Nový zákon o spotřebitelském úvěru má chránit spotřebitele

Publikováno 08.12.2016 Aktualita | Půjčky

Nový zákon o spotřebitelském úvěru má chránit spotřebitele

Minulý čtvrtek – 1. prosince začal v Česku platit nový zákon č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru, a s ním také související souhrnná novela č. 258/2016 Sb. Nová legislativa by se měla postavit především na stranu spotřebitelů.

Ty je totiž třeba chránit před lichvářskými praktikami a krajně nevýhodnými úvěry, díky nimž skončí řada dlužníků ve spárech exekutorů nebo osobním bankrotu. I nová ustanovení a nařízení mají však mnohé trhliny, které se podaří těm vynalézavějším věřitelům najít a využít ve svůj prospěch.

Přísnější pravidla a kontrola

Nový zákon má výrazně omezit činnost lichvářských firem a nastavit jasná a stejná pravidla pro všechny půjčky a úvěry. Kromě toho zákon chrání spotřebitele před neetickými – v některých případech snad až lichvářskými praktikami a umožňuje lepší dohled a kontrolu institucí, které půjčky a úvěry nabízejí či zprostředkovávají.

Nejdůležitější změny nového zákona

 • Výše smluvní pokuty: Nový zákon stanovuje maximální výši smluvní pokuty, kterou může poskytovatel úvěrů po dlužníkovi vyžadovat. Jít má o maximálně o 0,1 procenta denně z částky, s níž je dlužník v prodlení. Zákon dále stanovuje, že součet všech smluvních pokut nesmí přesáhnout 50 % jistiny a dosáhnout může maximálně 200 000 Kč.
 • ČNB bude nově provádět dozor: A to jak nad bankami, tak i nebankovními institucemi. Jejímu bystrému oku neuniknou všechny typy půjček a úvěrů – počínaje klasickými bankovními půjčkami, přes spotřebitelské úvěry nebankovních institucí, až po hypotéky (včetně těch zpětných).
   
 • Hypotéky nově s RPSN: Zákon také nařizuje udávat u hypotečních úvěrů jejich skutečné RPSN a celkovou částku splatnou spotřebitelem.
   
 • Hypotéku můžete předčasně splatit: A to bez sankcí. Takováto předčasná splátka bude ovšem možná pouze za jasně stanovených pravidel (mimořádnou splátku je možno uhradit měsíc před každoročním k „výročí“). Pokud se navíc klient dostane do tíživé situace, může hypotéku splatit bez sankcí kdykoli.
   
 • Důkladné prověřování bonity: Zákon ukládá poskytovatelům půjček důkladně prověřovat bonitu žadatele. Pokud tak neučiní, bude smlouva o úvěru neplatná a vypůjčené finance bude moci věřitel vrátit „v době přiměřené svým možnostem“.

Proč tohle všechno?

Nová právní úprava má za cíl vymýtit ty poskytovatele půjček, jejichž obchodní model je založený na výnosech z vymáhání. Takoví věřitelé totiž dopředu počítají s tím, že situace klienta je natolik vážná, že nebude moci dostát svým závazkům a oni z něj nakonec soudně a s pomocí exekutora získají mnohem více peněz, než u klientů, kteří řádně splácejí.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí