Polovina Čechů bude letos dlužníky

Publikováno 20.02.2018 Průzkum | Finanční mix

Polovina Čechů bude letos dlužníky

Z průzkumu společnosti Ipsos pro finanční společnost Essox vyplynuly zajímavé výsledky. Sice vůbec nemusejí odrážet plánované záměry celého národa, ale i tak je jeho výsledek k zamyšlení. Podle tohoto průzkumu se totiž letos plánuje zadlužit 45 procent Čechů, přičemž nejčastěji půjdou jejich půjčky na financování bydlení nebo koupi auta.

Konkurence prospívá hlavně nám, spotřebitelům

Podle generální ředitelky společnosti ESSOX Jany Hanušové je současná „chuť spotřebitelů půjčovat si daná i stávající situací na trhu finančních služeb, kdy je v České republice vysoká konkurence poskytovatelů úvěrů, která udržuje dosud nejlepší podmínky úvěrů pro spotřebitele“.

Nejvíce jsou spotřebitelé ochotní si půjčovat právě na nové bydlení, rekonstrukci bydlení anebo na koupi automobilu. Naopak malou ochotu půjčovat si projevili dotázaní spotřebitelé u nákupu domácích spotřebičů nebo elektroniky.

Tedy pro nákup věcí, kterými jsou například mobilní telefony, počítače a tablety. Českým domácnostem se daří lépe a tyto výdaje většinou už zvládáme financovat z běžných příjmů. Velkou měrou se na tom podílí i postupné zlevňování a zpřístupňování těchto technologií. Dalším velkým krokem českých domácností v této oblasti jsou čím dál častější nákupy přímo z Číny, kde lze stejné zboží pořídit v podstatě za polovinu české ceny. Jen bez české lokace.

Běžné výdaje budou i nadále hrazeny půjčkami

Na běžné výdaje si v letošním roce plánuje půjčit zhruba 11 procent dotázaných občanů. Půjde přitom o půjčky formou kreditní karty či kontokorentního úvěru. V případě kreditní karty jde o půjčování na určitou dobu zdarma a ještě o návrat asi půl až jednoho procenta z každého nákupu zpět na účet kupujícího.

V případě kontokorentu už o tak výhodnou situaci nejde, kontokorentní úvěry jsou totiž úročené vždy, a poměrně vysokou mírou.

Náš dluh by stačil na téměř dva roky provozu celého státu

Dluhy českých domácností vůči bankám ke konci roku 2017 činily podle údajů ČNB 1,535 bilionu korun. A to jsou pouze dluhy vůči bankám. Skutečná výše dluhu českých domácností je něco přes 2 biliony korun. Z toho asi tři čtvrtiny tvoří dluhy na bydlení.

Hypotéky budou čím dál dražší

Podle odborníků bude na konci roku průměrná úroková sazba na hypotékách kolem tří procent. Očekávejme ale spíše sazbu vyšší, protože ČNB plánuje ještě jedno navyšování úrokových sazeb a většina bank má úroky těsně pod třemi procenty již nyní.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí