Půjčka bez srovnání nabídek je finanční sebevražda!

Půjčka bez srovnání nabídek je finanční sebevražda!

Lenka Rutteová   Publikováno 29.11.2016 Rada| Půjčky

Půjčka bez srovnání nabídek je finanční sebevražda!

Nikdo z nás není tak bohatý, aby si mohl dovolit uzavírat krajně nevýhodné půjčky. A že jich na našem trhu je! Bohužel se často maskují za „výhodnou nabídku“, „půjčku zdarma“ nebo „půjčku s nulovým úrokem“.

Sjednat si ale takovou půjčku bez srovnání nabídek je doslovná finanční sebevražda. Rozdíl mezi nejvýhodnější a nejméně výhodnou nabídkou vás podle výzkumu webu Bankovnipoplatky.com a agentury MindBridge bude stát neuvěřitelných 22 160 korun!

Stejný úrok, jiné RPSN?

Běžná praxe! Bohužel drtivá většina žadatelů o půjčku vsadí na lákavý reklamní poutač nebo televizní spot a skutečnou výhodnost či nevýhodnost půjček neprověřuje. Přitom dnes již existuje nespočet způsobů, jak solidní nabídku ověřit:

  • Vyžádejte si předsmluvní nabídku a porovnejte ji s jinými
  • Zapátrejte v diskuzích a fórech na internetu a ověřte poskytovatele půjčky
  • Oslovte finančního poradce a požádejte jej o radu
  • Využijte praktických srovnávačů, které za vás půjčky srovnají online

Co všechno při porovnání ověřovat?

Kromě úroku se zaměřte především na výši RPSN (roční procentní sazba nákladů), ale i veškeré podmínky, za nichž je daná úroková sazba platná. Některé společnosti vás totiž mohou lákat na zajímavý úrok „již od“ a právě tato slovíčka vám mohou nepěkně zamotat hlavu. Abyste totiž na akční úrok dosáhli, musíte splňovat určité podmínky, kterými je například uzavření pojistky proti neschopnosti splácet apod. Ve finále se vám tak může půjčka nepěkně prodražit.

Víte, že:

Velmi podobná situace platí také pro „půjčky ZDARMA“. I zde je nutno splnit určité podmínky, aby vám věřitelé neúčtovali žádné úroky či poplatky navíc.

 

Půjčky srovnává pouze 30 % klientů

Podle výše uvedeného průzkumů je celých 70 % osob, které nabídky jednotlivých půjčkových společností vůbec nesrovnává. Pokud je zaujme jedna, jsou s ní zpravidla natolik spokojení, že bez dlouhého přemýšlení vyplní žádost a podepíšou smlouvu. Až mnohem později zjistí, že půjčka nebyla tak výhodná, jak se na první pohled tvářila.

Jak naložit s nevýhodnou půjčkou?

Od uvěrové smlouvy můžete písemně odstoupit bez uvedení důvodu ve lhůtě 14 dnů od jejího uzavření. Věřiteli tak nemusíte nic zdlouhavě vysvětlovat, jednoduše vypovíte smlouvu, vrátíte vypůjčené prostředky a dnem doručení druhé straně je váš úvěr považován za vyřešený.

Pokud jste 14 denní lhůtu propásli, pak zde existuje možnost refinancovat či konsolidovat stávající úvěry, čímž je můžete zajímavým způsobem optimalizovat, snížit si měsíční splátku, počet věřitelů nebo naopak prodloužit či zkrátit dobu splatnosti.

  • Konsolidace půjček: Sloučení více půjček do jedné. Můžete si díky němu snížit měsíční splátku, poplatek za vedení úvěru nebo naopak prodloužit dobu splatnosti.
  • Refinancování půjček: Představuje splacení jedné existující půjčky u jedné banky novou půjčkou od jiné banky.

Abyste se nestali obětí nevýhodné půjčky, jednotlivé nabídky mezi sebou porovnejte prostřednictvím naší kalkulačky.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více