Pojištění je kompromis. OBZP se prodraží. A v půjčkách se zlepšujeme

Publikováno 22.12.2017 Aktualita | Finanční mix

Pojištění je kompromis. OBZP se prodraží. A v půjčkách se zlepšujeme

Věděli jste, že vytvořit nové pojištění není jen tak? Chce to širokou spolupráci nejen v rámci pojišťovny, ale také s řadou jejích klientů, kteří se účastní průzkumu pojišťovny. A světe, div se, Češi se konečně učí větší odpovědnosti při rozhodování se o půjčkách. Jen na Vánoce nám to zatím moc nejde. Stále ještě upřednostňujeme radost z dárků před racionálním rozhodováním, zda na splácení vůbec budeme mít. A jste OBZP? Od ledna si odkládejte více peněz na placení zdravotního pojištění.

Tvorba pojistného produktu není nic snadného

Produktoví manažeři jsou lidmi, kteří mají na starosti péči o produkty - od jejich vzniku až po vyřazení z nabídky. Práce to není ani snadná, ani přímočará. Jde totiž o sladění rozkolu mezi zájmy pojišťovny a zájmy klientů.

Asi je jasné na kterém pólu která strana stojí. Pojišťovny, jejich obchodní zástupci i akcionáři chtějí vydělat na kvalitním a rychle rostoucím produktu. Klienti chtějí zaplatit co nejméně za co nejkvalitnější produkt s co nejrychlejším a nejvyšším pojistným plněním.

Naše schopnost půjčovat si zodpovědně se zvyšuje

Každé čtvrtletí se zprávami o půjčkách přichází BRKI. V posledních měsících nosí velmi dobré zprávy. Množství ohroženého dluhu, tedy dluhu, který se nedaří včas splácet, totiž klesá. U dlouhodobých dluhů razantně, těch krátkodobých méně. Celkový ohrožený dluh klesl oproti loňskému roku o 14 %. A to je důvod k radosti.

Dalším důvodem k optimismu, že jsme se konečně naučili finančně myslet, je fakt, že většinu našich dluhů dělají hypotéky na bydlení. Tedy investice do naší budoucnosti.

Ale na Vánoce si stále půjčujeme bez rozmyslu

Stále jsme si ještě neuvědomili, že vánoční půjčka je stejná jako kterákoliv jiná. Nestane se vánoční zázrak a nesplatí se sama. Jenže dost často v nás vítězí euforie z darování nad výpočtem splátek.

Poradny při finanční tísni často řeší právě vánoční půjčky, u kterých si klienti nepromysleli následky. A proto se dostali do situace, že ztratili schopnost splácet. Poradna při finanční tísni dokáže poradit v jakékoliv finanční situaci. Takže se na ně neváhejte obrátit, pokud potřebujete.

Jste OBZP? Tak si odkládejte více peněz na zdravotní pojištění!

Vzhledem k tomu, že od ledna roste minimální mzda, rostou i platby na zdravotní pojištění. Pro OBZP, osoby bez zdanitelných příjmů, narostou o 162 Kč měsíčně. Jeho neplacení může zdravotní pojišťovna trestat pokutami.

Jak poznáte, zda jste OBZP? Tak, že ani nestudujete, ani nepracujete, ani nepodnikáte a ani nejste důchodcem či rodičem na mateřské či rodičovské dovolené. A dokonce nejste ani vedeni na pracovním úřadě.

Stačí se však zaevidovat na úřadě práce a pojištění za vás bude platit stát. Ale samozřejmě se na vás začnou vztahovat povinnosti, které z pozice uchazeče o zaměstnání vyplývají.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí