Odborníci varují: odchod ze zaměstnání může být finančním šokem

Publikováno 01.03.2018 Rada | Finanční mix

Odborníci varují: odchod ze zaměstnání může být finančním šokem

Dnes je sice trh práce v nebývalé kondici, ale stejně se to může stát. Budete z nějakého důvodu nuceni ukončit své současné zaměstnání. A než najdete nové, pár měsíců to zabere. Jenže nezaměstnanost rovná se méně peněz. Co dělat, aby nezaměstnanost zásadně nezasáhla do vašeho rodinného rozpočtu? Na tom se většina odborníků shoduje.

Stále tvořit rezervy

To je základní předpoklad úspěchu – mít našetřeno. Zůstat bez práce a jen s příjmem s podpory, to není vůbec nic veselého. A pokud nemáte rezervu, bude to i boj o přežití. Snažte se proto každý měsíc uspořit alespoň část svých příjmů. A spořte si na oddělený bezplatný účet, kam víte, že budete sahat jen v případě nejvyšší nouze.

Ušetřit na aktuálních půjčkách

Máte více půjček? Pokuste se o jejich konsolidaci. Když se podaří sloučit více půjček do jedné, ušetříte na poplatcích za tyto půjčky. A konsolidovat můžete většinou i v rámci celé rodiny – pokud máte v domácnosti každý jednu půjčku, včetně těch z kreditních karet a kontokorentů, může se jejich sloučení také podařit.

Ušetřit na konkurenčních nabídkách

Také je vhodné pravidelně kontrolovat, jestli neplatíte zbytečně vysoké částky za plyn, elektřinu, internet, telefonní tarify, televizi atd. I při nákupu zboží je vhodné se porozhlédnout po nejlevnější nabídce toho produktu, po kterém právě toužíte. Pokud si berete půjčku, udělejte to samé.

Vždy platit povinné platby včas

A to zejména z toho důvodu, aby nevznikaly sankce, pokuty, prostě další a zbytečné výdaje. A také si pohlídejte, že povinné platby zaměstnavatele (zdravotní a sociální pojištění) za vás váš zaměstnavatel opravdu platí.

Pokud už se stanete nezaměstnaným, je nutné se co nejdříve registrovat na úřadu práce. Stát za vás pak bude platit zdravotní pojištění. Pojištění sociální u nás není povinné.

Zrevidovat náklady na domácnost

Pokud už čelíte nezaměstnanosti a snížení příjmů, je potřeba také zrevidovat měsíční výdaje na domácnost. Odstranit vše, bez čeho se obejdete, zachovat základní výdaje k přežití. Na nějakou dobu si budete muset odpustit věci, které nejsou nezbytně nutné. Ale bude to mít svůj pozitivní efekt. Třeba se naučíte více spořit i do budoucna.  

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí