Pomáháme dětem v nesnázích: 5 tipů jak vylepšit jejich finanční situaci?

Publikováno 13.09.2016 Rada | Finanční mix

Pomáháme dětem v nesnázích: 5 tipů jak vylepšit jejich finanční situaci?

Podle nejnovějších statistik a průzkumů zůstávají mladí lidé ve svém rodném hnízdě zhruba do 27 let věku. Tato věková hranice rozhodně není nejnižší. Kdo by si ovšem myslel, že jde výlučně o neschopnost a pohodlí mladých lidí, kteří využívají služeb „mama hotelů“, vyvedeme jej z omylu.

Ano, samozřejmě existují i ti, kteří zneužívají dobroty svých rodičů a zapojit se do pracovního procesu, potažmo dospělého života, se jim tak úplně nechce. Na druhou stranu je však drtivá převaha mladých lidí, kteří studují a u toho pracují nebo nastoupili do své první práce a na vlastní bydlení jednoduše nemají. Praktickým příkladem této bezútěšné situace budiž příběh 26 letého Petra:

Už při studiu mediální komunikace jsem si vydělával jako SEO konzultant a část vydělaných peněz jsem ukládal na spořicí účet. Jeho úroky pochopitelně nebyly nikterak závratné. Na druhou stranu jsem měl alespoň nějakou finanční rezervu do budoucna. Po ukončení studia jsem nastoupil do jedné menší mediální agentury a začal uvažovat o vlastním bydlení. Na hypotéku jsem pochopitelně nedosáhl a nájem by ukrojil z mého výdělku necelou polovinu. Proto stále setrvávám u rodičů a sháním k sobě podnájemníka, s nímž bychom se podělili o nezbytné výdaje v podnájmu,“ ukončuje svoje vyprávění čerstvý absolvent z Olomouce.

Jak mohou pomoci rodiče? 

Jak lze z výše uvedeného vypozorovat, osamostatnit se v dnešní době není ani trochu jednoduché. Prodloužila se délka studia, po jehož ukončení zájem o absolventa ze strany zaměstnavatelů razantně upadá. Absolventi bez praxe nemají na trhu práce takřka žádnou šanci a ne zřídkakdy se setkáváme i s vysokoškoláky, kteří berou za vděk i prací, za níž jsou ohodnoceni minimální mzdou. Jak z této ošemetné situace ven? Pomoci s osamostatněním a vlastním bydlením mohou rodiče a to hned několika způsoby.

1. Dar největší – vlastní byt

/data/common/multimedia/images/photo_0162571138mznfpc.jpg

Je zcela pochopitelné, že drtivá většina rodičů tento „dar“ svému dítku poskytnout nemůže. Pokud ale ratolest takto byt získá, je to pro něj velká pomoc. Nemusí si brát půjčku, hypotéku na několik desítek let a do nové životní etapy vstoupí bez dluhů a dalších závazků.

Výhody a nevýhody 

+ Ratolest se osamostatní bez dluhů

+ Nemovitost může kdykoli prodat

+ Nemovitost slouží jako zástava v případě žádosti o budoucí hypotéku

- Finanční náročnost „daru“ pro rodiče

2. Rodinná půjčka

/data/common/multimedia/images/penize.jpg

Zajímavou alternativou půjčky je tzv. „rodinná půjčka“, kdy svému dítěti poskytnete nezbytné finance na vlastní bydlení, jež vám bude v nadcházejících letech pravidelně splácet. Výhody jsou jasné – žádné úroky ani vidina případné exekuce. Na druhé misce vah opět stojí skutečnost, že peníze na vlastní bydlení nemůže poskytnout jen tak někdo.

Výhody a nevýhody

+ Žádné úroky

+ Finance pro budoucí získání hypotéky

- Dlouhá splatnost a závazek

- Finanční náročnost „daru“ pro rodiče

3. Finanční prostředky ze stavebního spoření 

/data/common/multimedia/images/sporenie3.jpg

Kdysi dávno uzavřené stavební spoření se v době osamostatnění konečně dostává ke slovu. Pokud z něj nebyly finanční prostředky vybrány například v souvislosti se studiem či jinými nezbytnými výdaji, představuje „stavebko“ zajímavou finanční injekci třeba pro získání hypotéky.

Výhody a nevýhody

+ Finance pro budoucí získání hypotéky

- Nízké úroky u stavebního spoření

4. Zvýšení bonity

/data/common/multimedia/images/izba.jpg

Pokud se vaše dítko rozhodne pro hypotéku, pokud nemá extrémně dobře placenou práci a naspořené peníze z dřívějška, banka jeho žádost pravděpodobně zamítne. Důvodem bude nedostatečná bonita (více o bonitě žadatele zde), kterou mu ovšem můžete pomoci navýšit. To v případě, že o hypotéku požádáte společně se svou ratolestí, čímž se z vás stanou spolužadatelé.

Výhody a nevýhody

+ Zvýšení šance na získání hypotéky

+ Riziko vymáhání financí po rodičích v případě nezodpovědné ratolesti

5. Poskytnutí zástavy

/data/common/multimedia/images/spolu.jpg

Kromě zvýšení bonity mohou rodiče dětem při žádosti o hypotéku pomoci také prostřednictvím zástavy. K tomuto řešení se podle výzkumů uchyluje zhruba každý desátý rodič. Pomoc se hodí v případě snížení hodnoty LTV nebo tehdy, pokud ratolest bydlí v družstevním či obecním bytu, který ale nelze oproti hypotéce zastavit.

Výhody a nevýhody

+ Zvýšení šancí na hypotéku

- Rodiče mohou přijít o střechu nad hlavou, pokud ratolest nebude hypotéku splácet

Tip: Zjistěte, kde se hypotéky doopravdy vyplatí!

Pomáhat není vaší povinností!

Ať už zvažujete kteroukoli variantu, je dobré uvědomit si, že pomoc není vaší povinností, nýbrž dobrou vůlí. Ať už se rozhodnete pomoci dítěti formou finančního daru, zvýšením bonity nebo poskytnutím zástavy, vždy zohledněte veškerá rizika, která z dané varianty plynou.

A jak se osamostatnily vaše děti? Využily vaší pomoci?

 

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.