Češi nakupují dárky. Před Vánoci si půjčují o desetinu více peněz než jindy

Publikováno 28.11.2017 Aktualita | Půjčky

Češi nakupují dárky. Před Vánoci si půjčují o desetinu více peněz než jindy

Do nejkrásnějších svátků v roce – Vánoc zbývá ještě několik dlouhých týdnů. V obchodních střediscích to ale vypadá, jakoby měl Ježíšek nadělovat už zítra. Ve švech praskají nejen obchody s potravinami, ale také s oblečením, drogerií anebo spotřebiči do domácnosti.

Nákupy s dopravou zdarma i vysokou slevou

K nákupnímu šílenství nepochybně přispívají také akce, které k nám přišly ze zahraničí. Na mysli máme třeba Dny dopravy zdarma anebo oblíbený Black Friday. Není se čemu divit, že kromě prodejců se daří také poskytovatelům půjček. Před Vánoci si lidé půjčují o desetinu víc peněz než kdykoli jindy během roku.

Lidé začínají s půjčováním už během měsíce října

Podle marketingové ředitelky jedné známé úvěrové společnosti Dany Soukeníkové se začínají lidé o půjčky zajímat už během měsíce října: „ V tomto období evidujeme čtvrtinový nárůst žádostí o půjčku proti jiným částem roku.“ Důvodem pro toto spotřebitelské chování je jistě skutečnost, že lidé už nechtějí nechávat nákup dárků na poslední chvíli a tak je pořizují s dostatečným předstihem.

Na dárky si půjčujeme stále více peněz

Se zvyšujícími se cenami vánočních dárků se zvyšují také částky, které si hodláme na jejich pořízení koupit. Své o tom ví i mluvčí společnosti Provident Ondřej Holoubek: „Průměrná půjčka u Providentu přesáhla 23 tisíc korun, loni se tato částka pohybovala okolo 18 tisíc korun.“ Pokud bychom porovnali výši klasického spotřebitelského úvěru před Vánoci, pak opět dospějeme k názoru, že se částky k zapůjčení rok od roku zvyšují. Průměrná půjčka činí momentálně 10 825 korun, což je více než osmiprocentní nárůst proti minulému roku.

Co letos pofrčí?

Podle prodejců a obchodníků je letos enormní zájem o chytré mobilní telefony, ultra moderní televize, robotické hračky, drony, ale i spotřební elektroniku. Jistě nám dáte za pravdu, že tyto dárky rozhodně nepatří mezi nejlevnější. Proto se dá i během následujících týdnů očekávat zvýšený zájem nejen o půjčky, ale také o kreditní karty anebo nákup na splátky.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí