Penzijní spoření? Podívejte se, které penzijní společnosti si vedou nejlépe

Lenka Rutteová     Publikováno 10.10.2018  Průzkum | Spoření

Penzijní spoření? Podívejte se, které penzijní společnosti si vedou nejlépe

Čím dříve začneme s penzijním spořením, tím více na něm vyděláme. Tedy alespoň podle expertů a navrhovatelů tohoto systému. Pojďme se však podívat, u koho si penzijní spoření založit, aby se konalo co nejlepší a nejstabilnější zhodnocení. Vedoucí trojku žebříčku penzijních společností tvoří ty, které vedou i v jiných segmentech. Připomeňme si je.

Doplňkové penzijní spoření dlouhodobě vede Česká spořitelna - penzijní společnost

Pomyslná první příčka patří již spousty měsíců České spořitelně. Přestože i jí střídavě klesá a stoupá průměrné zhodnocení peněz, stále se drží na prvním místě mezi ostatními penzijními společnostmi. Jen připomeňme, že tzv. Doplňkové penzijní spoření není nic jiného než to, co bývalo ještě nedávno nazýváno třetím pilířem.

Podle Asociace penzijních společností roste množství lidí, co si spoří na důchod

Asociace penzijních společností pravidelně sleduje vývoj zhodnocení u penzijních společností, vývoj počtu aktivních účastníků Doplňkového penzijního spoření. Za 2. čtvrtletí roku 2018 stoupl (oproti prvnímu čtvrtletí) celkový počet aktivních účastníků ve všech fondech z 827.568 na 883.941 účastníků.

Nejvíce lidí přišlo k České spořitelně – penzijnímu fondu, ta zaznamenala nárůst u svého penzijního spoření o téměř 15 tisíc účastníků. O necelé tři tisíce lidí narostl počet spořících lidí u Penzijní společnosti Allianz. A o 11 a půl tisíce víc lidí má za druhé čtvrtletí tohoto roku Penzijní společnost České pojišťovny.

Zářiový pokles zhodnocení

Penzijní spoření je běh na dlouhou trať. Jde o dlouhodobou investici, takže se musí počítat s tím, že zhodnocení někdy roste, jindy klesá. V celkovém výsledku ale jde o dlouhodobý mírný růst zhodnocení investice účastníků penzijního spoření.

V září se klesalo všude. Jednička na trhu, tedy Česká spořitelna - penzijní společnost, klesla také. Její vážený průměr zhodnocení všech účastnických prostředků mírně klesl oproti srpnu o 0,02 procentního bodu, z 0,69 % na 0,67 %. Nejvýkonnějším fondem je podle serveru Finparáda.cz stále Dynamický účastnický fond této společnosti s hodnotou 5,24 %.

Penzijní dvojka, tedy Allianz, klesala také

Pokles provázel zářiová čísla i u Allianz penzijní společnosti. Její vážený průměr zhodnocení všech účastnických prostředků taktéž klesl z 0,74 % na 0,69 %, nejvýkonnějším fondem u této společnosti je podle Finparády také Dynamický účastnický fond s hodnotou 3,33 %.

Třetí místo si vybojovala Penzijní společnost České pojišťovny

Po několikerém umístění Conseq Penzijní společnosti na bronzové pozici se obsazení třetího místa obměnilo. A na třetím místě je v září, podle serveru Finparáda.cz, opět Penzijní společnost České pojišťovny. Zaznamenala nárůst počtu účastníků o již zmíněných 11 a půl tisíce lidí.

Ale přestože se jedná o trojku na českém trhu, není u jejího zářiového zhodnocení o co stát. Kleslo totiž z mínusových hodnot na ještě mínusovější. Konkrétně z -0,37 % na -0,43 %. Ale propad Conseq Penzijní společnosti je ještě markantnější, a to z 0,12 % na -1,14 %. Proto ta výměna na třetím místě žebříčku Finaparády.cz.

Nejvýkonnějším fondem Penzijní společnosti České pojišťovny je pak Dynamický účastnický fond se zhodnocením 2,86 % za poslední rok. A Conseq Penzijní společnost klesla se zhodnocením svého nejvýkonnějšího fondu z 1,35 % na mínusové hodnoty, a to na -0,2 %.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více