První multibankingové tlačítko už si můžete v e-shopech vyzkoušet

Lenka Rutteová     Publikováno 28.08.2019  Aktualita | Půjčky

První multibankingové tlačítko už si můžete v e-shopech vyzkoušet

Česká spořitelna je lídrem trhu v oblasti otevřeného bankovnictví. A připravila další službu spojenou právě se zavedením otevřeného bankovnictví prostřednictvím směrnice PSD2. Touto službou je první multibankingové platební tlačítko, tzv. Platba z účtu. K čemu slouží? K nákupu a rychlé platbě v e-shopu, ale bez použití karty a bez ohledu na to, zda máte účet u České spořitelny, Air Bank, ČSOB, Raiffeisenbank nebo Moneta Money Bank. Další banky se budou přidávat.

Proč online převod z účtu, když máme platební karty?

Rychlá online platba přímo z účtu je možná u spousty větších i menších e-shopů, a to i přesto, že zároveň nabídnou také platbu kartou. Proč? Upřednostňuje ji stabilní skupina zákazníků, většinou ze dvou důvodů.

Prvním z nich je vyšší uživatelské pohodlí, protože platba přímo z účtu je spojena jen se zadáním otisku prstu, případně hesla a SMS kódu, ale obejde se bez hledání platební karty. Druhým důvodem je pocit větší bezpečnosti rychlého online převodu, než je tomu u platebních karet. Někteří uživatelé prostě kartám nechtějí věřit. Banky jsou si toho vědomé, a tak i nadále provozují platební tlačítka.


Výhoda jednoho tlačítka

Důvod zavedení Platby z účtu coby jednoho multibankingového tlačítka komentoval Martin Medek, šéf Otevřeného bankovnictví v České spořitelně: „Pro internetové obchodníky je pochopitelně jednodušší nabízet svým klientům platbu přes jedno platební tlačítko, než je nutit hledat v platební bráně platební tlačítko právě jejich banky. Další výhodou pro obchodníky je úspora času i nákladů plynoucí ze správy pouze jednoho platebního tlačítka ve srovnání se správou platebních tlačítek jednotlivých bank.“

K platebnímu tlačítku Platba z účtu jsme připojili již čtyři banky a předpokládáme, že do konce roku bude možné přes Platbu z účtu realizovat internetové platby z většiny velkých a středně velkých bank na českém trhu. Vzhledem k tomu, že Platbu 24 dnes využívá více než čtyři tisíce e-shopů, věřím, že jsme na dobré cestě prosadit se s multibankingovou Platbou z účtu na českém trhu,“ dodal ještě Medek ve vyjádření pro média.

Náhrada za Platbu 24?

Česká spořitelna nyní provozuje v portfoliu internetových platebních řešení platební tlačítko Platba 24. Je to však tlačítko, které není pro klienty otevřeného bankovnictví, jde o tradiční službu. A jako taková zůstane i nadále v portfoliu služeb České spořitelny, protože otevřené bankovnictví samozřejmě není povinné. 

Platba 24 v současnosti dominuje trhu internetových platebních tlačítek, realizuje se přes něj totiž zhruba 70% všech plateb přes platební tlačítka nejen v e-shopech v České republice. To je objemově cirka 4,7 miliardy korun za rok.

Zatím jen 5 bank, do konce roku mnohem více

Nyní můžete Platbu z účtu využít, pokud jste klientem jedné z pěti výše zmíněných bank, tedy České spořitelny, Air Bank, ČSOB, Raiffeisenbank nebo Moneta Money Bank. A také pokud máte aktivováno otevřené bankovnictví. Do konce roku se plánuje připojení několika dalších bank, takže už nebudete muset v platebních tlačítkách hledat to správné pro vaši banku.


První e-shopy a také Global Payments

Platbu z účtu coby první multibankingové tlačítko neboli první službu ze skupiny tzv. nepřímých platebních příkazů (PIS) už provozují první e-shopy. Ale využít ji můžete i v rámci platební brány Global Payments. Finanční domy se podle směrnice PSD2 otevírají třetím stranám, což usnadní pozici klienta při využívání služeb bankovnictví. 

Jde o další krok ke zjednodušení přístupu k bankovním službám, který zároveň nutí banky k větší vzájemné konkurenci, ve výsledku snad i ke zlevnění poskytovaných služeb. Ale to se teprve pozná. Banky si dost zvykly „vysávat“ český trh, tak je ve hvězdách, zda se výdělečného podniku jen tak vzdají a nastaví cenovou konkurenci, nikoliv jen konkurenci v poskytovaných službách.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více