Poptávka po hypotečních úvěrech upadá. Co je příčinou?

Publikováno 15.11.2017 Analýza | Hypotéky

Poptávka po hypotečních úvěrech upadá. Co je příčinou?

Od začátku roku banky prostřednictvím hypotečních úvěrů rozpůjčovaly celkem 168 miliard korun. V posledním čtvrtletí jsme se však dočkali významného propadu. Banky ve třetím čtvrtletí poskytly 23 957 hypoték o celkovém objemu 49,7 miliard korun. Ačkoli jsou to stále velmi zajímavé počty, v  mezikvartálním i meziročním srovnání je evidentní propad v počtu i objemu sjednávaných hypoték. Za stejné období minulý rok totiž banky poskytly o 2 773 hypoték a 3,3 miliard korun více. Co je příčinou tohoto propadu?

Za propad může Česká národní banka

V dubnu letošního roku začala v České republice platit nová sada doporučení vydaná Českou národní bankou (ČNB). Změna se dotkla zejména stoprocentních hypoték, které z trhu prakticky vymizely. Nařízení totiž zastavila poskytování hypoték nad 90 % LTV a výrazně omezila dostupnost hypoték na 80 % LTV. Pokud dnes již nemá klient našetřeno 15, ideálně pak 25 % z vlastních prostředků, hypotéku mu už banka neschválí a neposkytne.

Nezájem Čechů o nemovitosti

Kromě nových nařízení a omezení ČNB mohou za pokles hypoték také přemrštěné ceny nemovitostí. Cena za metr čtvereční uvnitř novostavby se v našem hlavním městě nedávno přehoupla přes historických 80 tisíc. A to je částka, kterou Češi odmítají platit. Raději se proto pouští do zvelebování stávajícího bydlení anebo dávají šancí nájmům a pronájmům. Nabídkové ceny bytů podle statistik od dubna prakticky stagnují a jejich zlevňování finanční odborníci a analytici nepředpokládají ani do budoucna.

Jaký bude vývoj úrokových sazeb do budoucna?

Pokud bychom se podívali na předkládaný vývoj úrokových sazeb v následujících měsících, dospějeme k závěru, že žádného dalšího snižování se již nedočkáme. Ba právě naopak – současná průměrná úroková sazba 3,14 % by mohla do budoucna ještě narůst. Banky se proto nyní zaměřují zejména na akční nabídky v podobě slev za odhad nemovitosti nebo bezplatné vyřízení a schválení půjčky.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí