Příliš mnoho dluhů škodí! 5 praktických rad, jak se vyhnout zbytečnému předlužení

Publikováno 03.05.2017 Rada | Půjčky

Příliš mnoho dluhů škodí! 5 praktických rad, jak se vyhnout zbytečnému předlužení

Předlužení si mnoho lidí nesprávně plete s oddlužením (vyhlášením osobního bankrotu). Ve své podstatě jde ale o stav, který oddlužení předchází. Člověk se stane předlužený tehdy, přerostou-li mu závazky přes hlavu a on je není ani po odečtení běžných životních nákladů schopen splácet.

Způsobů, jak se předlužit je nespočet. Nutno říci, že nejde o nic složitého. Stačí zaslat třeba více žádostí o půjčku a jednotlivé společnosti vás ihned vyhodnotí jako předluženého žadatele. Jak se této situaci vyhnout a neskončit s exekucí na krku? Odpovědí je následujících pět rad, které jsme pro vás připravili.

Rada č. 1: Vyhněte se nevýhodným úvěrům

Jak takový nevýhodný úvěr poznat? Směrnicí by měl být úrok a hodnota RPSN. Ideální je, pokud mezi sebou vybrané úvěry porovnáte, zabrouzdáte v internetových fórech a diskuzích, kde se opět dozvíte řadu důležitých informací a cenných zkušeností nebo vsadíte na doporučení známého či někoho z rodiny, který již má s vybraným věřitelem kladné zkušenosti.

Počítejte také s tím, že v případě nebankovního úvěru, na který mohou dosáhnout i problémoví klienti (například ti, kteří mají záznam v registru dlužníků nebo nechtějí dokládat výši příjmu) budou úroky vyšší a podmínky přísnější. Vždy také objektivně zhodnoťte, zda se bez půjčky neobejdete a jestli jejím splácením nedojde k výraznému snížení vaší životní úrovně.

Rada č. 2: Nežádejte o několik půjček současně

/data/common/multimedia/images/penazenka3.jpg

Jak jsme již výše uvedli, pokud byste odeslali několik žádostí o bankovní či nebankovní půjčky, jednotliví věřitelé mají možnosti, jak tuto informaci interně ověřit a vás poté vyhodnotí jako předluženého žadatele. Žádost vám v takovém případě pochopitelně neschválí.

Pokud přeci jen učiní výjimku, myslete na to, že podávat více žádostí o půjčku banky i nebankovní společnosti obecně vyhodnocují minimálně jako podezřelé. Proto doporučujeme vybrat tu nejvýhodnější půjčku s vysokým procentem schválených žádostí, zažádat o ni a dle vyjádření věřitele pokračovat dále.

Rada č. 3: Dobře si propočítejte, kolik peněz vám zbyde

Ještě než podepíšete úvěrovou smlouvu, naordinujte si lekci matematiky. Propočítejte své měsíční příjmy a výdaje, odečtěte od zůstatku měsíční splátku půjčky a objektivně zhodnoťte, zda ze zbývajících prostředků dokážete důstojně „přežít“ do následující výplaty.

Důležité také je tvořit si odpovídající rezervy. Třeba u hypotečního úvěru byste měli mít bokem alespoň 6 měsíčních splátek, které můžete z vlastních zdrojů uhradit v případě výpadku příjmu nebo dlouhodobé nemocenské.

Věděli jste, že:

V případě pojištění schopnosti splácet za vás pojišťovna závazek převezme zhruba po dvou až třech měsících? Do té doby musíte splátky hradit z vlastní kapsy. Proto je tvoření rezerv zcela nezbytné!

Rada č. 4: V případě potíží jednejte

/data/common/multimedia/images/aa2015c4bb2e4406ba91a4695bd35921.jpg

Už dopředu víte, že následující splátku úvěru nedokážete uhradit? Neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o své bezútěšné finanční situaci. V některých společnostech můžete využít tzv. splátkových prázdnin – čili období, po které nemusíte splátky hradit, jinde můžete požádat třeba o odklad splatnosti nebo nově nastavený splátkový kalendář.

U splátkových prázdnin (odkladu splátek) však pamatujte na to, že služba bývá u většiny věřitelů zpoplatněna. Odložit si splátky jednou není nic, co by vás zruinovalo. Pokud budete ale splátky odkládat opakovaně, může se vám půjčka nepěkně prodražit a ještě kolem vás začnou kroužit exekutoři.

Rada č. 5: Nechte si pomoci!

Jak se bránit nevýhodným půjčkám, co dělat, když vám hrozí exekuce nebo jak vyhlásit osobní bankrot – to jsou témata, která dennodenně probíráme na portálu Hyperfinance.cz. Existuje také nespočet poraden pro dlužníky a osoby ve finanční tísni, kde vám (někde i bezplatně) poradí, jak situaci efektivně řešit.

Mějte také na paměti, že i zamítnutí žádosti je pro vás cennou informací. Pravděpodobně není v pořádku vaše finanční minulost, máte záznam v některém z registrů nebo jednoduše nemáte takový příjem, prostřednictvím kterého byste mohli splátky půjčky hradit.

Jaké jsou vaše zkušenosti s úvěru? Půjčujete si peníze u banky nebo nebankovní společnosti? Napište nám do diskuze pod článek nebo na náš facebook.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí