Osoby bez zdanitelných příjmů budou mít od ledna dražší zdravotní pojištění | Hyperfinance.cz

Osoby bez zdanitelných příjmů budou mít od ledna dražší zdravotní pojištění

Lenka Rutteová   Publikováno 18.12.2017 Aktualita| Pojištění

Osoby bez zdanitelných příjmů budou mít od ledna dražší zdravotní pojištění

Takzvané OBZP, neboli osoby bez zdanitelných příjmů, si budou muset od ledna připlatit na zdravotním pojištění. Konkrétně o 162 Kč měsíčně. Celková částka, kterou budou muset každý měsíc platit, bude od ledna 2018 už 1647 korun. Pokud budou tyto částky řádně platit, budou mít nárok na stejný rozsah zdravotní péče, který náleží i zaměstnancům či podnikatelům.

Kdo je vlastně OBZP?

Osoba bez zdanitelných příjmů, tedy OBZP, je člověkem s trvalým pobytem na území ČR, který není ani zaměstnancem, ani podnikatelem (tedy OSVČ – osobou samostatně výdělečně činnou). A také nemá příjmy z žádné samostatné výdělečné činnosti. Jenže ani nepatří do kategorie, za kterou platí pojistné stát (matka na mateřské dovolené, důchodce, student, nezaměstnaný evidovaný na úřadu práce). A ještě jedna podmínka tu je: uvedené skutečnosti trvají celý kalendářní měsíc.

Zjednodušeně řečeno jde o člověka, který ani nestuduje, ani nepracuje, ani nepodniká a ani není důchodcem či rodičem na mateřské či rodičovské dovolené. A dokonce není ani veden na pracovním úřadě.

Lhůty jsou další povinností

Pokud se stanete OBZP, rozhodně s přihlášením do této kategorie nijak neotálejte. Vaší povinností totiž je nahlásit se do osmi dnů vaší zdravotní pojišťovně a začít si platit zdravotní pojištění sami. Tedy 1647 korun měsíčně. Pokud to neuděláte, může vás pojišťovna pokutovat až deseti tisíci. A to až tři roky od doby, kdy měla být oznamovací povinnost splněna.

Proč roste výše povinného zdravotního pojištění?

Jednoduše proto, že se od ledna zvyšuje minimální mzda. A ta je právě základní částkou (tzv. vyměřovací základ), ze které se zdravotní pojištění placené OBZP vypočítává. Musí z ní být placeno 13,5 %.

Nechcete být OBZP? Vyřeší to úřad práce!

Stát se OBZP, to je otázka mžiku. Stačí, abyste přišli o práci nebo aby vám krachlo podnikání. Abyste však nemuseli zůstávat ve velmi nepříjemné pozici OBZP, je pro vás řešením přihlásit se na úřad práce. A pokud se stanete registrovaným uchazečem o zaměstnání, bude za vás zdravotní pojištění prostě platit stát.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více