNB, ovšem nejistota na trhu bude tento pokles do budoucna brzdit. Stále ještě nevíme, jak moc se koronavirus a jeho celosvětové řádění podepíše na naší ekonomice, na příjmech běžných domácností, které si hypotéky již vzaly a které ještě budou hypotéky chtít.


Naučí nás koronakrize lépe hospodařit se svými příjmy?

Otázka disciplíny a plánování výdajů – tak vidí ve Fair Credit schopnost vyjít se svými příjmy. Ale mnoho Čechů není ochotno se na plánování svých výdajů dívat konstruktivně. Pouze 29 % dotázaných eviduje své výdaje podrobně, každý desátý Čech s výplatou nevyjde a musí si půjčit. Mezi dlužníky jsou častěji mladí lidé ve věku 27 až 35 let, lidé se základním vzděláním a také ženy, které k půjčování nejčastěji přivede nutnost vybavit domácnost, kdežto pánové se zadluží spíše kvůli nákupu auta nebo zábavní elektroniky.

Z výsledků výzkumu také vyplynulo, že lidé výrazně snížili množství svých výdajů. Jednak mohli ušetřit například na cestách do zaměstnání, na jídle ve školách či v zaměstnání, na kávě s kamarádkami či na pivu se štamgasty, jednak jsou velké úspory na zbytných nákupech a také na kolektivní zábavě v podobě kina, divadla, koncertů apod.

ESSOX je zatím na přesně opačné straně

Média nedávno zaznamenala prohlášení úvěrové společnosti ESSOX (ze skupiny Komerční banky), že rozhodčí doložky již neaplikuje. „Společnost Essox nepoužívá ve svých smlouvách rozhodčí doložky již řadu let a nevede nejen žádné exekuce na základě rozhodčí doložky, ale ani insolvenční řízení. Současně takové dluhy nevymáhá ani přes inkasní společnosti," zaznělo od generální ředitelky Jany Hanušové.

Na první pohled nádherná zpráva. Jenže jak dodává Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni, informace je lživá. V aplikaci Doložkomat, jež je zdarma nabízena lidem jako pomocník při zastavování exekucí z nelegálních doložek, se totiž běžně objevují žádosti o pomoc se zastavením exekuce právě od Essoxu. Že by některé banky byly ve svém přístupu ke klientům horší než nebankovky?


Dřívějších pohledávek se to netýká?

Nutno dodat, že dříve prodané dluhy Home Creditu, zejména do Holandska, jsou vymáhány i nadále. Jak ke zrušení přijdou lidé, kteří už exekuci podlehli a museli zaplatit? Tohle jsou další otazníky, které nad situací zůstávají viset…

Naučíme klienty nesplácet?

Na závěr zůstává zamyšlení nad tím, co je horší, zda vymáhat na nesplácejícím klientovi nekřesťanské úroky a poplatky, nebo učit spotřebitele, že někdy se splácet nemusí, exekuce se dá za jistých podmínek zrušit, případně vše vyřeší insolvence.

Doufejme, že nově zákonem dané maximální úroky za úvěr po splatnosti přeskupily na miskách vah úvěrovou nálož tak, aby výsledek byl někde mezi oběma extrémy. To ovšem ukáže až čas, nicméně zkušenosti ze zahraničí dlouhodobě dávají zapravdu omezení výše maximálních sankcí.

Zdroje: Homecredit.cz / Peníze.cz / Twitter

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.