Plánované spojení Air Bank a Moneta Money Bank se ruší

Publikováno 13.03.2019 Novinka | Banky

Plánované spojení Air Bank a Moneta Money Bank se ruší

V říjnu loňského roku oznámily skupina Home Credit a Moneta Money Bank, že plánují převzetí, kdy skupina Home Credit se měla stát součástí Moneta Money Bank, přičemž by však výsledná banka nesla název Air Bank. Laskavý bankéř si totiž mezi lidmi vybudoval lepší pozici než líny kocour. Původně Moneta nabízela skupině Home Credit 19,75 miliardy korun, ovšem později stáhla nabídku na 18,5 miliardy. Kontrakt nakonec podepsán nebyl.

Exkluzivní lhůta uběhla naprázdno

Od podzimu loňského roku běžela exkluzivní lhůta na přípravu a podpis právně závazných transakčních dokumentů. Nakonec však uběhla na prázdno, protože po snížení nabídky kupní ceny se Petr Kellner a jeho skupina Home Credit rozhodli, že nová nabídka od Moneta Money Bank je podhodnocená, a tudíž nevýhodná. Petr Kellner, který je zakladatelem skupiny PPF, jenž je mateřskou společností skupiny Home Credit, je zkušeným obchodníkem. Ne náhodou je nejbohatším Čechem. Jeho skupina podniká v řadě odvětví, a to od finančních služeb, přes telekomunikace, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti, dokonce až po zemědělství. PPF působí v Evropě, v Rusku, v Asii a v Severní Americe, sídlí v Amsterodamu. Skupina na konci roku 2017 vlastnila aktiva v hodnotě přesahující 38 miliard eur (necelých 980 miliard Kč).

Air Bank loni dosáhla robustního zisku

Home Credit minulý týden prezentoval odůvodnění odmítnutí snížené nabídky ze strany Moneta Money Bank následovně: „Skupina je přesvědčena, že požadavek, který Moneta minulý týden vznesla na snížení ocenění Air Banky a Home Creditu, je nedůvodný. Ziskovost našich českých a slovenských aktiv v roce 2018 předčila údaje prezentované Monetě během vzájemných jednání. Jen samotná Air Bank na vysoce konkurenčním trhu dosáhla robustního zisku, počet jejích klientů meziročně vzrostl a dále se zvýšil index spokojenosti zákazníků”.

Home Credit se měl stát největším akcionářem

Po převzetí, které se původně plánovalo na červenec 2019, se měla skupina Home Credit, kam patří i Air Bank, stát největším akcionářem Moneta Money Bank. Podíl na akciích by činil 24,48 %. Moneta Money bank má totiž velmi roztříštěnou strukturu vlastníků. Převzetí mělo být zaplaceno právě v hodnotě akcií, a to ve výši 13 miliard korun. K tomu měla skupina Home Credit dostat ještě 6,75 miliardy korun v hotovosti. Jak už jsme ale uvedli, Moneta Money bank snížila nabídku, a to o miliardu a 250 milionů korun.

Vzniknout měla jedna dvojka a jedna trojka

Po uskutečnění plánované transakce měla na českém trhu vzniknout dvojka ve spotřebitelských půjčkách a trojka ve velikosti bankovní sítě, prezentovaná pod značkou Air Bank. Přípravy k převzetí se však koncem února zastavily. I nadále se proto budeme na českém bankovním trhu potkávat jak s Air Bank, tak s Moneta Money Bank. A jak vstřícný bankéř, tak i líný a vychytralý kocour nám z televizních obrazovek jen tak nezmizí. Třeba se u nových reklam ještě zasmějeme.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí