Přichází revoluce v povinném ručení: Nové sazby bude určovat počet najetých kilometrů

Přichází revoluce v povinném ručení: Nové sazby bude určovat počet najetých kilometrů

Lenka Rutteová   Publikováno 03.11.2016 Aktualita| Pojištění

Přichází revoluce v povinném ručení: Nové sazby bude určovat počet najetých kilometrů

Nebaví vás neustálé porovnávání sazeb a výhod pojišťoven, které nabízejí povinné ručení? Pak vás pravděpodobně příjemně překvapí novinka, s níž přišla pojišťovna Allianz. Ta chce zavést různé sazby podle toho, kolik kilometrů ročně ujedete. Ostatní pojišťovny se k tomuto kroku staví poměrně skepticky, Allianz si ovšem slibuje úspěch. Jak budou nově nastavená pravidla vypadat v praxi?

Deset tisíc kilometrů jako evropský průměr

Podle průzkumů pojišťovny Allianz průměrný evropský řidič ujede ročně zhruba 10 000 kilometrů. Pro tyto řidiče by si proto pojišťovna připravila sazbu, která by představovala nejlevnější povinné ručení s pojištěním skel v celé České republice. Podle odhadů tak na nejnižší sazbu dosáhne až polovina všech řidičů u nás. Pokud během roku najezdíte více, pak počítejte s vyšší sazbou, která poroste progresivně s počtem najetých kilometrů.

Měli byste vědět:

Ostatní pojišťovny sazby povinného ručení stanovují podle rizikovosti, věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu či výkonu motoru a dalších kritérií.

Žádná kontrola, ale svědomí řidičů 

Při pročítání výše uvedených informací vás možná napadne, jakým způsobem bude vlastně pojišťovna zjišťovat, kolik kilometrů řidič ujede. Rozhodně se nemusíte obávat žádných telematických jednotek, které by měly na starosti sledování řidiče a zejména pak počet kilometrů, které ročně ujede. Vše bude záležet na samotném vlastníkovi vozidla, který si sám nahlásí předpokládaný roční počet ujetých kilometrů a pak jej porovná se skutečným stavem.

Při zúčtování peníze doplatíte nebo vám je pojišťovna vrátí

Jednou ročně – u příležitosti zúčtování řidič pojišťovně nahlásí skutečný počet ujetých kilometrů za rok a ta podle toho podnikne odpovídající kroky. Buď řidiči vrátí přeplatek, nebo po něm bude požadovat doplatek. V ideálním případě zůstane výše pojistky stejná a nebude se nijak měnit. Důkazem bude fotografie tachometru nebo osobní návštěva pobočky.

Užitečný TIP pro Vás:

Nevyhovuje vám novinka pojišťovny Allianz? Pak porovnejte nabídky pojišťoven, které nabízí klasické sazby dle obvyklých kritérií.

Na nepoctivce čekají tučné pokuty 

Pokud by vás napadlo, že byste fotografii zfalšovali nebo si nechali přetočit tachometr, raději si tuto variantu pořádně rozmyslete. Na podvodníky jsou totiž u Allianz připraveni. Pokud její zástupci odhalí, že fotografie byla upravena, či tachometr přetočen, na nepoctivce čeká trest. Sankcí za podvod bude třikrát vyšší sazba pojistného (minimálně 25 tisíc Kč měsíčně), odstoupení od smlouvy a trestní oznámení za pojistný podvod.

Revoluční a převratný krok 

Alespoň tak o plánované změně hovoří zástupci pojišťovny. O tom, zda se shledá s úspěchem u samotných řidičů, se zatím můžeme jen dohadovat. Každopádně jde o poměrně zajímavou novinku, která by mohla polovině aktivních řidičů přinést do kapsy každoročně třeba i několik stokorun.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více