Platíte za vedení běžného účtu? Běžte tam, kde je zadarmo

Publikováno 08.11.2017 Tip | Účty

Platíte za vedení běžného účtu? Běžte tam, kde je zadarmo

Kdysi bylo zcela běžné, že jsme za využívání běžného účtu v bance platili nemalé částky. Šlo o desetikoruny, ale i stokoruny ročně. Od doby vyhlašování pravidelné ankety – Absurdní poplatek roku, kterou má na svědomí portál Bankovnípoplatky.com ale ubývá bankovních subjektů, kteří by si nechali za vedení běžného účtu platit. Pokud se vás to netýká, je nejvyšší čas na změnu banky.

S „novinkou“ přišly nízkonákladovky

Poprvé zrušily bankovní poplatek za vedení běžného účtu tzv. nízkonákladové banky. Šlo o nováčky v bankovním sektoru, kteří potřebovali nalákat nové klienty, a proto nabídli vedení běžného účtu zdarma, bezplatné výběry z bankomatu anebo další služby, za které jsme byli zvyklí u velkých hráčů na trhu běžně platit. Vedení běžného účtu zdarma ale bylo většinou podmíněno minimálním zůstatkem anebo pravidelným využíváním.

Nejvýhodnější jsou podmínky pro studenty

Pokud bychom se blíže podívali na platby za běžné účty u jednotlivých skupin osob, pak dopějeme k jednoznačnému závěru. Nejlevnější jsou bankovní účty pro studenty. Dříve dokázala banka nabídnout výhodnější podmínky také tzv. prémiovým klientům – těm, kteří u ní měli uloženo větší množství finančních aktiv anebo patřili mezi stálé klienty s dobrou platební morálkou a finanční minulostí.

Prakticky každá banka dnes už nabízí účet zdarma

Z průzkumů a analýz agentury Datank, která se mimo jiné spolupodílí na pořádání soutěže Banka a Pojišťovna roku také vyplývá jedna zajímavá skutečnost – téměř každá banka, která operuje na našem trhu, nabízí jeden bankovní účet, za který jeho majitel neplatí. Pokud za vedení běžného bankovního účtu stále platíte, není nic jednoduššího než vyměnit jednu banku za druhou. Obvykle jen stačí oslovit novou banku, která za vás vyjedná vše potřebné.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí