Obchodní řetězce vyvádějí z Česka peníze a vláda by to chtěla změnit

Publikováno 01.02.2018 Aktualita | Finanční mix

Obchodní řetězce vyvádějí z Česka peníze a vláda by to chtěla změnit

Změna bude navržena novým ministrem zemědělství Jiřím Milkem. Ten totiž chce novelu zákona o významné tržní síle. Dále se chce zaměřit na evropské dotace - český farmář podle něj má mít stejné peníze jako farmáři ze zemí západní Evropy. Také by zákon měl ukládat minimální dobu, po kterou je možné pronajímat půdu.

Tyto kroky má nový ministr zemědělství v plánu i po nevyslovení důvěry

Jak to nakonec s jeho postem a hlavně s budoucí vládou v České republice dopadne, to se uvidí. Do nové vlády však šel s plány, které měly České republice i rozpočtu velmi pomoci. Nebylo to však vyslyšeno. A jak si kroky Jiří Milek plánoval, aby byla nová opatření úspěšná?

Jde o člověka s dlouhodobou zemědělskou zkušeností. Ví tedy, kde hledat slabiny našeho systému a jak je alespoň částečně napravit. Pokud by ve funkci vydržel, tedy pokud by byla vláda nakonec schválena, tak podle svých slov posílí státní dohled nad praktikami obchodních řetězců, omezí neregulované prodeje půdy a také se zaměří na přerozdělování dotací v Evropské unii. Ví totiž už, kde jsou hlavní zádrhely neúspěchu českých farmářů v evropském financování

Letos má Ministerstvo zemědělství 50 miliard korun

Rozpočet Ministerstva zemědělství na letošní rok je 50 miliard korun. Podle nového ministra je to tak tak. Prohlásil však, že by čeští farmáři měli ze státního rozpočtu letos obdržet více peněz. Nevyrovnanost v dotování mezi evropskými zeměmi je totiž hlavním důvodem neúspěchu českých farmářů.

Zemědělství je velmi závislé na počasí a dalších nevyzpytatelných podmínkách. Navíc jde o strategickou záležitost. Stát, který není zemědělsky alespoň částečně samostatný, je velmi ohrožen veškerými výkyvy na světovém trhu.

Nekalá soutěž? Bohužel ano

I proto západní státy ve velké míře dotují své farmáře. Jednotný trh v zemědělství tedy ve skutečnosti vůbec není. Podle Milka buď musejí západní země snížit dotace svým farmářům anebo my musíme naše dotace výrazně zvýšit. Současný stav je v podstatě na úrovni nekalé soutěže. A dokud to nebudeme řešit, zůstane stav stejný.

Obchodní řetězce vyvádějí z Česka peníze

A ještě k tomu cíleně podporují své výrobky. Mnohdy je prodávají pod cenou nákladů na jejich výrobu. Mělo by se proto začít více kontrolovat, za kolik do České republiky obchodníci vozí zboží. Dumpingové praktiky jsou v jednotném trhu nepřípustné.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí