O státní půjčky k bydlení pro mladé je velký zájem

Publikováno 18.07.2018 Novinka | Půjčky

O státní půjčky k bydlení pro mladé je velký zájem

Stát zaznamenává velký zájem o připravované státní půjčky pro mladé lidi ve věku do 36 let. Na čem je tento zájem založen? Zejména na velmi výhodné úrokové sazbě, které banky ani nebankovní společnosti rozhodně nemohou konkurovat. Vláda totiž nedávno schválila úrokovou míru na těchto půjčkách ve výši 1,12 procenta. Kdo na půjčku dosáhne?

Donedávna na výhodnou půjčku dosáhli jen mladí s dětmi

Ministerstvo pro místní rozvoj zprostředkovává mladým rodinám s dětmi do šesti let velmi levné půjčky. Jsou určeny na výstavbu či koupi nemovitosti anebo na modernizaci bydlení. Proces je veden konkrétně přes Státní fond rozvoje bydlení.

Nově ale na velmi výhodnou půjčku dosáhnou i mladí lidé, kteří ještě děti nemají. Podmínkou je, aby byli manželi nebo registrovanými partnery. Podmínka dítěte zůstává pouze u samoživitelů, ale věk dítěte se posunul až na 15 let. Pokud chtějí lidé půjčku na výstavbu nebo koupi nemovitosti k bydlení, nesmějí vlastnit jinou nemovitost určenou k bydlení.

Státní a výhodná půjčka bude nově i vyšší

Původní půjčka Státního fondu rozvoje bydlení pro rodiny s malými dětmi byla poskytována jen do výše 600 tisíc – pokud byla určena na výstavbu či koupi. A půjčka na modernizaci bydlení mohla být poskytnuta maximálně do výše 150 tisíc korun. Nové limity jsou o poznání veselejší. A samozřejmě smysluplnější.

Nově si budou moci na stavbu nebo koupi rodinného domu mladí lidé půjčit až dva miliony korun. V případě pořízení bytu lze zažádat až o 1,2 milionu. Částka určená k modernizaci bydlení se navýšila na 300 tisíc korun. Úvěr ale může činit jen 80 procent hodnoty pořizované nemovitosti.

Vyplatí se pořízení dítěte, mohou přijít i splátkové prázdniny

Ministerstvo pro místní rozvoj zařadilo do podmínek půjčky i propopulační opatření. Když totiž přijde dítě, je půjčka snížena o 30 tisíc korun. K tomu lze zařídit i splátkové prázdniny, tedy přerušení splácení. To se sice týká jen výjimečných případů, ale i s takovým scénářem ministerstvo počítá. Co budou výjimečné případy? Ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc, úmrtí člena domácnosti nebo naopak právě narození dítěte.

Od kdy půjde půjčku čerpat

Nová půjčka Státního fondu rozvoje bydlení bude poprvé k dispozici od poloviny srpna, přičemž ale od poloviny července již budou na webu fondu i Ministerstva pro místní rozvoj viset formuláře se žádostmi o tuto půjčku.

Podle dosavadního zájmu projeveného formou dotazů přímo na státní fond lze usuzovat, že půjčka půjde vyloženě na dračku. Mladí lidé kvůli takto výhodné půjčce dokonce chtějí uspíšit sňatky, aby se k výhodné půjčce dostali a aby pak měli lepší pozici pro získání hypotéky.

K dispozici letos bude 650 milionů korun

Státní fond rozvoje bydlení má letos k půjčení vyhrazených 650 milionů korun. Zda to pokryje požadavky mladých lidí, to se teprve uvidí. Ale půjčky jistě budou k dispozici i v následujících letech. To by měla mít fond k dispozici pro tyto půjčky vždy až miliardu korun ročně.

Navíc je ve hře i zvýšení plánované celkové částky. Hned od prvního dne přijímání žádostí o půjčku se čeká velký nápor. Žádosti budou vyřizovány v pořadí, v jakém přišly. Ale pokud byste je chtěli poslat poštou, před 15. srpnem to nedělejte. Ty, co dojdou před 15. srpnem, totiž fond odešle zpět jejich odesílateli. Elektronické podání toto omezení nemá.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí