Problémy vyjít s výplatou teď má o polovinu více lidí

Lenka Rutteová     Publikováno 03.06.2020  Průzkum | Finanční mix

Problémy vyjít s výplatou teď má o polovinu více lidí

Úvěrová společnost Fair Credit si nechala mezi Čechy vypracovat průzkum o tom, jak teď, v době trvání nouzového stavu, vycházejí se svými příjmy. Výsledek není ani trochu překvapující: problém vyjít s příjmy do další výplaty řeší o víc jak polovinu oslovených respondentů více, každý desátý si musí před výplatou půjčit. Celkem odpovídalo 880 dotázaných, průzkum se uskutečnil koncem dubna. O průzkumu informovala ČTK.

Před celostátní karanténou vycházelo problematicky se svými příjmy asi 28 % lidí

Stav před příchodem pandemie COVID-19 nebyl v Česku nijak veselý. Jsme nízkopříjmová země, ve které se však nastavily podobné ceny jako v zemích na západ od nás, kde jsou výplaty i násobně vyšší. A tak není divu, že jednak s průměrným příjmem nemáme ani na minimální důstojný život, jednak že velké problémy s nedostatkem peněz řeší i v běžném režimu 28 % Čechů.

Během nouzového stavu zhoršení na 43 %

Vzhledem k tomu, že spousta zaměstnanců je nyní doma s příjmem na úrovni 60 nebo 80 %, karanténou postižení živnostníci dostávají příspěvek 500 Kč na den, případně k tomu ošetřovné dalších 500 Kč na den, (i když nemusejí platit zdravotní a sociální pojištění a doposud nemuseli doplatit daně), je snížení pravidelných příjmů u valné části národa dost patrné.

I proto stouplo procento dotázaných, kteří řeší problémy vyjít s výplatou z 28 na 43 %, což je nárůst o více než polovinu (o 54 %). Jednatel Fair Creditu Tomáš Konvička reflektoval výsledky nouzového stavu: „Aktuální situace našponovala řadu domácích rozpočtů.“

Zadlužujeme se kvůli pandemii více?

Data ukazují, že se většina spoluobčanů snaží chovat zodpovědně, a i když jich velký podíl žije od výplaty k výplatě, pokouší se dále nezadlužovat," uvedl Konvička. A kdyby se zadlužit přece jen šli, podle výsledku průzkumu by většina šla pro finanční pomoc k rodině nebo přátelům (83 %). Cirka 14 % by využilo i kreditní kartu, 18 % bankovní úvěr a jen 3 % by oslovila nebankovní společnost.


Naučí nás koronakrize lépe hospodařit se svými příjmy?

Otázka disciplíny a plánování výdajů – tak vidí ve Fair Credit schopnost vyjít se svými příjmy. Ale mnoho Čechů není ochotno se na plánování svých výdajů dívat konstruktivně. Pouze 29 % dotázaných eviduje své výdaje podrobně, každý desátý Čech s výplatou nevyjde a musí si půjčit. Mezi dlužníky jsou častěji mladí lidé ve věku 27 až 35 let, lidé se základním vzděláním a také ženy, které k půjčování nejčastěji přivede nutnost vybavit domácnost, kdežto pánové se zadluží spíše kvůli nákupu auta nebo zábavní elektroniky.

Z výsledků výzkumu také vyplynulo, že lidé výrazně snížili množství svých výdajů. Jednak mohli ušetřit například na cestách do zaměstnání, na jídle ve školách či v zaměstnání, na kávě s kamarádkami či na pivu se štamgasty, jednak jsou velké úspory na zbytných nákupech a také na kolektivní zábavě v podobě kina, divadla, koncertů apod.

Návrat do normálních kolejí může zvýšit rodinné deficity

Nejhorší období nás ale teprve čeká. „S tím, jak se začne život vracet do normálních kolejí, může se u některých domácností finanční tíseň ještě prohloubit,“doplnil pro média Konvička. Detailní přehled o svých financích mívají většinou jen lidé nad 45 let, povrchní přehled má asi 60 % dotázaných. Zbývajících 9 % respondentů se řídí pouze zůstatkem na účtu, jiným způsobem své výdaje nehlídají.

Jenže právě v době, kdy je domácí rozpočet napjatý, je o to více důležité mít přehled o všech výdajích, a ty dopředu plánovat. Nejen výdaje pravidelné, ale počítat i s excesy, kdy například vypoví pračka, televize nebo mobil, případně kdy příjmy náhle vypadnou, jako se děje nyní.


Jak utrácet rozumně?

„Jako první na řadu musí přijít nezbytné výdaje spojené s bydlením, náklady na jídlo, ale i umoření dluhů, jako jsou hypotéka nebo spotřebitelské úvěry. Jakékoliv prodlevy se splácením dluhů se z dlouhodobého hlediska nevyplatí, prodraží se a v konečném důsledku mohou skončit dluhovou pastí,“ uzavřel svůj komentář jednatel Fair Creditu Tomáš Konvička.

Zdroj: ČTK / Český statistický úřad / dustojnamzda.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více