Odborníci upozorňují na obcházení zákona o půjčkách

Publikováno 05.01.2018 Rada | Půjčky

Odborníci upozorňují na obcházení zákona o půjčkách

Zákon o spotřebitelském úvěru, respektive je ho novela, která se stala účinnou před více než rokem, zavedla mnoho nových pravidel, která neoddiskutovatelně vedla ke zlepšení pozice klienta, respektive dlužníka, na trhu s půjčkami. Podmínky k poskytování půjček byly zpřísněny. Prvním z výsledků je fakt, že z původních šedesáti tisíc poskytovatelů půjček jich na trhu zůstalo okolo stovky.

Jaké byly hlavní změny?

Zásadním krokem bylo převedení trhu s půjčkami pod garanci České národní banky. Každý poskytovatel půjčky teď musí zažádat ČNB o licenci. Tu ČNB udělí až tehdy, když úvěrová společnost splní dvě základní podmínky: má alespoň 20 milionový základní kapitál a také v ní pracují lidé, kteří projdou zkouškami odborné způsobilosti.

Hypotéku můžete splatit dříve, běžný úvěr také

Další změnou byl zákaz sankcionování při předčasným splacení úvěru. Hypotéku můžete každoročně snížit o jednu čtvrtinu. Spotřebitelský úvěr může být předčasně splacen kdykoliv.

Celkově jsou zejména malé úvěry nyní přehlednější. Jejich poskytovatelé jednak musejí ověřovat bonitu žadatele, musejí úplně informovat o podmínkách svých půjček. Jsou také stanovena pravidla, jak vypočítávat RPSN. A každý žadatel o půjčku má 14 dní na rozmyšlenou.

Za půjčky se neplatí předem a půjčovat se nesmí těm, kdo nemají dost peněz

Každý poskytovatel půjčky musí posoudit schopnosti žadatele splácet půjčku. Jakmile jsou pochybnosti o žadatelově bonitě, nesmí úvěrová společnost, a to ani ta nebankovní, půjčku poskytnout.

Po skončení procesu zkoumání bonity má žadatel nárok dozvědět se, do kterého registru poskytovatel nahlížel. Pokud je v registru zápis nepravdivý, je nárok na jeho odstranění do 3 měsíců.

Kde dochází k nejzávažnějšímu obcházení zákona?

Jde zejména o případy doložek o přímé vykonatelnosti. A také o poskytování podnikatelských úvěrů místo spotřebitelských.

Co se týká doložek, byl rozhodce prostě nahrazen notářem. Výsledkem je opět obcházení nároku na nezávislé posouzení exekuce u soudu. Jde klasicky o zápis u notáře, kterým se při problémech se splácením změní splátkový kalendář. Jenže porušení nové dohody lze pak rovnou vymáhat v exekuci. Notářský zápis v tomto případě nahrazuje rozhodování soudu a stává se exekučním titulem.

Co se názvů úvěrů týká, je potřeba se mít na pozoru. Některé společnosti totiž místo úvěru spotřebitelského nabídnou úvěr podnikatelský. Jenže na něj se vztahují jiná pravidla a podmínky, dlužník v tomto případě není tolik chráněn zákonem.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí